HEMEN TIKLA ARA
0 212 233 09 99
ÜCRETSİZ WHATSAPP
BİLGİ HATTI

İngilizce alfabe

SDM Dil Okulu Seviye Tespit Sınavları İngilizce Almanca İspanyolca Fransızca Çince İtalyanca Rusça Yunanca Portekizce Farsça Arapça Türkçe

İngilizce alfabenin öğrenilmesi ya da öğretilmesi zor olabilir. Özellikle de İngilizce öğrenen kişiler başka bir dili ve alfabeyi kullanıyorsa… Şurası açık ki, İngilizce ABC’sini öğrenmeye başladığınızda aklınızda tutmanız gereken önemli detaylar vardır ama endişelenmeyin! Bu makalede İngilizce alfabeyi daha kolay öğrenmeniz için bazı ipuçlarını okuyabilir ve uygulayabilirsiniz.

1.Baştan başlayın!

Yeni bir alfabe öğrenmek büyük bir meydan okumadır ve başlangıçta dik bir yokuşu tırmanıyormuşsunuz gibi hissettirir. İngilizce alfabe, her zaman aynı şekilde telaffuz edilmeyen harflerden oluşur. Bu nedenle alfabeyi öğrenmeye daima aynı şekilde telaffuz edilen küçük bir harf grubuyla başlayabilirsiniz.

-Ünsüzlerle başlayın; BDNP ve bir ünlü harf: E

-Uygulamak için basit ve tek heceden oluşan sözcükler üretmek için kullanabileceğiniz harfleri seçin.

Örneğin: bedpenden.

İngilizce alfabesinde iki tür harf vardır: Ünlüler (vowels) ve ünsüzler (consonants).

Unutmayın ki başlangıçta, ünlü ses kombinasyonlarından ve birkaç farklı şekilde telaffuz edilen harflerden (örneğin C, “car” ya da “city”) ya da kombinasyonlarda kullanılan harflerden (Q gibi,  U harfi haricinde yaygın olarak kullanılmaz) veya çok nadir kullanılan harflerden (örneğin X veya Z gibi)  kaçınmak iyi bir fikirdir.

 

2.Pratik yapmak mükemmelleştirir

 

Şimdi, alfabe ve harflerin türü hakkında temel bilgiye sahipsiniz ve ikinci adımı atabilirsiniz. Harflerin şeklini, sesiyle ilişkilendirmek önemlidir.

 • Bir harfin adını okuyun (“B” için “Bee”) ve defterinize bu harfi büyük harf formunu kullanarak yazın. (Bu alıştırmayı örnek kelimelerle devam ettirin.)
 • Üzerinde harfler ve basit pratik kelimeler bulunan “flashcard”ları kullanın.
 • Harfleri ve sözcüklerinizi kullanarak bir şarkı veya tekerleme oluşturabilirsiniz. Örneği ünlü harflerin kullanıldığı tekerlemeleri ezberlemeye çalışabilirsiniz.

 

Bununla birlikte harflerin nasıl yazıldığını öğrenmek ya da öğretmek için resimleri kullanabilirsiniz. İlk kelimeleri öğrenirken de bu çok önemlidir.

 1. Aşamalı olarak ilerleyin

 

Artık bazı basit kelimeleriniz var, şimdi yeni bir grup tanıyabilirsiniz. Bazı ünsüz harfler: H, K, M, T ve bir ünlü: O.

Yine, yapabileceğimiz basit, tek heceli sözcükleri düşünüyoruz. Bunlar kombinasyon halinde olmadığı zaman aynı şekilde telaffuz edilen harflerdir.

Örneğin: hot, hop, mom, pop, top, pot, bet, men, hen, hem, pen

 • Alfabeyi tamamlayana kadar dört veya beş harfi, bir sesli harf grubu ile çalışmaya devam edin.
 • Oyunlarla ve farklı etkinliklerle çok fazla uygulama yapmayı unutmayın! Böylece daha fazla harf öğreneceksiniz.

Aslında, harfleri kullanarak basit cümlelerle çalışmaya başlamak harika bir fikirdir.

Örneğin:  

Bob met Ken.

Tom met Bob and Ken.

Ken and Bob sit.

Tom and Bob jump.

Burada, harf seslerinin değişmediği basit ünsüz kombinasyonların olduğuna dikkat edin; “gh”, “ch”, “qu”, “ea”, “oo” ve sessiz harfler gibi daha karmaşık kombinasyonlardan kaçınmak iyi bir fikirdir. Temel harfleri öğrendikten sonra diğer karmaşık kelimelerle ilgilenebilirsiniz.

4.İsimlerle çalışın

 

Yukarıdaki örneklerde fark ettiğiniz gibi, isimler harfleri uygulamak için iyi bir yol olabilir. Örneğin, K harfini tanıttık, ancak kullanabileceğimiz basit kelimeleri bulmakta zorlandık. Yine de, bu harf önemlidir ve neredeyse her zaman aynı şekilde telaffuz edilir.  Ayrıca isimlerde sıklıkla kullanılır.  İsimler, temel dersler için de mükemmel bir öğrenme stratejidir çünkü aynı anda çok fazla harfi tanımak için zorlayıcı olabilir. Bununla birlikte isimler, çok fazla yeni kelime öğrenmek zorunda kalmadan harfleri pratik yapmak için iyi bir yoldur.

Şu ipuçlarını deneyin:

 • Sesleri ve harf adlarını ilişkilendirmek için çok sayıda resim ve flashcard kullanın.
 • Çocuklar şarkılarla çok iyi öğrenirler. Şarkılar aynı zamanda harfleri sınıf arkadaşlarıyla birlikte ezberlemelerini sağlayacaktır.
 • Sesleri ve harf adlarını telaffuz etmelerine yardımcı olmak için tekrar eden egzersizler deneyin.


Yetişkinlerle ilgili olarak şu noktaları göz önünde bulundurun:

 • Görsel yardımcılar önemlidir! Büyük ve küçük harfleri seslerle ilişkilendirdiğinizden emin olun.
 • Kendi isminizi ve soyadınızı yüksek sesle -harf harf- telaffuz edecek şekilde öğrenin. Bu, sınıf kayıtları, otel rezervasyonları ve benzerleri için İngilizcede kullanılması gereken bir beceridir.
 • Gruplar halinde kelime oyunları düzenleyin.

Kısa hikâyeler, daha fazla harf ve kelime öğrenmenize yardımcı olacaktır. Bu tür egzersizler İngilizce pratik için mükemmel bir yoldur. Hikâyeleri yüksek sesle okuyabilirsiniz. Bununla birlikte hikâyede olup bitenleri sınıf arkadaşınıza anlatabilir, soru ve cevaplarla pratiğinizi geliştirebilirsiniz.

 

 

Scroll to Top