Hızlandırılmış İngilizce kursu

SDM Dil Okulu Seviye Tespit Sınavları İngilizce Almanca İspanyolca Fransızca Çince İtalyanca Rusça Yunanca Portekizce Farsça Arapça Türkçe

Yeni bir dili hızlı öğrenmek için işe yarayan 4 ipucu!

“Okulda yedi yıl İspanyolca okudum ama sadece “hola” ve “adios” kelimelerini hatırlıyorum.”

Bu cümle size tanıdık geliyor mu? Yeni bir dil öğrenmek, bir ömür boyu elde edebileceğimiz en zengin ve değerli becerilerden biridir, ancak neden bu kadar zor? Bir diğer deyişle, okulda bir dil eğitimi aldığınız halde, neden hala basit bir konuşmayı dahi gerçekleştiremiyorsunuz? Peki, İngilizceyi ya da İspanyolcayı -ya da eğitimini aldığınız dili- tekrar öğrenmek için yedi yıl daha harcamak ister misiniz? -Kesinlikle hayır!- Yeni bir dili öğrenmek ya da yarım kalan eğitiminizi çok daha iyi bir şekilde tamamlamak için ilk yapmanız gereken hızlandırılmış İngilizce kursu ile doğru bir başlangıç yapmaktır. Hızlandırılmış İngilizce kursu size zaman kazandırmasının yanı sıra dili yeniden keşfetmenize yardımcı olacaktır. Bununla birlikte aşağıdaki 4 yöntem, kursunuzu desteklemek için birebirdir.

How to Learn a Language Fast

1.Dil becerileri

Kendinize dil becerilerinizi kullanma seçeneği verirseniz, bunları kullanmamayı tercih edebilirsiniz. Çünkü beynimiz içgüdüsel olarak basit ve daha az düşünmeyi gerektireni seçecektir. Yeni bir yetenek edinmek gibi, yeni bir dil öğrenmek de güçlü bir iradeye ihtiyaç duyar. Bu kolay bir karar değildir ve yaratıcı düşüncenin yanı sıra sıkı bir çalışmayı gerektirir, ancak sonuçlar çabaya değer.

Peki, kendimizi dili öğrenmekten başka seçeneğimizin olmadığı -örneğin Çin’in iç bölgelerindeki bir okulda çalışmak ve etrafınızda hiç İngilizce bilmeyen komşularınızla yaşamak gibi- bir ortamda düşünebilir miyiz? Evet! -Elbette yurt dışında eğitim almak ya da bulunmak da iyi bir öğrenme yöntemidir.- Fakat az önceki cümlede belirttiğimiz gibi öğrenmeyi kaçınılmaz hale getirmek için kendi şehrinizde de hala birçok yol var! Örneğin cep telefonunuzu ya da sosyal medya hesaplarınızı öğrenmekte olduğunuz dile çevirebilir ya da bir dil grubuna katılabilirsiniz. Çalışma odanızın ya da mutfağınızın duvarlarına yeni öğrendiğiniz kelimelerin listesini asmak veya görsel ipuçları çizmek de fena bir fikir değil. Bir diğer güzel -ve doğru fikir de- hızlandırılmış İngilizce kursudur.

İngilizce ya da başka bir dili öğrenmek için dili kullanmak zorunda kaldığınız durumları oluşturmalısınız.   Bu yöntem çok daha hızlı öğrenmenize yardımcı olacaktır.

  1. Akıcı konuşmak mı, doğru cümleler kurmak mı?

Daha hızlı bir tempoda öğrenmenin bir başka yolu, akıcılığa önem vermektir. İlk olarak, “akıcılık” ve “doğruluk” ile ne demek istediğimizi açıklığa kavuşturalım.

“Akıcılık” kendini kolayca ve açıkça ifade etme yeteneğidir. Aynı zamanda dili, sorunsuz olarak kullanmak anlamına gelir.

Diğer yandan doğru cümleler, herhangi bir dilbilgisi, kelime bilgisi, ton ve diğer hatalar olmadan iletişim kurmak demektir.

Şunu demek istiyoruz; doğru cümleler kurmadan da akıcı konuşabilirsiniz. Evet! Yeni bir dil öğrenirken nihai amaç, doğru olmasa da, cümleleri akıcı olarak kullanmaktır.

Elbette bu, gramerin önemini unutun anlamına gelmiyor. Yine de İngilizceyi kullanırken bazı dil bilgisi hatalarınız olabilir. -Bu büyütülecek bir sorun değildir.- Ana dilinizin gramer kurallarını doğru olarak kullanamadığınız zamanları düşünün… Anneniz, babanız, kardeşiniz ya da etrafınızdaki diğer insanlar sizi gayet iyi anlıyordu, değil mi?

Yeni bir dili öğrenmeye başladığınızda, mümkün olduğunca çok kelimeyi ezberlemek ya da her cümleyi en doğru şekilde söyleme isteğine direnmelisiniz. Dil tek başına ya da sadece ders kitaplarıyla öğrenilmez. Bunun yerine pratik konuşma alanlarına odaklanmayı deneyin. Örneğin hızlandırılmış İngilizce kursu size harika bir konuşma ortamı yaratacaktır.

  1. Bir dil ortağı bulun

Yabancı bir dil öğrenirken yardım istemek asla utanılacak bir durum değildir. -Öyleyse yardım istemekten asla çekinmeyin!- Yardım istemek, gurur duymanız gereken bir eylemdir. Çünkü öğreniminizi ciddiye aldığınızı ve İngilizce konuşmak için ne gerekiyorsa yapacağınızı gösterir.

Bununla birlikte, başka bir kişinin desteğine sahip olmak, öğrenmenizi büyük ölçüde hızlandıracaktır. Yeni dilinizi öğrenmek için hangi aşamada olursanız olun, aynı zamanda dili öğrenmeye çalışan birini bulun ve sıklıkla bir araya gelerek, konuşma pratikleri üzerine yoğunlaşın.

  1. Her hatadan bir şey öğrenin ve kendinizi kutlayın

Yeni dilinizi pratik yapmanıza izin veren bir ortamda yaşıyorsanız, tebrikler! Şimdi birçok hata yapmaya hazır olun. Eğitim ya da çalışmak için gittiğiniz ülkedeki insanlar, geleneksel kültürlerini öğrenme çabanızı büyük bir takdir ve minnetle karşılayacaklardır. Ayrıca en küçük hatanız için bile kendinizi tebrik edebilirsiniz çünkü bu, öğrenmek için çaba gösterdiğiniz anlamına geliyor. Yapmamanız gereken tek şey, kendinizi olumsuz eleştirmektir. Ağzından çıkan her bir kelimeyi, başarılı ya da başarısız şeklinde değerlendirmeyin. Bunun yerine, kiminle konuşursanız konuşun, her sohbeti yeni bir şey öğrenmek için bir fırsat olarak düşünün.

Örneğin şöyle düşünebilirsiniz:

What words/phrase would have served me in that conversation?

What new words did I hear/see?

How could I more effectively have a similar conversation in the future?

Öğrenme süreci inişli, çıkışlı uzun ve maceralarla dolu bir yoldur. Keyifli bir yolculuk için kendinize yeni fırsatlar yaratın… Unutmayın, başarı, denediğiniz basit gerçeklerden gelir. Yukarıdaki ipuçları mutlaka işinize yarayacaktır.

Good luck!

 

}
Scroll to Top
HEMEN TIKLA ARA
0 212 233 09 99
ÜCRETSİZ WHATSAPP
BİLGİ HATTI