Çocuklar İçin Eğlenceli İngilizce

SDM Dil Okulu Seviye Tespit Sınavları İngilizce Almanca İspanyolca Fransızca Çince İtalyanca Rusça Yunanca Portekizce Farsça Arapça Türkçe

Çocuklar için eğlenceli İngilizce öğrenme yöntemleri

Bu sabah -siz kahvaltısınız hazırlarken- kızınız ya da oğlunuz İngilizce bir şarkı mı mırıldandı? Çocuklarınızın İngilizce şarkı söylemesi, bir diğer deyişle, bu dili kullanması ‘öğrenmek’ için harika bir başlangıçtır. İngilizce ya da başka bir yabancı dili öğrenmek için erken yaşta eğitime başlamak, özellikle çocuklar için çok önemlidir. Ancak onların bu eğitime başlamak için hazır olduklarından emin olmayabilirsiniz ya da özellikle kendiniz İngilizce öğrenmekte güçlük çekiyorsanız, onların da zorlanabileceklerini düşünebilirsiniz. Doğruyu söylemek gerekirse, evet bu olabilir. Fakat şurası bir gerçek ki, İngilizce öğrenirken doğru eğitim yöntemlerini ve programlarını kullanmak, çocuklar için oldukça eğlenceli, yararlı ve farklı bir deneyim olacaktır.

Erken yaşta İngilizce eğitiminin önemi

Bu, pek çok eğitimcinin üzerinde durduğu, önemsediği ve önerdiği bir yöntemdir. Bu aşamada, kendi dil öğrenme mücadelenizi hatırlayıp, çocuğunuzun da aynı zorlukları yaşamasından endişe duyabilirsiniz. Fakat az önce de belirttiğimiz gibi, çocuklar için dil öğrenmenin yetişkinlere göre daha farklı bir deneyim olduğunu bilmenizde fayda var. Örneğin çocuğunuz İngilizce özel ders almaya başladığında bu süreci onunla birlikte takip edebilir ve aslında erken yaşta eğitimin olumlu yönlerini gözlemleyebilirsiniz.

Elbette çocuklar söz konusu olduğunda öğrenme ve öğretme biçimleri ayrıcalıklı bir önem taşımaktadır. Bire bir İngilizce eğitimi oldukça yararlıdır ki bu eğitimi birtakım programlarla tamamlayabilirsiniz. Çocuklar ana dillerini öğrenme aşamasında -henüz konuşmaya başlamadan önce- neredeyse iki yıl boyunca etraflarındaki insanları dinlerler. İlk kelimelerinin, bir cümleye dönüşmesi ve çevreleriyle iletişim kurabilmeleri için de birkaç yılın daha geçmesi gerekir. İsteklerini ya da karmaşık düşüncelerini ifade etmeye, birkaç kelime ya da cümle parçalarıyla başlarlar. Bir çocuk ana diline hâkim olmak için bu kadar uzun bir sürece ihtiyaç duyuyorsa eğer, başka bir dili öğrenmeye çalışırken kafası karışmaz mı? Aslında, hayır! İşte size bu tezi kanıtlayacak birkaç neden:

 

 1.Öğrenme arzusu:

Çocukların beyinleri o yaşlarda tıpkı bir sünger gibidir. Bir odada, sınıfta ya da sokakta, çevrelerindeki her bilgiyi hızla öğrenirler. Bu bilgiler daha sonra, hatta bazen beklenmedik zamanlarda ortaya çıkar. (Örneği sabah kahvaltısına yardım ederken İngilizce bir şarkı mırıldanmaları gibi.) Hayatlarının ilk iki yılında ne kadar çok kelime ve diğer bilgileri öğrenmek ya da duymak zorunda olduklarını düşünün! Bununla birlikte ancak belirli bir yaşa geldiklerinde, duydukları kelimelere bazı anlamlar yükleyebilirler. Örneğin ‘süt’ kelimesi… Çocuğunuzu beslerken kaç kere ‘süt’ kelimesini telaffuz ediyorsunuz? O kadar çok ki! Ve bir süre sonra bebeğiniz, süt ile karnını doyurmak arasında sıkı bir bağ kurması gerektiğini öğreniyor. Bununla birlikte çocuklar birden fazla dilin konuşulduğu bir evde yaşıyorlarsa, süt için geçerli olan tüm kelimeleri ayırt edebilir ve kolayca öğrenebilirler. Çocuklar, beynin derin alanlarını kullanabilirler ki bu da bilinçsizce ikinci bir (hatta üçüncü) dili kolayca öğrenmelerine yardımcı olur. Bu işlevler genellikle 11 yaşında kadar yavaşlar. Yeni bir dilin konuşulduğu yabancı bir ülkeye taşınan çocukların, ebeveynlerine göre daha hızlı bir şekilde dile hâkim olmalarının nedeni budur.

2.Daha az bilinçli olmak!

Yetişkinler İngilizce ya da başka bir dil öğrenirken ve kullanırken hata yapmaktan korkarlar. İngilizce öğrencisi için bir numaralı kural, mizah duyusuna sahip olmaktır çünkü hata yaptığınız kelime ya da cümlelerin anlamları kimi zaman komik ve eğlendirici olabilir. Ancak şurası bir gerçek ki tüm dil öğrencileri hata yapar. Bu öğrenme sürecinin doğal bir parçasıdır. Çocuklara gelince… Çocuklar her zaman pek çok yeni şey öğrenirler ve bu nedenle hata yapmak gibi endişeleri kesinlikle taşımazlar. Ve her zaman pek çok hata yaparlar. Bu tür durumlarda kendilerini yetişkinler kadar ciddiye almazlar.

 

3.Daha basit öğrenmek

Çocuklar dil bilgisi yapılarını yetişkinlere göre daha basit kullanırlar. Eğer yeni bir dil öğreniyorlarsa, tıpkı ana dillerini öğrendikleri gibi benzer materyaller kullanırlar.

 

Şimdi, çocukların dil öğrenmesi için birtakım yardımcı yöntemleri inceleyim:

Öncelikle çocuğunuzun en iyi öğrenme yönteminin neler olduğunu bilmenizde fayda var.

1.Dile maruz kalmak

Bir dile maruz kalmak -sadece öğrendiğiniz dilin konuşulduğu doğal bir ortamda olmak- öğrenmek için en iyi yöntemlerden biridir. Çocuklar, çevrelerindeki insanların konuşmalarını duyacak ve her kelimeyi hızla öğreneceklerdir. Böylece doğal ortamda -sokakta, markette, çarşıda ya da bir kitapçıda- siz günlük işlerinizi ya da görevlerinizi yaparken, onlar da öğrenmeye devam edecektir. Ayrıca dil bilgisi kitaplarında yazılmış pek çok kural yerine, siz ve çocuğunuz daha pratik ve hızlı bir öğrenme süreci geçireceksiniz.

2.Kelime merkezli öğrenmek

Çocuklar ana dillerini öğrenmek ve konuşmak için zaten geniş bir kelime dağarcığına sahiptirler. Kelime merkezli öğretme yöntemleri çocuklara birtakım resimlerle birlikte daha kolay ve eğlenceli bir öğrenme biçimi sağlar.

3.Bire bir İngilizce eğitimi

Dil okullarında öğrenciyle bire bir iletişime oldukça önem verilmektedir. Örneğin bire bir İngilizce eğitimi çocukların dil yeteneklerini -okuma, yazma, anlama ve konuşma- çok daha hızlı geliştirmelerini sağlar. Bu tür okullarda ana dili İngilizce olan bir eğitmenle çalışmak hem daha iyi bir öğrenme yöntemiyle ilerlemelerine hem de günlük yaşamda İngilizce kullanma öz güvenlerinin artmasına yardımcı olur.

Şimdi de çocuğunuzun İngilizce öğrenmesi için dikkate almanız gereken birkaç seçeneğe göz atalım.

Özel ders veya sınıfta öğrenme

Çocuğunuzun geleneksel dil okullarında eğitim almasını sağlayabilir ya da özel ders yöntemi ile bire bir İngilizce eğitimine ağırlık verebilirsiniz.

Online eğitim

Günümüzde yalnızca çocuklar değil, yetişkinler de Online eğitim ile İngilizce öğrenebilirler. Fakat bu modern yöntemde doğru ya da konusunda gerçekten uzman programları bulmak son derece önemlidir. (Internet üzerinde milyonlarca İngilizce eğitim programı ve Web sitesi var!) Aslında bu konuda dil okulunda uzman bir eğitmene danışmak hem sizin hem de çocuğunuz için çok daha yararlı olacaktır.

Mobil uygulamalar

Mobil uygulamalar sizin de bildiğini gibi çok yönlüdür. Akıllı cep telefonları ya da tabletlerde kolayca etkileşim sağlayabilir ve istediğiniz her yerde öğrenebilirsiniz. Bu programların birçoğu ücretsizdir ve çocuklarınızın genellikle oyun oynayarak öğrenmelerine izin verir. Böylece çocuklar İngilizce öğrenirken aynı zamanda eğlenecek ve öğrenme istekleri artacaktır.

Unutmayın ki, aklınızdaki eğitim biçimi ne olursa olsun, çocuğunuz için mutlaka bir başlangıç yöntemi bulabilirsiniz.

 

Scroll to Top
Scroll to Top