HEMEN TIKLA ARA
0 212 233 09 99
ÜCRETSİZ WHATSAPP
BİLGİ HATTI

Şirinevler’de Yaşam, Tarihçe ve eğitim

SDM Dil Okulu Seviye Tespit Sınavları İngilizce Almanca İspanyolca Fransızca Çince İtalyanca Rusça Yunanca Portekizce Farsça Arapça Türkçe

ŞİRİNEVLER

 

İstanbul’un Bahçelievler İlçesi’ne bağlı olan Şirinevler, bir mahalle statüsünde olmasına rağmen oldukça gelişmiş, yoğun bir yerleşim ve alışveriş merkezidir. Tavukçu Deresi ile Eski Bağlar, Mahmutbey yolunun altı ve (Hürriyet Mahallesi kesimi) Eski E-5 yolu olarak bilinen alanın iki tarafı Şirinevler mahallesidir.

Büyük meydanı ve bu meydanı çevreleyen yeme içme mekânları, AVM’leri, özel eğitim kurumları, trafiğe kapalı alışveriş caddesi, sokak ve caddelerin çevrelerine yayılan yerleşim birimleri, Ataköy ve mahalleyi Atatürk Havalimanı ile şehir merkezine bağlayan Metro, Şirinevler’in yoğunluğuna büyük katkı sağlamaktadır.

 

Tarihçesi

Şirinevler bölgesinde ilk yerleşim yeri, Megaralıların İstanbul’a gelişlerinden itibaren sebze ve meyve bahçesi olarak kullanılan geniş ovadır.

1923 yılındaki nüfus mübadelesinin ardından Andrikonun Bahçesi olarak da bilinen bölgede, Nifos olan yerin adı Siyavuşpaşa Çeşmesinin yanında bulunan Kocasinan Kulesinden esinlenerek Kocasinan Köyü olarak değişmiştir. Mübadeleden sonra bölgeye Selanik’ten gelen muhacirler yerleştiler. Kocasinan’da 1950’lere kadar tek tük yerleşim görülürdü. Daha sonra 2-3 katlı, geniş bahçeli bloklar yapıldı ve birçok aile Şirinevler’e yerleşti. 1980’lerin sonrasında ise yoğun bir şekilde Bayburt ve Erzurum’dan göç aldı.

 

Eğitim

İstanbul Kültür Üniversitesi Şirinevler Yerleşkesi Yabancı Diller Bölümü ile pek çok özel eğitim kurumunun yer aldığı Şirinevler’de mesleki eğitime yönelen kurslar da vardır. İngilizce seviyenizi belirlemek, kariyerinizde yeni bir sayfa açmak ve daha iyi bir eğitim almak için Şirinevler’den kolayca ulaşabileceğiniz, bire bir dil eğitiminde lider SDM İngilizce Dil Okulu ve İngilizce dil kursu,  Mecidiyeköy Metrobüs ile Osmanbey Metro duraklarının arasında, Şişli Camii’nin hemen karşısında yer almaktadır. Mecidiyeköy’den Taksim yönüne giderken Cevahir AVM sol tarafta kalacak şekilde geçildiğinde, 500 m sonra sol tarafta, kolayca bulabileceğiniz bir konumdadır. İngilizce kursu İstanbul – Şişli merkezli dil okulu,  Taksim ve Mecidiyeköy tarafında metro, metrobüs ve otobüs ulaşımı ile şehrin her yerinden kolayca ulaşılabilir bir noktada İngilizce kursu eğitimlerine devam etmektedir.

 

Şirinevler’de gezilecek yerler ve alışveriş merkezleri

Yunus Emre Kültür Merkezi

İspirtohane Kültür Merkezi

İstanbul Akvaryum

Ataköy Plus Alışveriş Merkezi

İstanbul Sea Life Akvaryum

Capacity Alışveriş Merkezi

StarCity Outlet Center

Bahçelievler Kültür Merkezi

 

Ulaşım

Metro, metrobüs, minibüs ve her yöne İETT otobüsleriyle ulaşım sağlanmaktadır.

 

Scroll to Top