İngilizce gün isimleri

SDM Dil Okulu Seviye Tespit Sınavları İngilizce Almanca İspanyolca Fransızca Çince İtalyanca Rusça Yunanca Portekizce Farsça Arapça Türkçe

Bazen İngilizce konuşmanın bazı yönleri çok sinir bozucu olabilir. En çok da basit bir gramer kuralını unuttuğunuzda! Fakat bu makalede gramer kurallarını pek fazla konuşmayacağız. Konumuz, hepinizin oldukça iyi bildiği bir başlığı taşıyor: İngilizce gün isimleri!

 

Mutlaka bir çırpıda bu gün isimlerini sayabilirsiniz. Peki, gün isimlerinin İngilizce kökenini ve daha da ötesinde kısaltma ve telaffuzunu biliyor musunuz? Hayır mı? Biraz mı? Sorun değil! Aşağıdaki bilgileri dikkatlice okumanız, zaten bildiğiniz bu konunun daha da pekişmesini sağlayacaktır.

 

 

İngilizce gün isimleri

Sınıf arkadaşınızı hafta içinde bir gün kahve içmeye davet etmek istiyorsunuz. Fakat henüz İngilizce günleri tam olarak bilmiyorsunuz ya da biraz birbirine karıştırıyorsunuz. Üstelik buluşacağınız günü telefonla konuşarak ayarlamanız gerekiyor ki bu da sizi daha da endişelendiriyor. İşte az önce konuştuğumuzu konu, tam da karşımızda duruyor: İngilizce haftanın günlerini öğrenmek basit gibi gözüküyor, ancak yanlış anlaşılması bazı ciddi karışıklıklara neden olabilir. (Yanlış güne randevu vermek ama bunu ancak ertesi gün fark etmek gibi…)

 

Bu makalede, haftanın her gününü İngilizce olarak ezberlemek, telaffuz etmek ve doğru şekilde kullanmak için size bazı ipuçları vereceğiz. Bununla birlikte haftanın günleriyle ilgili ilginç deyimleri ve kısaltmaları da birlikte inceleyeceğiz.

 

 

How to Practice Using the English Days of the Week

İngilizce günleri öğrenmek, bu kelimeleri kendi dilinizde söylemeye alıştığınız için biraz zaman alabilir. Ancak günlerin kökenleri hakkında bilgi sahibi olmak, onlarla daha çabuk iletişim kurmanıza yardımcı olabilir. (Ve tabii bu bilgiler çok eğlenceli!) Birçok dilde, haftanın günlerinin kökeninde gezegenlerin isimleri ya da onları temsil eden antik tanrıların adları vardır. Bu, Cermen isimlerini takip eden İngilizce için de böyledir. Aşağıdaki tüm kelimeler için etimolojiler (kelime kaynakları), Live Science’ın makalesi ve Merriam-Webster sözlüğü kaynak alınarak hazırlanmıştır.

 

 

Monday: The Moon Day

Pronunciation of Monday

 

Monday, ay tanrısının günüdür. Eski İngilizcede, “mōna” ayın adıydı. Monday isminin kökeni de budur.

 

İngilizcede, insanların Monday morning feeling.” hakkında konuştuklarını duyabilirsiniz. Bu, popüler bir deyimdir ve aşağı yukarı, “yeni bir çalışma haftasına başlamaktan rahatsızlık duymak” anlamına gelir. Hatta birilerinin “Monday morning blues.” olduğunu söylediğini de işitebilirsiniz. Bu deyim de, erken kalkmak ve işe geri dönmek zorunda olmaktan yorulduklarını ya da sinirlendiklerini gösterir. Onlara bir fincan kahve teklif edebilirsiniz!

 

Takvimlerde genellikle Monday, “Mon” şeklinde kısaltılarak yazılır. Bu, hızlı bir not hazırlarken kullanışlıdır, ancak yüksek sesle söylediğinizde garip gelebilir. Bu nedenle randevularınızı alırken ya da programınızı yaparken doğru günü telaffuz edip, not aldığınıza emin olun!

 

 

Tuesday: The Day of War

Pronunciation of Tuesday

 

Antik Roma’da, haftanın bu günü, savaş tanrısı Mars’ın adını almıştır. Bu, Fransızcadamardi”, İspanyolcada ise “martes”dir. Fakat İngilizcede, isim İskandinav Tanrı Tyr’den geliyor. (Aynı zamanda Tiw veya Tiu da yazılıyor).

 

Biri size, “from here to next Tuesday,” gibi bir şey söylediğinde -aşağı yukarı-  “Sabaha kadar konuşsan seni dinlemez!” demek istiyordur.

 

 

Wednesday: The Day of Wisdom

Pronunciation of Wednesday

 

Bu kelime herkesi kandırabilir! Hatta ana dili İngilizce olanları bile!

 

“Wed-nes-day”, yazıldığı gibi telaffuz edilmek yerine, daha çok “wensday” olarak telaffuz edilir. İngilizcedeki bu gün, adını, İskandinav bilgelik tanrısı olan Woden’dan almıştır. Bunu, günün adını hatırlamanıza yardımcı olması için kullanabilirsiniz, çünkü “wise” ve “Wednesday” aynı harfle başlar.

Bazen İngilizce konuşanlar Wednesday gününden “Hump Day” olarak bahsederler. Bu, Wednesday için,  “hump” ya da “çalışma haftasının orta noktası” anlamına gelen bir sokak deyimidir.

Takvimlerde ise Wednesday, kısaltılarak Wed” şeklinde yazılır.

 

 

Thursday: The Day of Thunder

Pronunciation of Thursday

“Avengers” filmlerinden herhangi birini gördüyseniz, süper kahraman Thor’u ve sihirli çekicini tanıyorsunuz demektir. O, İskandinavya’nın süper güçlü, fırtına tanrısıdır ve “Thursday” kelimesinin kökeni de buradan gelmektedir. Orijinali ise “Thor’s day”dir.

İngilizce konuşanların Instagram üzerinde, bugünün adının geçtiği, popüler bir hashtag ‘i vardır: #throwbackthursday. İngilizcede, ““throwback”, geçmişinizde meydana gelen bir şeyi size hatırlatır ki, bu hasttag de,  eski fotoğraflar veya bebek resimleri gibi anıları paylaşmak için kullanılır.

 

Thursday kelimesi için birkaç farklı kısaltma kullanılır. Bu kısaltmalarda ilk iki ya da üç harfi yazabilirsiniz ama en çok kullanılan kısaltma “Thurs” şeklindedir.

 

 

Friday: The Day of Love

Pronunciation of Friday

Friday, herkesin en çok sevdiği gündür.

Friday akşamı, çalışma ortamında geçen bir haftanın ardından, işten sonra arkadaşlarınızla ya da ailenizle vakit geçirmek için harika bir zamandır. İngilizcede, aşk, evlilik ve bilgeliği temsil eden İskandinav tanrısı Frigg’in ismi, bu güne kaynak olarak düşünülmektedir.

 “That Friday feeling”, İngilizcede oldukça popüler bir deyimdir. “Monday morning blues,”un aksine, bu, çalışma haftasının sonu hakkında heyecanlı hissetmek anlamına gelir.

 

Friday, kısaltmalarda genellikle “Fri.” şeklinde yazılır.

 

Saturday and Sunday: The Weekend Is Here!

Pronunciation of Saturday — Pronunciation of Sunday

Bir haftada 7 gün vardır ancak hafta içi 5 gündür. “Weekdays”, pek çoğumuzun iş ya da okulda geçirdiği 5 günü tanımlamak için kullanılır.

Saturday and Sunday, haftanın en önemli günleridir. Bu nedenle haftanın diğer günlerinden ayrı olarak “the weekend” olarak tanımlanır.

 

Saturday, Romalıların Saturn tanrısının adıdır ama Sunday adını hatırlamak daha kolaydır. Sunday,  sadece güneşin günü anlamına gelir. Yazılı kısaltmalar da oldukça kolaydır: Sat. ve Sun.

İngilizcede bu kelimeleri kullanan birçok deyim vardır.

Belki duyacağınız en tuhaf İngilizce ifadelerden biri, it will never happen in a month of Sundays.” şeklindedir. Bu, bir şeyin asla ama asla olmayacağı anlamına gelir, bu yüzden muhtemelen bunun için umut etmemelisiniz.

 

 

}
Scroll to Top
HEMEN TIKLA ARA
0 212 233 09 99
ÜCRETSİZ WHATSAPP
BİLGİ HATTI