HEMEN TIKLA ARA
0 212 233 09 99
ÜCRETSİZ WHATSAPP
BİLGİ HATTI

Almanca eğitim sistemi

SDM Dil Okulu Seviye Tespit Sınavları İngilizce Almanca İspanyolca Fransızca Çince İtalyanca Rusça Yunanca Portekizce Farsça Arapça Türkçe

 

 

Almanlar genellikle “Almanca zor bir dildir,” anlamına gelen “Deutsche Sprache, schwere Sprache” cümlesini kullanmaktan hoşlanırlar. Fakat size küçük bir sır vermemize izin verin: Almanca o kadar da zor değil! Elbette başlangıçta Alman Dili ve Edebiyatının en güzel örneklerini okumakta zorlanabilirsiniz, ancak Almanca eğitim sistemi size, mesleki, akademik ve sosyal çevrenizde kullanabileceğiniz Almanca dilini en iyi şekilde öğretecektir.

 

Yeni bir dili öğrenmek

Yeni bir dili öğrenmeye karar vermek, meslek ve akademik kariyeriniz için son derece önemlidir. Günümüzün en çok konuşulan dillerinden biri olan Almanca, diğer dillerle kurduğu etkileşimle birlikte düzenli bir çalışma programın ile kısa sürede öğrenilebilir. Dilin ilk seviyelerinin aşılmasının ardından, ileri seviyelere geçmek süreli bir ders programı ile çok daha kolay olacaktır. Almanca eğitim sistemi, birebir öğretim biçimini benimseyen bir çalışma programına sahiptir. Ana dili Almanca olan öğretmeniniz ile ilk seviyeden itibaren temel gramer dersleri çok daha köklü bir eğitim almanızı sağlayacaktır. Bununla birlikte eğitiminiz boyunca öğretmeninizin önereceği tavsiyeler Almancanızın ilerlemesini hızlandıracaktır. Bu tür ipuçları, dili öğrenmeye başladığınızda karşılaşabileceğiniz bazı engelleri daha kolay aşmanıza yardımcı olur.

 

Sürekli öğrenin

Almanca eğitim sistemi, ana dili Almanca olan öğretmenlerle size doğal bir öğrenme ortamı hazırlar. Aslında Almanca ve diğerlerini öğrenmenin en temel şartlarından biri de sürekli olarak bu dile maruz kalmaktır. Temel gramer eğitiminiz boyunca öğretmeninizle kuracağınız Almanca diyaloglar ilk başlarda zor ya da yavaş olsa da süreç ilerledikçe faydasını gösterecektir. Almancayı öğrenme aşamasında ders programınız boyunca bu dile maruz kalmak, köklü bir bilgi birikimi almanızı ve ileri seviyelere çok daha hızlı ulaşmanıza olanak tanıyacaktır. Bu tür ortamlarda yeni kelime bilginizin de büyük oranda gelişmesi söz konusudur. Ana dil ile öğrenme sürecinde öğretmeninizle kuracağınız direkt diyalog gramerin yanı sıra günlük pek çok yeni kelimeyi de öğrenmeniz anlamına gelmektedir. Bununla birlikte arkadaşlarınızla Almanca konuşmaya çalışarak pratikler yapabilir ve çok daha fazla yeni Almanca kelimeler öğrenebilirsiniz.

 

Öğrenme yöntemleri

Almanca eğitim sistemi içerisinde kullanılan pek çok öğrenme yöntemi vardır. Bunlardan biri de İngilizce modal verbs olarak tanımlanan kullanımı basit fakat özellikle günlük hayatta oldukça işimize yarayan can, must, might, may  gibi kelimelerdir. Sizin de bildiğiniz gibi bu tür fiiller olasılık, izin, arzu ve zorunluluk fikirlerini ifade ederler.

Tıpkı İngilizcede olduğu gibi Alman modal fiiller de dili öğrenme sürecinizde en sadık yardımcı elemanlardır. Almanca modal verbs kullanımı,  konuşma seviyenize güçlü bir akıcılık kazandıracaktır. Bu tür, sıklıkla kullanılan filleri öğrendiğinizde – gehen (to go), spielen (to play) ve lernen (to learn) gibi- pek çok istek ve düşüncenizi Almanca olarak dile getirebilirsiniz. Bu mastarları “können (can)” ve “müssen (must/have to)”  diğer kelimelerle gramer kurallarına uygun olarak birleştirerek onlarca cümle kurabilirsiniz.

 

 

Örneğin:

Ich konnte(gestern) Fußball spielen — I could play football (yesterday).

Ich kann später Fußball spielen — I can play football later.

 

Böylece kelime ve gramer bilginiz giderek daha da gelişecek, en azından bazı basit, kullanışlı ve kurallı cümleler oluşturabileceksiniz. Modal fiillere odaklanmanın ilk öğrenme aşamasında Almanca, İtalyanca ve Fransızca dillerinde hızlı bir ilerleme sağladığını unutmayın.

 

Almanca eğitim sistemi; özel ders programları, deneyimli öğretmen ve eğitim danışmanlarıyla birlikte, meslek ve akademik kariyerinizde ilerlemeniz için en ideal çalışma sistemidir.

 

 

Scroll to Top