HEMEN TIKLA ARA
0 212 233 09 99
ÜCRETSİZ WHATSAPP
BİLGİ HATTI

İngilizce film türleriyle öğrenme rehberi

SDM Dil Okulu Seviye Tespit Sınavları İngilizce Almanca İspanyolca Fransızca Çince İtalyanca Rusça Yunanca Portekizce Farsça Arapça Türkçe

İster gerçek yaşam hikayesi isterse fantastik kurgu olsun, filmlerden öğreneceğimiz pek çok şey vardır. Sevgi, bağlılık, dürüstlük ve en önemlisi de amaçlarımız için mücadele etmek! Beyazperde de dram, komedi, tarih, macera ya da masal diyarlarına yapılan fantastik yolculuklardan fazlasını bulabiliriz. Hayal ile gerçeğin birbirine karıştığı filmlerde Ortadünya, Elf’ler ya da herhangi bir sihirbazlık okulundaki maceradan çok daha fazla yarar sağlayacak bir şey daha var: Film izlemek İngilizce ya da başka bir yabancı dili öğrenmenize yardımcı olur. Filmler size -düşe kalka da olsa- ilerlemeniz için ihtiyacınız olan İngilizce becerilerini sunacaktır.

Bununla birlikte karşılaştığınız ilk engel, bu amaç için hangi tür filmleri seçeceğinizi bilmektir, çünkü film türlerinin dilleri de kendi aralarından farklılık gösterir. Henüz yolun başındaysanız, İngilizcenizi ilerletmek için nereden başlayacağınız konusunda hiçbir fikriniz olmayabilir. Yine de her tür filmin İngilizce öğrenenlere sunacağı bir şeyler vardır. Fakat asıl hedefinize ulaşmak istiyorsanız eğer film türlerinden çok daha iyi yararlanabilirsiniz. İngilizce dilinde bir film izlemeniz ilerlemenize katkı sağlar, ancak doğru türü seçmek, eğitiminize tam olarak destek verecektir.

So lights, camera, action! Unutmayın ki dil becerileriniz filmlerle geliştirmek istiyorsanız türe dayalı bir yaklaşım çok daha verimli bir öğrenim süreci sağlayacaktır.

 

Peki, neden İngilizceyi farklı film türleriyle öğrenmelisiniz?

Farklı türlerdeki filmler çeşitli odaklara sahip oldukları için hayal edebileceğiniz herhangi bir konudaki tonlarca tematik kelime dağarcığına erişmenize yardımcı olur. İkinci olarak, türlere göre hangi tematik kelime dağarcığının kullanılacağını kolayca tahmin edebilirsiniz, bu yüzden izleyeceğiniz şeyleri tahmin etmeyi kolaylaştırabilirsiniz. Örneğin, çizgi filmlerden hoşlanıyorsanız, yeni başlayanlar için bir çok temel kelime bilgisine sahip olursunuz. Bir dövüş sanatları filmi izliyorsanız, bolca argo kelime hazinesi edineceksiniz demektir. Filmi izlemeye başlamadan önce açıklamasını okuyun ve ne tür kelimelerle karşılaşacağınız tahmin edin!

Farklı film türleriyle öğrenmek aynı zamanda eğlenceli bir yoldur. Geniş bir malzemeyi kapsayacak şekilde farklı türler kullanırsanız, öğrenim materyalleri için heyecan, romantizm ya da kahkaha gibi pek çok duygu durumunu yaşayabilirsiniz. Öğrenme gereksinimlerinizi istediğiniz içerikle başarılı bir şekilde ilerletebileceğiniz için hevesiniz çok daha artacaktır. Bu da öğrenirken çok az çaba sarf etmenize yardımcı olacaktır. Ayrıca, film türlerini izlemek sizi farklı bağlamlarda otantik, yerel düzeyde konuşmaya maruz bırakacaktır. Dinleme becerilerinizi sadece farklı konuşmacılarla değil, farklı senaryolarda da sınamak, gerçek konuşmayı bağlam içinde anlamanıza yardımcı olacaktır.

 

Neden bir Jackie Chan filmiyle başlamıyorsunuz? Bir buçuk saat boyunca kahkaha atarak yeni İngilizce kelimeler öğrenmek hiç de fena bir fikir değil!

 

Scroll to Top