HEMEN TIKLA ARA
0 212 233 09 99
ÜCRETSİZ WHATSAPP
BİLGİ HATTI

İngilizce Eğitim İçin Materyaller

SDM Dil Okulu Seviye Tespit Sınavları İngilizce Almanca İspanyolca Fransızca Çince İtalyanca Rusça Yunanca Portekizce Farsça Arapça Türkçe

Eğitim materyalleri, İngilizce ve diğer dilleri öğrenmek ve öğretmek için kullanılan yazılı, görsel ya da işitsel kaynakların tümü olarak tanımlanabilir. Bu tür materyallerin arasında ilk sırada yer alan İngilizce gramer kitapları, hikâyeler, egzersizler, sesli ya da görsel eğitim araçları, kısa filmler ve benzerleri öğrencilerin eğitimini destekler ve başarısını artırır. İngilizce eğitimi için materyaller, öğrencilerin seviyesine, bilgi, beceri ve yeteneklerine göre şekillenebilir. Günümüzde bire bir eğitimin yanı sıra İnternet’teki Web siteleri ya da kurslar da İngilizce eğitim materyalleri arasında ilk sırada yer almaktadır. Öğretim materyalleri birçok farklı türde ve biçimde olabilir, ancak hepsinin ortak özelliği öğrenciyi uzun ve yorucu bir süreç olan İngilizce eğitiminde desteklemesidir.

İngilizce egzersizler

Öğretim materyalleri birtakım kaynakları işaret edebilir ki bunlar arasında en önemlilerinden biri İngilizce ya da diğer dillerdeki egzersiz-alıştırma gruplardır. Bu gruplardaki bazı başlıkları; kitaplar, Online sözlü ve görsel egzersizler olarak ayırabiliriz. İnternet üzerindeki birçok nitelikli Web sitesi, eğitim materyali olarak önemli kaynaklar sunmakta, bu da bire bir İngilizce eğitimi ile desteklendiğinde başarı oranı büyük ölçüde yükselmektedir.

Öğrenme sürecini destekler

Az önce de söylediğimiz gibi öğrenme materyalleri önemlidir çünkü öğrenme sürecini destekleyerek öğrencinin başarısını önemli ölçüde artırır. Örneğin, bir okuma parçası ya da eğlenceli bir eğitim videosu, öğrencinin sınıfta kazandığı yeni bir beceriyi -pronunciation ya da listening- uygulamak için önemli fırsatlar sağlayabilir. Bu süreç, öğrencinin bilgiyi bağımsız olarak keşfetmesine ve öğrenme sürecine yardımcı olur. İngilizce eğitim için materyaller, ne tür olursa olsun, hepsinin öğrenmeye katkı sağlayan işlevleri vardır.

Ders yapısı

Öğrenme materyalleri ayrıca ders planlaması ve sunumlarında büyük bir öneme sahiptir. Özellikle alt sınıflarda, öğrenme materyalleri hem öğretmen hem de öğrenci için rehber niteliği taşır. Örneğin ders programı kapsamında her Salı -ya da başka bir gün- yeni kelime öğrenme günü olarak belirleyebilir ve bu derste flashcard’lar, kelime oyunları ya da yap-boz gibi birtakım öğrenme ya da öğretme materyalleri kullanabilirsiniz.

Eğitimin farklılaşması

Eğitim materyalleri, öğrenmeyi genel olarak desteklemesinin yanı sıra, öğretmenlere profesyonel görevlerinde de yardımcı olabilir. Eğitimin farklılaşması, derslerinizin ve öğretimin, sınıfınızdaki farklı öğrenme stillerine ve kapasitelerine uyarlanması anlamına gelmektedir. Egzersizlere odaklanan çalışma sayfaları, grup etkinlikleri, oyunlar veya ödev gibi öğrenme materyalleri, her bir öğrencinin öğrenme stilini en iyi şekilde etkinleştirmek için oldukça etkilidir. Bununla birlikte İngilizce ya da diğer dillerdeki öğrencilerin, bu tür ödev ve etkinlikleri takibi ve katılımları, eğitim sürecinin hızlanmasını sağlayacaktır.

Öğretim materyallerini bulmak

Öğrenciler için kendi ilgi alanları ya da becerilerine yönelik eğitim materyallerini bulmak ilk bakışta görüldüğü kadar zor değildir. İngilizce kursunda rehber öğretmenlerinizden bu konuda destek alabilir ve kendi öğretim materyallerinizi hazırlayabilirsiniz.

Geliştirdiğiniz her öğrenme materyali, eğitiminize ciddi oranda katkı sağlayacaktır ki bu da aslında bir servet değerindedir. Öğretim materyalleri için zaman veya bütçe ayırmak, iyi öğretime yapılan değerli bir yatırımdır.

Bazı eğitim materyallerini hazırlamadan önce aşağıdaki başlıkları incelemekte fayda var:

-Başlangıç noktanızı oluşturmak için seviye dil değerlendirmesini tamamlayın.

-Yeniden bir çalışma zaman çizelgesi oluşturun ve ona bağlı kalın.

-Özgün eğitim materyallerini araştırın.

-Konuşma egzersizleri yapabileceğiniz bir arkadaş veya bir öğretmen bulun.

-Dil flashback’leri için flashcard uygulamaları kullanın.

-Bir dil günlüğü oluşturun (ve sık sık okuyun).

-Okuyun, izleyin ve dinleyin.

-Tutkularınıza odaklanarak vazgeçme ya da isteksizliğinizi önleyin.

-Başkalarına öğretin, böylece çok daha sık tekrar yapar ve unutmayı engellersiniz.

Scroll to Top