5 pop şarkısıyla İngilizce öğrenmek inanılmaz kolay!

SDM Dil Okulu Seviye Tespit Sınavları İngilizce Almanca İspanyolca Fransızca Çince İtalyanca Rusça Yunanca Portekizce Farsça Arapça Türkçe

Müzik kesinlikle evrensel bir dildir. Dünyanın farklı yerlerinde yaşayabilir ve farklı dilleri konuşabilirsiniz. Ancak müziğin evrensel dili, hepimizin onu duymasını, anlamasını ve keyif almasını sağlar. Ve öğrenmemizi de! İşte bu noktada ortaya şöyle önemli bir soru ortaya çıkıyor: “Müzik bu kadar evrensel bir dile sahipse, İngilizce şarkıları anlamak neden bu kadar zor?” Radyoda, İnternet’te ya da CD’de dinlediğiniz İngilizce şarkıların sözlerini anlamak bazen çok zor olabilir ya da hızlı ve farklı telaffuzları takip etmek pek de kolay değildir. Bu durumda ihtiyacınız olan şey, ilk dinlediğinizde anlayabileceğiniz kadar basit şarkıları seçmektir. Böylece İngilizce kursu ya da İngilizce özel ders ile öğrenmeye başladığınız temel gramer bilgileri için de keyifli bir pratik yapmış olursunuz. Şimdi pop müziği nasıl kullanabileceğinize birlikte bakalım.

Why popular music?

Popüler müzik, İngilizce şarkılar dinlemeye başlamak için en ideal müzik türüdür. Çünkü şarkı sözlerini anlamak kolaydır, kelimeler kısa, basit ve genellikle etkileyicidir. Popüler kültürün bir parçası olan şarkıların çoğu aşk, pişmanlık, kırık kalp gibi temaları işler. (Ya da tam tersi, eğlenceli parti müzikleridir.) Böylece şarkılar sadece kelime hazinenizin gelişmesini sağlamaz aynı zamanda iyi vakit geçirmenize de yardımcı olur. Pop müziğin sırrı da budur! Şarkı sözleri ve ritimler, herkesin hoşuna gidecek şekilde yazılır ve içlerinden birkaçı, bir anda kendinizi dans pistinde bulmanızı sağlar! Bazen gün içerisinde dinlediğimiz bir şarkının sözleri ya da melodisi saatler, günler ya da haftalarca aklımızda kalır. (Aklımızın bir köşesinde sıkışıp kalan bu tür melodiler İngilizcede earworm denir.) Bu da, İngilizce öğrencileri için aslında bulunmaz bir nimettir. Müzik aracılığıyla farkında olmadan kelime ve cümle yapısını ezberler ve şarkı sözlerini tekrar ettikçe daha hızlı öğreniriz. Bunun yanı sıra, pop müzikle ilgili en iyi şeylerden biri de şarkı sözlerini İnternet’te pek çok yerde bulabilmemizdir. (İşte şarkı sözlerinin de yer aldığı birkaç site adresi:  metrolyrics.com – azlyrics.com – youtube.com/feed/music – soundcloud.com)

Now, it is time pop music!

  1. “ABC”by Jackson 5

Bu şarkı, tüm zamanların en etkili pop müzik şarkıcılarından birine, diğer bir tanımlamayla “The King of Pop: Michael Jackson” a ait.

“ABC”, okul ve aşkla ilgili kelimelerin yoğun olarak kullanıldığı bir şarkıdır. Özellikle bazı ders terimleri “arithmatic” ya da “do re mi” gibi şarkı ritimlerine ait sözcükleri içerir. Basit kelimeleri ve akıcı ritmi, şarkıyı, kısa süre içerisinde ezberlemenizi sağlar. Bu da pek çok İngilizce kelimeyi fark etmeden öğrenmenize yardımcı olacaktır.

2.       “Always on My Mind” by Elvis Presley

“The King of Rock n’ Roll” unvanı ise, müzik dünyasında tek bir kişiye aittir: Elvis Presley!  Presley’in şarkıları ağırlıklı olarak aşk üzerinedir.

İngilizcede deyim olarak da bilinen “Always on my mind” cümlesi, aslında “I am always thinking about you – Her zaman seni düşünüyorum,” anlamına sahiptir. Şarkı, “Maybe I didn’t treat you quite as good as I should have | you were always on my mind,” şeklinde devam eder. Çok etkileyici bir aşk şarkısı olmasının yanı sıra, İngilizcede deyim ve sevgi ifadeleri, olumsuz cümleler ve geçmiş zaman fiillerini aklımızda tutmak için harika bir öğrenme biçimidir.

  1. “And I Love Her” by The Beatles

“And I Love Her”, Beatles’ın klasik aşk şarkılarından biridir. (“Sevgi” konusu evrenseldir ve her zaman dinleyicilerin ilgisini çeker.) Şarkı sözleri, “Bright are the stars that shine / Dark is the sky / I know this love of mine will never die,” olarak devam eder. Bu sözler belki biraz şiirsel olabilir ama İngilizce öğrenenler kelimeleri anlamakta zorlanmayacaktır.

4. “Beautiful Day” by U2

İngilizce öğrenenler için U2’nun bu şarkısını anlamak, diğerlerine göre biraz daha zor olabilir. Şarkı sözlerine bakalım: “The heart is a bloom | Shoots up through the stony ground…” Kesinlikle mecazi ve şiirsel bir dil! (Şarkının ‘mutlu olmak’ kavramı üzerinde durduğunu söyleyebiliriz.) Aslında bu da, İngilizcede şiirsel bazı anlam ve kelimeleri öğrenmek için harika bir yoldur. İlk başlarda şarkının hepsini anlamasanız da, birkaç kez dinledikten sonra sözler aklınızda kalacaktır.

 

5. “Every Breath You Take” by The Police

İşte yine kolayca anlayıp, yeni İngilizce kelimeler öğrenebileceğiniz bir pop şarkısı!  Bu şarkıda, “heart aches” gibi bazı etkileyici deyimler de var. (Bu deyim, gönül yarası ya da kalp ağrısı gibi oldukça romantik bir anlama sahip.) Şarkıdaki “to be lost without a trace” ise bir başka dikkat çekici deyimdir. (Birisi ya da bir şeyin arkasında herhangi bir iz bırakmadan kaybolması anlamına gelir.)

İngilizce öğrenmek için her zaman pek çok keyifli yol vardır! Pop müzik bunlardan sadece biri! Happy listening!

İngilizce seviyenizi belirlemek, yeni kelimeler öğrenmek ve diğer İngilizce gramer konularında daha iyi bir eğitim almak için İngilizce kursu Fulya ve Şişli’den kolayca ulaşabileceğiniz, bire bir dil eğitiminde lider SDM İngilizce Dil Okulu,  Mecidiyeköy Metrobüs ile Osmanbey Metro duraklarının arasında, Şişli Camii’nin hemen karşısında yer almaktadır. Mecidiyeköy’den Taksim yönüne giderken Cevahir AVM sol tarafta kalacak şekilde geçildiğinde, 500 m sonra sol tarafta, kolayca bulabileceğiniz bir konumdadır. İngilizce kursu İstanbul – Şişli merkezli dil okulu,  Taksim ve Mecidiyeköy tarafında metro, metrobüs ve otobüs ulaşımı ile şehrin her yerinden kolayca ulaşılabilir bir noktada İngilizce kursu eğitimlerine devam etmektedir.

 

}
Scroll to Top
HEMEN TIKLA ARA
0 212 233 09 99
ÜCRETSİZ WHATSAPP
BİLGİ HATTI