Almanca eğitim seviyeleri – Almanca seviyeleri – Başlangıç, orta, ileri düzey

SDM Dil Okulu Seviye Tespit Sınavları İngilizce Almanca İspanyolca Fransızca Çince İtalyanca Rusça Yunanca Portekizce Farsça Arapça Türkçe

Almanca seviyeleri

Dünya dilleri arasında ilk sıralarda yerini alan Almanca, Hint-Avrupa dillerinin Cermen bölümüne bağlıdır. Günümüzde Avrupa Birliği’nin resmi dillerinden biri olan Almanca, bu eksende, kültürel ve ticari alanlarda da büyük önem taşımaktadır. Ülke sanayisinin gelişmişliğinin yanı sıra, dünya ekonomisinde de söz sahibi olan Almanya, dili öğrenenler açısından da son derece büyük fırsatlara sahiptir. Birçok ulusal ve uluslararası firmanın, İngilizcenin yanında iyi derece Almanca konuşanları üst düzey derecesinde işe alması asla tesadüf değildir.

 

Eğer Almanca biliyorsanız Almanca başta olmak üzere, Avusturya, Lihtenştayn, Lüksemburg, İsviçre’nin büyük bir bölümü, İtalya’nın Güney Tirol bölümü, Belçika’nın doğu kantonları, Polonya ve Romanya’nın kimi bölgeleri ve Fransa’nın Alsas-Loren bölgelerini rahatça gezebilir, iş ve turistik seyahatlerinizi zorlanmadan gerçekleştirebilirsiniz. Bununla birlikte okul eğitimlerinizde belirli bir seviyede kaldığınızı düşünüyorsanız ilk yapmanız gereken Almanca eğitim seviyeleri hakkında bir araştırma yapmak olmalıdır. Yeni bir dile başlamak ya da yarım kalan bir eğitimi tamamlamak için elbette zaman ayırmanız gerekmektedir. Ancak 38 ülkede yaklaşık 120 milyon kişinin Almanca konuştuğu düşünüldüğünde, bu dili öğrenmenin avantajlarının oranı çok daha somut olarak ortaya çıkacaktır.  Öncelikle Almanca seviyeleri hakkında bazı ön bilgileri inceleyelim. Böylece siz de başlangıç, orta, ileri düzey hakkında fikir sahibi olabilir ve ardından Almanca eğitiminiz için ilk adımı atabilirsiniz.

 

Grundstufe I – Başlangıç

 

Bu kurda dersler genel bir girişle başlamaktadır. Temel Almanca, Arkitel’lere yoğunlaşma ve gramer yapıları anlatılmaktadır. Bu seviyeyi bitiren öğrenciler geniş zamanı kullanarak basit cümleler kurabilir ve öğrendikleri kalıplarla kendilerini ifade edebilirler.

 

Grundstufe II – Başlangıç üzeri

Başlangıç kurundaki Almanca bilgisine yeni gramer yapıları eklenir. Böylece ifade alanı güçlendirilerek öğrenci günlük Almanca diyaloglarına alıştırılır. Bu seviyeyi bitiren öğrenciler yurt dışına çıktıklarında yabancılarla basit diyaloglara girebilirler. Basit temel gramer, Almanca edatları, bağlaçları ve zamanları kullanarak kendilerini ifade edebilirler. Bu derslerde öğrencinin seviyesine uygun öyküler ya da basit makaleler okunarak, tartışmalar ve soru cevaplarla gramer geliştirilir.

 

Grundstufe III – Orta öncesi

Bu seviye, Genel Almancaya geçişte oldukça önemlidir. Düz ve basit cümle yapılarının geride kaldığı, çeşitli bağlaçlar ve yeni gramer yapılarının öğretildiği, konuşmaya ve kelime hazinesinin geliştirilmesine dayalı bir seviyedir.

 

Mittelstufe I – Orta

Başlangıçtan itibaren tüm kurların üzerinden geçilen seviyedir. Konular kısa kısa tekrar edilir, gramer bilgisi çeşitli test ve yazım ödevleriyle kontrol edilir. Bu seviyede temel gramer tamamen işlenerek, bitirilir. Öğrenciler farklı ifadeleri, gramer yapılarını kullanarak kurabilir, diyaloglara katılabilir ve karşılarındaki kişileri rahatça anlayabilirler.

 

Mittelstufe II – Orta üzeri

Bu seviyede öğrenciler çeşitli grup çalışmaları ile gramer bilgilerini pratikte kullanma alışkanlığı ve yeteneği üzerine çalışırlar. Derslerde günlük hayat, spor, sanat, kitap ve benzeri konular hakkında konuşma, dinleme ve yazma pratikleri yapılır.

 

Oberstufe – İleri

Bu seviyede artık Almanca dili tamamlanmış olur. Resmi yazı şekilleri, formatlar öğrencilere aktarılır. Sınıftaki öğrencilerin amaç ve hedefleri doğrultusunda dilin gelişimi için çeşitli programlar yapılır ve uygulanır.

Scroll to Top
HEMEN TIKLA ARA
0 212 233 09 99
ÜCRETSİZ WHATSAPP
BİLGİ HATTI