HEMEN TIKLA ARA
0 212 233 09 99
ÜCRETSİZ WHATSAPP
BİLGİ HATTI

Teknisyen dil yeterlilik

SDM Dil Okulu Seviye Tespit Sınavları İngilizce Almanca İspanyolca Fransızca Çince İtalyanca Rusça Yunanca Portekizce Farsça Arapça Türkçe

 

Her iş dalı ya da mesleğin kendine has bir dili vardır. Kendi içinde bir tür jargon oluşturan bu dili öğrenmek, mesleği iyi bir şekilde icra etmek için son derece önemlidir. Ana dilimizde dahi farklı kelimelerle karşımıza çıkan bu jargon, teknisyen dil yeterlilik için kesinlikle eğitim almayı gerektirmektedir. Özellikle hedefiniz uçak bakım teknisyenliği ise mutlaka bu mesleğin İngilizce dilindeki jargonunu öğrenmek zorundasınız. Bu da, teknisyen dil yeterlilik için ilk adımı atmanız demektir.

 

Mesleki dil bilgisi

Mesleki dil bilgisinin kökü, İngilizce gramere uzanır. Aslında iyi bir gramer eğitimi mesleki anlamda da dilinizi iyi bir şekilde konuşmanızı sağlayacaktır. Tabii bunun için düzenli bir İngilizce eğitim programına dâhil olmanız gerekmektedir. İngilizce eğitiminizi sürdürürken bir yandan da mesleki dil bilginizi ilerletebilirsiniz. Teknisyen dil yeterlilik de İngilizce eğitiminin bir parçası olarak alınabilir ve böylelikle sınavda başarı şansı artırılabilir. Bununla birlikte Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün 28.04.2014’te yayımladığı SHT-66L-HS talimatına göre, onaylı bakım kuruluşlarında çalışan hava aracı bakım personelinin İngilizce yayımlanan teknik dokümanları okuyabilmesi, anlayabilmesi, yazabilmesi ve konuşabilmesi zorunluluğu vardır. Bu da, havacılık alanında hemen tüm meslek dallarında zorunlu olan İngilizce bilgisinin hava aracı bakım personeli için olmazsa olmaz koşul olduğunun altını çizmektedir. SHGM (Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü), bu zorunluluğu yerine getirmek üzere, mesleği icra etmek isteyenler için dil yeterliliği sınavı açmıştır.

 

Teknisyen dil yeterlilik

Havacılık alanındaki meslek dallarında kariyer yapmak isteyenlerin atması gereken ilk adımlardan biri de teknisyen dil yeterlilik sınavını başarıyla geçmektir. Sınava, Havacılık İngilizcesi alanında uzman kadrosu olan eğitim kurumları ile hazırlanabilir, Uçak Bakım Teknisyenleri İngilizce Ders Programı ile bir yandan dilinizi geliştirebileceğiniz gibi diğer yandan da teknisyen dil yeterlilik sınavına rahatça hazırlanabilirsiniz.

 

TEAM – SHT-66L-HS Dil Yeterlilik Hizmet Sağlayıcısı Yetkilendirme Talimatı ile Türk Hava Yolları tarafından hazırlanan, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü onaylı dil yeterlilik sınavıdır. Seksen sorudan oluşan TEAM Sınavı, THY A.O. Florya İnsan Kaynakları Değerlendirme Merkezi’nde gerçekleştirilmektedir. Bilgisayarda yapılan sınav 120 dakika sürmektedir.

 

Teknisyen dil yeterlilik için kelime bilgisi, gramer, cümle tamamlama, boşluk doldurma ve okuduğunu anlama becerilerine vakıf olmanız gerekmektedir. Sınava, ana dili İngilizce olan eğitmenlerimizle kolayca hazırlanabilir ve birebir teknisyen İngilizce eğitimlerinden yararlanabilirsiniz. Teknisyen dil yeterlilik hakkında eğitim danışmanlarımızdan dilediğiniz zaman bilgi alabilirsiniz.

 

 

Scroll to Top