İngilizce Kelime Ezberleme

SDM Dil Okulu Seviye Tespit Sınavları İngilizce Almanca İspanyolca Fransızca Çince İtalyanca Rusça Yunanca Portekizce Farsça Arapça Türkçe

Şurası bir gerçek ki İngilizce öğrenmenin tek bir mükemmel yolu yoktur. Ama hemen umutsuzluğa kapılmayın… Henüz en iyi öğrenme formülüne sahip olmasak da, bu süreci kolaylaştırmak için yapabileceğimiz pek çok şey var. Özellikle de yeni kelimeleri öğrenirken… Bazıları için yeni kelimeler öğrenmek kolaydır çünkü yapmaları gereken tek şey, kelimeyi ve anlamını bir kez gördükten ve okuduktan sonra sonsuza dek akıllarında tutmaktır. (Biz buna ‘ezberlemek’ diyoruz.) Peki ya ezberleyemeyenler! Birçoğumuz İngilizce kelime ezberleme sürecinde oldukça zorlanırız. Bu gerçekten ciddi bir sorun ama asla çözümsüz değil! Yeni İngilizce kelimeler öğrenme konusunda sorun yaşıyorsanız, neden yeni yöntemler denemiyorsunuz? Eğer bu konuda bir fikriniz yoksa aşağıdaki öneriler kesinlikle işinize yaracaktır. Ama önce ilk önemli adımı atmanız gerekiyor: Kendi öğrenme stilinizi bulmak!

 

Find Your Learning Style

 

İngilizce kelime ezberleme konusunda en iyi yöntemleri bulmak için yapmanız gereken en önemli şey, kendinize ait öğrenme stilinizi bulmaktır. (Bu gerçekten çok önemli!) Bazı insanlar ‘dinleyerek’, bazıları ise ‘yazarak’ öğrenirler. Hangi öğrenme ipucunun sizin için en iyisi olduğunu bulmak, İngilizce eğitiminizi büyük oranda hızlandıracaktır. Örneğin yeni kelimeleri yazarak daha iyi hatırlayabilirsiniz. Bu şekilde çok daha iyi öğrendiğinizi düşünüyorsanız, yazma pratiğinizi artıracak eğlenceli ve üretken bir yol denemelisiniz. İngilizce bir blog açmak gibi.

 

Eğer dinlerken daha iyi öğrendiğinizi düşünüyorsanız “Audiobook” ya da “Podcast”lere yönelebilirsiniz. Aslında her şey en iyi nasıl öğrendiğinize bağlı… Bunu anladığınızda, gerçekten öğrenmeye hazırsınız demektir.

 

Hangi öğrenme stilinin sizin için en uygunu olduğundan emin değilseniz aşağıdaki önerilere göz atabilirsiniz. (Farklı yöntemleri denerken kendiniz ve öğrenme biçimleriniz hakkında pek çok şey farkedeceksiniz.)

-Keep a list

Aslında, kelimelerle dolu bir dünyada yaşıyoruz. Kelime dağarcığını geliştirmenin tek yolu, sözlük karıştırmak değildir. Bazı başka yollar da var! Ana dili İngilizce olanlarla sohbet etmek, sevdiğiniz filmleri altyazılı olmadan izlemek, her gün bir ya da iki İngilizce haber okumak ya da eğlenceli bir Podcast dinlemek! Her zaman ve her yerde -telefon ya da tabletinizi kullanarak veya okuyarak- yeni kelimeler öğrenebilir ve bir kelime listesi hazırlayabilirsiniz. Bu listeyi taşınabilir bir yere koyun -küçük bir dizüstü bilgisayar ya da cep telefonunuz-. Böylece istediğiniz her an kelime listenize göz gezdirebilir ve kelimeleri hafızanıza işleyebilirsiniz.

 

Bir gazete haberini ya da kısa bir hikâyeyi okurken bilmediğiniz kelimelere rastladığınızda hemen listenize ekleyin. Kelimeler hakkında daha fazla yazabilmeniz için sözcükler arasında boşluk bıraktığınızdan emin olun. Fırsatı bulduğunuzda (günün sonunda ya da hafta sonları), bu kelimelerin ne anlama geldiğini öğrenin. Ancak bunu listeyi oluştururken, konuşma bölümünü (örneğin, fiil, isim, sıfat) ve sözcüğün farklı versiyonlarını yazarak yapın -For example, if you write down the word “fish” you could also write down information for fishing, fishy, fisherman, etc.- ve kelimeyi kullanarak tam bir cümle kurmayı da ihmal etmeyin.

 

-Use new words in conversations

Artık bir listeniz var, yeni sözcüklere geçerken bu kelimeleri unutmak artık daha zor. Fakat böyle bir risk her zaman var. Kelimeleri ne kadar çok kullanırsanız, o kadar iyi hatırlarsınız. Hafta sonunda kelime listenizi okuyun ve yeni kelimelerinizi hafta boyunca olabildiğince sık kullanmaya çalışın. Kelime listeleriniz çoğaldıkça geriye dönüp eskilerine göz gezdirin. Bir hafta önce yazdığınız kelimeleri ne kadar iyi hatırlıyorsunuz? Eski listelerinizi okurken, ne anlama geldiğiniz unuttuğunuz kelimeleri alın ve bunları yeni listenize ekleyin.

 

-Play games

Scrabble ya da Vocabador gibi oyunlar yeni kelimeler öğrenmek için harika yollar sunar. Kelime bilginizi güçlendirmek için oynayabileceğiniz birçok oyun var ki bunlardan bazılarına right here linkini tıklayarak ulaşabilirsiniz. Oyunlar, yeni kelimeler öğrenmek için iyi bir yoldur çünkü ders çalışmayı eğlenceli hale getirirler ve yeni kelimeleri birçok şeyle birlikte hatırlamanıza yardımcı olurlar.

 

Örneğin, herhangi bir kelimenin oyun sırasında kullanılma biçimini hatırlayabilirsiniz ya da arkadaşınızın kelimeyi kullanırken nasıl güldüğünü ve benzerleri… Dolayısıyla kelimelere bağlı bazı olayları hatırlamak onları da unutulmaz yapacaktır.

 

İngilizce videolar izlemek de kelime öğrenimi için harika bir seçenektir.

Öğrenmenin birçok farklı yolu olduğundan artık eminsiniz, değil mi? Bu sayede her şeyi deneyebilir ve sizin için en uygun olanı bulabilirsiniz.

 

 

Scroll to Top
Scroll to Top