HEMEN TIKLA ARA
0 212 233 09 99
ÜCRETSİZ WHATSAPP
BİLGİ HATTI

İngilizce dinleme pratikleri

SDM Dil Okulu Seviye Tespit Sınavları İngilizce Almanca İspanyolca Fransızca Çince İtalyanca Rusça Yunanca Portekizce Farsça Arapça Türkçe

 

 

Herhangi bir konuyu İngilizce dinlerken, şöyle cümleler duyabilirsiniz:

“Unnerstandin’English’skindahardsometimes, yaknowhaddamean?”

Pek de anlaşılır değil doğrusu!

Anadili İngilizce olan konuşmacının söylemek istediği şudur: “Understanding English is kind of hard sometimes, you know what I mean?”

Bu cümleyi ilk duyduğunuz anda anlamadıysanız, üzülmeyin. İngilizce dinleme pratikleri ve İngilizce listening becerisini kazanmak çok kolay olmasa da düşündüğünüz kadar da zor değildir. Aslında yapmanız gereken şey, kulağınızı İngilizce dinlemeye alıştırmaktır.

 

Peki, İngilizce listening neden bu kadar önemlidir?

Araştırmalar İngilizce eğitimi sırasında en sık kullanılan yöntemin listening olduğunu göstermektedir.

İngilizce dinleme sadece iletişimde değil, aynı zamanda duyduklarınızı anlama konusunda da önemlidir. İngilizce listening, temel olarak yeni bilgileri nasıl edindiğiniz ve öğrendiğinizi gösterir. Sınıfta olsanız da olmasanız da, dinleme, günlük konuşma süresine göre çok daha fazla kullanılan sözlü ve duyusal iletişim biçimidir. Bununla birlikte İngilizceyi dinleyerek öğrenmeye başlamadan önce, nasıl daha iyi listening pratikleri yapacağınızı bildiğinizden emin olmalısınız.

Etkili dinlemek, çok azımızın yaptığı bir şeydir. Aslında bu o kadar da zor değil… Sadece çoğumuz etkili dinleme araçlarını kullanma alışkanlıklarımızı geliştirmedik.

 

Aşağıdaki ipuçları size bu konuda yardımcı olacaktır:

 

1.İpucu: İngilizce dinlemeye olumlu düşüncelerle başlayın

İngilizce listening pratiklerine başlamadan önce yapmanız gereken ilk şey iyimser olmaktır.

Her şeyden önce insanların ne söylediğini duyabildiğinize ve anlayabildiğinize gerçekten inanmak zorundasınız. İngilizce dinlemenin çok zor olduğunu biliyoruz, özellikle güçlü aksanı olan veya çok hızlı konuşan birileriyle sohbet ediyorsanız… Fakat bunu daha önce de yaptınız! Henüz bebekken bir dili nasıl dinleyeceğinizi, anlayacağınızı ve konuşacağınızı öğrendiniz. Şimdi bir yetişkinsiniz ve bunu yine yapabilirsiniz.

 

2.İpucu: Farklı İngilizce dinleme materyalleri seçin

Her zaman aynı tür metinleri, programları, şovları ya da şarkıları dinlemeyin.

Yalnızca haberleri dinlemek ya da aynı TV şovlarını tekrar tekrar izlemekle sınırlı kalmayın. Burada asıl ipucu hoşunuza giden konuları ya da ilgi alanlarınızı yakalamaktır. Eğer hedefiniz ilgi alanlarınızla aynı pararlellikte olursa, harika bir listening süreci geçirirsiniz.

 

3.İpucu: Sesin içeriğini tahmin edin

Aslında radyo dinliyormuş gibi yapabilirsiniz.

Radyodaki spikerin hangi konu hakkında konuştuğunu hayal etmeye çalışın. Eğer trafik raporunu dinliyorsanız bu konuya dair kelimeleri duyacaksınız demektir. Bu durumda sık sık duyacağınız kelimeleri ve hatta dil stilini de tahmin edebilirsiniz. Bu büyük bir ilk adımdır.

Bir konuşmanın konusunu önceden tahmin ettiğinizde, beyninizde saklanan tüm bu bilgiler ve ilgili kelimeler, ne dinlediğinizi daha iyi anlamanıza yardımcı olacaktır.

Bir daha ki sefere bir İngilizce TV şovu veya radyoyu dinliyorsanız, birkaç cümlenin ardından konuşmayı durdurun ve konuşmacının daha sonra ne söyleyebileceğini tahmin etmeye çalışın.

Yeni kelimeleri öğrendiğinizde onları benzer bağlamda kullanılan ve diğer kelimelerle gruplamaya çalışın.

 

 

 

Scroll to Top