HEMEN TIKLA ARA
0 212 233 09 99
ÜCRETSİZ WHATSAPP
BİLGİ HATTI

İngilizce günlük konuşmalar için soru ve cevaplar

SDM Dil Okulu Seviye Tespit Sınavları İngilizce Almanca İspanyolca Fransızca Çince İtalyanca Rusça Yunanca Portekizce Farsça Arapça Türkçe

Kabul etmeliyiz ki, “Hello! How are you?” cümlesi, en popüler ya da en sık başvurduğumuz -en basit- tanışma kelimesidir.  Bir diğer deyişle, İngilizce günlük konuşmalar, basit bir sokak dilinden oluşur. İngilizce dersleri; sınavlara, alıştırmalara, lise ve üniversiteye hazırlanmanıza ya da bir iş seyahati için ihtiyacınız olan kelimeleri öğrenmenize yardımcı olabilir.  Ama sizi bir Cuma akşamı için -muhtemelen arkadaşlarınızla birlikte bir restoran ya da parti buluşması- asla hazırlamayacaktır. -Aslında partide çevrenizdekilerle diyalog kurmak için ihtiyacınız olan neredeyse sokak İngilizcesidir.- Bir dili öğrenmenin bu kadar zor olmasının temel nedeni, eğitim materyallerinin “gerçek yaşam” ya da sokak dili ile örtüşmemesidir. Temel gramer, ortak sorular, anahtar sözcük öbekleri ve kelimeleri öğrenmek kesinlikle gerekli olsa da, sokaktaki insanlarla iletişim kurabilmek için İngilizceyi onların dilinde konuşmanız gerekir.

 

What’s So Special About These Types of Questions and Answers?

Şimdi aşağıdaki iki soruya birlikte inceleyelim:

 “Hello! It is nice to meet you. How are you?”

 

“Hi there! I don’t think we’ve met. How are you doing?”

 

Özünde, her iki soru da aynı bilgileri istiyor. Bununla birlikte, ilk soru daha resmi, ikincisi ise kolay ve oldukça samimi bir üsluba sahip. Birinci soru, herhangi bir iş görüşmesinde rahatça kullanılabilir. Diğer ise, sokakta, markette, iş ortamında, bir partide ya da pek çok sosyal ortamda sizi çok daha iyi ifade edecektir. İngilizce konuşanlar genellikle telaffuzu hızlandırmak için kelimeleri kısaltırlar.

 

Örneğin;

It is nice to meet you,” cümlesi yerine, “It’s nice to meet you,” derler.

 

Tüm bunları kısa sürede öğrenmeniz mümkün değil ancak sabırlı olun! Zamanla pek çok ifadeyi siz de ustalıkla kullanabilirsiniz.

 

13 Common English Questions and Answers 

 

Sosyal hayatınızda sıklıkla duyabileceğiniz sorular ve cevapları için YouTube’ta “English question and answer” sayfasından yararlanabilirsiniz. Videolardaki soruları bir arkadaşınızla birlikte çalışabilirsiniz. Böylece bir kafeteryada, toplantıda ya da bir etkinlikte bu tür ifadeleri kullanmanız kolaylaşacaktır. Bununla birlikte kısa konuşma ya da sohbetler için yine YouTube’taki “simple tips for making small talk” sayfasındaki videoları izleyebilir ve pratik yapabilirsiniz. Gündelik kullanım için İngilizce öğrenmek, konuşma sanatında master yapmak için atılmış önemli bir adımdır. Bu sorular ve cevaplar İngilizcede yalnızca daha doğal bir üslup kazanmanıza yardımcı olmayacak, aynı zamanda yeni arkadaşlarınıza, o kültürün insanları gibi hissetmenizi sağlayacak.

 

1. So, what do you do?

Bu soru, karşınızdaki kişiyi daha iyi tanımak için, kısa bir konuşma yaparken kullanılan tipik bir sorudur. Soru aynı zamanda “What is your job?” anlamını da taşır. Eğer karşınızdakini daha fazla konuşmaya teşvik etmek istiyorsanız, “How about you?” ya da  “And what about you?” sorularını, sohbetinize ekleyebilirsiniz. Böylece karşınızdakine cevap verme fırsatını sunmuş olacaksınız. Aşağıdaki diğer örneklerde olduğu gibi:

Example answers:

Right now, I’m a student. I’m in my second year of pharmacy school. How about you? What do you do?

I work as a tour guide for a local tour company. I’ve worked there for three years now. How about you? 

That’s a good question! I do a little bit of everything: some writing, some photography and some graphic design, too. What do you do?

 

 

2. How’s (summer) treating you?

Bu soru, profesyonel işiniz ya da hayatınızdaki olaylar hakkında bilgi almak amacıyla sorulur.

 

“How is your summer?”

“How is your new job?”

 

Bir diğer deyişle “Nasıl gidiyor?” gibi düşünülebilir.-

 

 Example answers: 

Oh, it’s been really great. No complaints here! And how’s it going for you?

Not bad, can’t complain! And how is your summer going?

It’s treating me pretty well! I’ve gotten a lot out of it so far. And how’s summer going for you?

 

 

3. So, what have you been up to lately?

Eğer birisi size bu soruyu soruyorsa, son zamanlarda neler yaptığınızı öğrenmek istiyordur ya da daha çok, ısrarlı ya da istekli bir şekilde yaptığınız harika işleri merak diyordur. Bu soruyu sormanın başka bir yolu da, “How’s it going?” şeklindedir.

 

 

Example answers:

 

Not much. My last class is on Thursday, so I’m excited about that! What have you been up to?

 

Let’s see… Well, I started a new job last week, but other than that, everything is pretty much the same. What have you been up to?

 

Well, have you heard that I moved to a new apartment?

 

What can I say? Nothing too exciting. Things are good—how about you?

 

 

4. Long time, no see! Any updates since we last saw each other?

Bu soru, uzun süredir görmediğiniz biriyle sohbeti başlatmanın en kolay ve yaygın yoludur.

Example answers:

Where to begin? A lot has changed in the past few months. I got a dog, moved apartments and switched jobs!

 

Nothing too crazy. How about you? Any news?

 

Scroll to Top