HEMEN TIKLA ARA
0 212 233 09 99
ÜCRETSİZ WHATSAPP
BİLGİ HATTI

Çoçuklarınızın İngilizce Öğrenmesine Nasıl Yardımcı Olabilirsiniz?

SDM Dil Okulu Seviye Tespit Sınavları İngilizce Almanca İspanyolca Fransızca Çince İtalyanca Rusça Yunanca Portekizce Farsça Arapça Türkçe

Son yıllarda pek çok aile çocuklarının küçük yaştan itibaren İngilizce öğrenmesini istiyor. Bunun temel nedeni küreselleşen dünyada çocuklarının ilerlemelerine yardımcı olmak. Diğer bir deyişle, çocuklarının İngilizce öğrenmeye ne kadar erken yaşlarda başlarlarsa o kadar iyi bir geleceğe sahip olacaklarını düşünüyorlar. Doğrusu hiç de haksız sayılmazlar. Bir çocuğun İngilizce başarısındaki en önemli faktör ailenin ilgisi ve yaşı kaç olursa olsun teşvik edilmesidir. Peki, anne ve babalar çocukların İngilizce öğrenmelerine destek olmak için neler yapabilirler? Bazı başlıkları birlikte inceleyelim.

Siz de İngilizce öğrenin!

Öğrenmeye karşı olumlu bir tutum oluşturmanın ve bir dil olarak İngilizceye yönelmenin en iyi başlama noktası kendinizdir. Eğer çocuğunuzu bir İngilizce sınıfına gönderiyorsanız, neden siz de bu derslerden birine katılmıyorsunuz? İngilizceyi birlikte öğrenmek, çocuklarınızla vakit geçirmek ve başka bir dili öğrenmek için mükemmel bir yoldur. Siz de çocuğunuzla birlikte İngilizce derslerine başlayarak müthiş bir kişisel gelişim atağı yapabilirsiniz.

Çocuğunuzla birlikte İngilizce oyunlar oynayın!

Çocuklar herhangi bir yetişkinin müdahalesi olmadan çevrelerindeki her şeyi öğrenebilirler ve bunu eğlenceli deneyimler ve pek çok kez yanlışlarla yaparlar. Çocuğunuzun İngilizce öğrenmeye başlamasına yardımcı olmak için, onların İngilizce dilinin kullanıldığı oyunları oynamasını sağlayın. Evinizde ya da sınıfta, İngilizce oyun setlerini serbestçe incelemesine izin verin. Diğer bir deyişle, İngilizce için, ana dili öğrendikleri gibi doğal bir ortamın oluşmasına yardımcı olun.

Uykudan önce İngilizce hikâyeler okuyun

İşte çocukların en çok sevdikleri aktivite! Uyumadan önce anne ya da babaların okudukları masallar, çocuklar için günün en mutlu saatleridir ve İngilizce eğitimi için de harika bir fırsattır. Çocuklar için hazırlanmış bu tür hikâye kitaplarını Online olarak satın alabildiğiniz gibi diğer ebeveynlerle takas da yapabilirsiniz. Yaşı daha küçük olanlar okumakta olduğunuz dili sorgulamayacaktır çünkü o anda uyku ile uyanıklık arasında bir yerdedirler ki bu da kelimelerin dağarcıklarına yerleşmesi için oldukça iyi bir andır. Ve tabii anne-baba ile birlikte yapılan pek çok şey unutulmaz! Küçük bir çocukken favorimiz olan kitapları hala hatırlarız ve bu nedenle, bu kitapları şimdi görmesek ya da yıllardır okumasak da hikâyelerdeki ifadeleri unutmayız. Hikâyeler güçlü bir dil eğitimcisi ve öğrenmek için büyük bir fırsattır, bu yüzden kesinlikle İngilizce kitapları kullanmalıyız. Örneğin resimli öykü kitaplarını okumak çocuklarınızın İngilizcesini geliştirmek için harika bir yoldur. Her sayfadaki görsel ipuçları gelişime katkıda bulunacaktır. Basitleştirilen dil, tekrar ve kafiyelerle zenginleştirilmiştir. Bu da sözcük dağarcığını genişletir ve çoğu zaman çocukları hikâyenin kahramanları hakkında sorular sormaya teşvik eder. Eğer çocuğunuza yüksek sesle kitap okumak için kendinize güvenmiyorsanız seslendirilen kitaplar ya da Online hikâyelerden yararlanabilirsiniz. Tüm bunlar İngilizce eğitimi için harika birer alternatiftir.

İngilizce bir radyo istasyonu ayarlayın ve gün boyunca açık kalmasını sağlayın

Bu nokta gerçekten çok önemli! Bir dile maruz kalmak ile bir dili öğrenme arasında büyük bir fark vardır. Geleneksel olarak, bir dil öğrenmeye başladığımızda okulda gramer sınıfları ve fiilleri tekrarlayan ders kitaplarının arasında dolaşır dururuz. Bu elbette olmazsa olmaz bir durumdur ancak çocuklar -ve aslında büyükler için de- dili duymak ya da dile maruz kalmak, oldukça iyi bir öğrenme biçimidir. Ve eğer yabancı bir ülkede yaşamıyorsanız bunun en iyi yöntemi dinlemek ve duymaktır! Yani, bütün bir gün arka fonda konuşan İngilizce bir radyo kanalı! Çocuklar ilk dillerini öğrenirken, beyinleri inanılmaz bir şekilde etraflarını her şeyi kaydeder, bilgileri bir araya getirir ve daha sonra kullanır. Radyo, çeşitli aksanlarla çok sayıda spiker tarafından konuşulan dili duyma şansı sunar. Tek yapmanız gereken akşam yemeğini hazırlarken -ya da evdeyseniz bütün bir gün- radyoda İngilizce bir kanal açmaktır.

Ve birlikte İngilizce şarkılar söyleyin!

İşte İngilizce öğrenmek için eğlenceli bir yöntem daha! Çocuklarınızla birlikte İngilizce şarkılar söylemeye ne dersiniz? (YouTube’ta yüzlerce şarkı var.)

Have a nice fun!

Scroll to Top