HEMEN TIKLA ARA
0 212 233 09 99
ÜCRETSİZ WHATSAPP
BİLGİ HATTI

Eğlenceli bir öğrenme biçimi: İngilizce reklam videoları!

SDM Dil Okulu Seviye Tespit Sınavları İngilizce Almanca İspanyolca Fransızca Çince İtalyanca Rusça Yunanca Portekizce Farsça Arapça Türkçe

 

 

Birçok öğrenme biçimleri arasında en yararlı olanlarından biri “izleme”, diğeri ise “dinleme” yöntemidir. Her iki yöntemin en yaygın kullanım şekli hepimizin bildiği gibi Internet’tir. İngilizce eğitim alanında Internet’in sunduğu nimetlerden biri olan ‘videolar’ ise pratik yapmak için son derece yararlı ve tabii eğlendirici de… Bununla birlikte bu makalede çok daha farklı bir öğrenme biçimi üzerinde duracağız: İngilizce reklam videoları! Evet, yanlış duymadınız, reklamlardan söz ediyoruz. Şimdi hep birlikte bu konuya bir göz atalım.

Bugüne kadar reklam filmlerini bir ‘öğrenme’ aracı olarak izlememiş ya da düşünmemiş olabilirsiniz ki bu çok normal. Sonuçta, reklam filmlerinin temel amacı ürünü tanıtmaktır. Ancak hepsi sadece bu değil! İngilizce pratik yapmak için reklam filmlerinin ya da videolarının son derece yararlı olduğunu biliyor muydunuz? Tabii İngilizce izlerseniz… Reklamları izlemek, İngilizcenizi geliştirmek için oldukça iyi bir yöntemdir. (You Tube’da yüzlerce reklam videosu bulmanız mümkün.) Sizin de bildiğiniz gibi You Tube, İngilizce öğrenenlerin yararlanabileceği pek çok videoya sahiptir ve diyebiliriz ki, reklamları İngilizce olarak izlemek, öğrenmenizi çok daha eğlenceli bir hale getirecektir.

Reklam filmleri İngilizcenizi nasıl geliştirebilir?

İngilizcenizi geliştirmek için You Tube’de pek çok farklı kanalı ya da videoyu izleyebilirsiniz. Ancak İngilizce becerilerinizi geliştirmek için başka kategoriler de var. Bunlardan biri de az önce söylediğimiz gibi İngilizce reklam filmleri… Peki, İngilizce öğrenmek için reklamlardan daha iyi nasıl yararlanabilirsiniz? Şöyle:

Reklam filmleri kısa ve etkileyicidir: Reklamlar -ister TV’de isterse You Tube ya da bir başka kanalda gösterilsin- her zaman kısa ve vurucudur. İngilizce öğrenmeye yeni başlayanlar için bu iki özellik oldukça önemidir çünkü onlar henüz uzun ve daha karmaşık cümleleri -ya da içeriği- anlamaya hazır değildir. Dolayısıyla öncelikle daha kısa olan reklam videolarını seçin.

Reklamlar genel kültürü yansıtır: Bir dili öğrenirken, yalnızca ders kitaplarındaki gramer bilgilerini ezberlemek yeterli değildir. Dili yaşayarak öğrenmek ya da öğrenme biçimleri arasında kültürel bilgileri de eklemek, eğitiminizde son derece yararlı olacaktır. İşte reklam filmlerinin bir diğer yararı da budur. Reklamlar, ürün tanıtımlarının yanı sıra o ülkenin genel kültürünü de en iyi şekilde yansıtır. Böylece reklamları izlerken, İngiliz ya da bir başka ülkenin kültürüne de tanık olacak ve yaşamlarına dair pek çok ipucu öğreneceksiniz.

İngilizce becerilerinizi geliştirin: Reklam filmleri, İngilizce becerilerinizin gelişmesine yardımcı olur. Bir tür kısa film olan reklamlarda, küçük diyaloglarla, ürünle ilgisi olan ya da olmayan hikâyeler anlatılır. Böylece televizyonda ya da You Tube’ta reklamları izlerken ‘duyma’, ‘dinleme’, ‘duyarak anlama’ becerilerinizi geliştirebilirsiniz.

İngilizce pratiklerini çok daha verimli hale getirmek için bazı ipuçlarına da göz atalım:

İzlerken sıklıkla “pause” tuşunu kullanın: Reklamlar genellikle 30 saniyeden daha uzun değildir, her ifade ve cümleden sonra videoyu sıklıkla durdurun ve tekrar, tekrar dinleyin.

İngilizce altyazı kullanın: Altyazılara erişmek için ekranın sağ alt tarafındaki ekrana tıklayın. İngilizce altyazı, duyduklarınızı daha iyi anlamanıza yardımcı olacaktır. Eğer duyduğunuz kelimeleri tam olarak anlamıyorsanız, alt yazılar kesinlikle çok işinize yarayacaktır.

İlgi duyduğunuz alanlardaki reklamları izleyin: Mutlaka bir ya da birkaç hobiniz vardır. Örneğin yemek pişirmek, koleksiyon yapmak, spor ya da fotoğraf çekmek… İşte tüm bu konular ve diğerleri hakkında kısa reklam filmleri izleyebilir ve hem ilgi alanınıza yönelik daha fazla bilgi edinebilir hem de İngilizcenizi geliştirebilirsiniz.

İşte birkaç tane İngilizce reklam:

https://www.youtube.com/watch?v=bVkVRbc0wE0

https://www.youtube.com/watch?v=Ho77CHdD-dA

https://www.youtube.com/watch?v=TUl67fDBWz8

Scroll to Top