HEMEN TIKLA ARA
0 212 233 09 99
ÜCRETSİZ WHATSAPP
BİLGİ HATTI

İngilizce kelime öğrenme

SDM Dil Okulu Seviye Tespit Sınavları İngilizce Almanca İspanyolca Fransızca Çince İtalyanca Rusça Yunanca Portekizce Farsça Arapça Türkçe

 

 

Bugün küçük bir İngilizce gramer oyunu oynamaya ne dersiniz?

Size bazı kelimeler vereceğiz. Yapmanız gereken İnternet’te herhangi bir sözlüğe bakmadan bu kelimelerin anlamını bulmak!

İşte ilk kelimeniz: doggy.

Kelimenin anlamını tahmin edebiliyor musunuz? Elbette, “dog” kelimesinin “köpek” anlamına geldiğini biliyorsunuz. Peki, “doogy” ne demektir? “Doogy” küçük bir köpek, yavru bir köpek ya da, hayvanlar ve diğer küçük şeyler için bir sevgi ifadesi olabilir mi?

İngilizcede, bazı kelimelerin sonuna eklenen –y harfi, bu kelimenin küçük ve sevimli birtakım şeyleri tanımladığını ifade eder. Biz bunu İngilizcede “diminutive” kelimesiyle açıklıyoruz.

 

What is a diminutive?

“Diminutive” kelimesi bir şey için küçültme -minik, minnacık, küçücük- ya da samimiyet, içtenlik veya iltifatı ifade eden kelimeleri tanımlamak için kullanılır.

Bugün, birçok kelimenin son ya da ön eki olan küçültme sözcüğü “mini-“yi keşfedeceğiz.

Küçültme sözcüklerini öğrenmek İngilizce kelimelerin başka biçimlerini fark etmenizi sağlar. Aynı zamanda size daha doğal ve daha geniş bir kelime haznesi seçimi sunabilir. Böylece daha akıcı bir İngilizceye sahip olabilirsiniz.

 

-y and -ie

Şimdi kelimemizin sonundaki -y harfine dönelim… Bu harf bazen i-e olarak hecelense de anlamı değişmez. Örneğin “doggy” kelimesi “d-o-g-g-y” ya da “d-o-g-g-i-e” olarak yazılabilir.

-y ve i-e ekleri birdiedoggie, mommy ve daddy gibi isimlerin sonunda kullanılır.

“Mommy” ve “daddy”, sizin de tahmin ettiğiniz gibi küçük aile bireylerini ifade etmez. Bu kelimeler daha çok yakınımız olan insanlar için kullanılır.

Bu heceleme aynı zamanda Nicole’den alınan Nikky veya Robert’ten alınan Bobby gibi bazı takma isimler için de geçerlidir.

Kelimelerinde sonlarındaki i-e bazı sıfatlarda da kullanılır: “sweet”, isim formuyla “sweetie” ya da “cute”, isim formuyla “cutie” gibi.

“Cutie” ve “sweetie” kelimelerinin anlamlarını İnternet’e bakmadan tahmin edebilir misiniz?

 

-ish

Birçok İngilizce kelimenin sonuna i-s-h  hafleri eklenir. Böylece kelimeler sıfat formuna dönüşebilir ki bu da kelimeye “some what like” ya da “similar to” anlamlarını katabilir. Bunu aklınızda tutarak, muhtemelen “blueish” ve “reddish” kelimelerinin ne anlama geldiğini söyleyebilirsiniz. Bu durumda diğer bir örnek “childish” kelimesidir. Bu kelimenin anlamı hakkında bir tahmininiz var mı?

Bu arada, bu kelimelerin birçoğu resmi olmak üzere İngilizce konuşma ve yazma stilleri için uygundur.

 

-let, -letteand -ette

let ve –lette, aynı ses ve aynı anlama sahiptir: Kelimeye normalden daha küçük bir ifade kazandırırlar. “l-e-t-t-e” olarak hecelenir ve diğer bir deyişle, kelimenin sonunda ekstra “t-e” harflerine sahiptir. Her ikisi de Fransız dilinden ödünç alınmıştır.

l-e-t hecesi için “kitapçık” anlamına gelen “booklet” bir örnek olabilir ki bu da kitabın birkaç sayfadan oluştuğunu gösterir; “droplet”, “su damlası” anlamındadır ve “eyelet” kelimesinde küçük bir delik anlamına gelir.

“l-e-t-t-e”, birkaç İngilizce kelime içerisinde daha uzun bir hecelemeyle söylenir, kısa roman anlamına gelen “novelette” gibi.

“e-t-t-e” eki de, nesne ya da şeyi, normal boyutundan daha küçük ifade eder. Örneğin “kitchenette” gibi. Tabii ki bu kelimenin anlamını tahmin ediyorsunuz!

 

-ling

Sonu “l-i-n-g” ile biten kelimeler de sıra… Bu ek daha çok yetişkin hayvanlara söylenen kelimeleri yavru hayvanlara söylenecek şekilde değiştirir. Ayrıca bir kişiye karşı sevgi ifadesi olarak da kullanılabilir.

Örneğin, “darling” kelimesi “little dear” anlamına sahiptir. “Duckling”, yavru ördek anlamındadır. That’s funnyish, right?

 

mini-

Ve son olarak “mini-“ ekine geldik! Bugün konuştuğumuz ekler arasında bir tek “mini-“ ön ektir. “Mini-“ ön eki alan kelimeler normalden daha küçük veya daha kısa olduğu anlamını taşır.

Örneğin birçok araç ismi bu şekilde kullanılır: minibusminicarminibike ve minicab. Bazı kadın giysileri de bu ekle başlar: miniskirtminidress ya da minikini.

 

“Doggy” kelimesinin anlamını artık tahmin ediyorsunuz değil mi?

Scroll to Top