HEMEN TIKLA ARA
0 212 233 09 99
ÜCRETSİZ WHATSAPP
BİLGİ HATTI

ŞARKI SÖZLERİ İLE İNGİLİZCE ÖĞRENME REHBERİ

SDM Dil Okulu Seviye Tespit Sınavları İngilizce Almanca İspanyolca Fransızca Çince İtalyanca Rusça Yunanca Portekizce Farsça Arapça Türkçe

Bütün şarkılar -hangi dilde yazılırsa yazılsın- genellikle bir eğlence aracıdır. Dünyanın en iyi enstrümanı olan insan sesi, herhangi bir müzik çalgısı ile buluştuğunda müthiş bir keyif ve çoğu zaman dinlemeye doyulmaz bir eser haline gelir. Şarkılar, kimi zaman güçlü ve yoğun duygular yaşamamızı sağlar. Kimi zaman da, ayaklarımızı yerden keser ve dansın eğlenceli ritmi bütün ruhumuzu sarar. Bir tür moda akımı olan pop müzik ise kalıcı olmasa da, klasik olmayı başaran pek çok şarkıcı ve şarkı vardır. Hepsi sadece bu da değil! Pop müzik hakkında bilmediğimiz bir şey daha var: Şarkıların bize İngilizce kelimeler öğretme gücü! Şimdi İngilizce şarkı sözleri ile neler yapabileceğimiz hakkında biraz konuşalım.

Akılda kalıcı melodiler

Otobüste seyahat ederken, sabah yürüyüşlerinde ya da spor yaparken; işe giderken ya da öğle yemeği molalarında veya akşam yemeğinden sonra dinlenirken… Ya da, günün herhangi bir zamanında İngilizce şarkılar dinler misiniz? Eğer dinliyorsanız, bu harika bir haber! Zaten -İngilizce eğitim aldığınızı varsaydığımıza göre- yolun yarısını aşmışsınız demektir. İngilizce eğitimi alıyor ama henüz İngilizce şarkılar dinlemiyorsanız, bunun için üzülmenize gerek yok. Tek yapmanız gereken bir an önce İngilizce şarkılar dinlemeye başlamak! Pop müzik genellikle eğlenceli ve hareketli ritimlere sahiptir. Bu da henüz kelimeleri anlamasanız bile sıkılmadan dinlemenizi sağlar. Aslında İngilizce şarkıları harika bir dil öğrenme aracı haline getiren de bu akılda kalıcı melodilerdir. Dün gece ders kitabınızda okuduklarınızı hatırlamayabilirsiniz ama muhtemelen bazı İngilizce şarkıları ve melodilerini hatırlarsınız. Öyleyse İngilizce bir şarkı dinlemek için daha ne bekliyorsunuz. Kulaklıklarınızı takın ve hem eğlenin hem de yeni İngilizce kelimeler öğrenmeye başlayın!

 

Akıcı bir melodi ile sadece 3 dakikada pek çok şey öğrenebilirsiniz

Şöyle söyleyebiliriz: İngilizce şarkı sözleri ve melodilerinden öğrenebileceğiniz çok fazla şey var. İngilizce şarkılar popüler deyimleri, kelimeleri öğretebilir hatta gramer konularında dahi ilerlemenize yardımcı olabilir. Popüler şarkılar sadece eğlenmenizi sağlamaz. Aynı zamanda mükemmel bir İngilizce öğrenme yoludur. İngilizce şarkıları dinlemeye devam ettiğiniz süre boyunca sokak dilini ve deyimleri; günlük ifade ve konuşmaları, kafiyeleri, telaffuzu, popüler kültürü ve güncel olayları öğrenebilirsiniz. Fakat her şeyden önce aktif bir dinleyici olmalısınız. Diğer bir deyişle, bütün kelimeleri ve şarkıyı çok dikkatle dinlemelisiniz.

Aktif bir dinleyici olmak için şu ipuçlarına göz atabilirsiniz:

 

1.Dinlemeden önce okuyun: Şarkı sözlerini iyi bir şekilde duymak ya da anlamak zor olabilir. Bu nedenle şarkıları dinlemeden önce sözlerini okumak daha iyi anlamanıza yardımcı olur. (Beğendiğiniz bir şarkının sözlerine bakmak için AZLyrics ya da Google Play gibi web sitelerini ziyaret edebilirsiniz.) Hatta müzik videolarını alt yazılı olarak izleyebilirsiniz. Şarkı sözlerini okumak, bilmediğiniz birçok kelimeyi öğrenmenizi ve anlamlarını çok daha iyi kavramanızı sağlar. Ve en güzeli, kesinlikle şarkıcının ne söylediğini anlayacaksınız.

2.Şarkılara eşlik edin: Kelimeleri iyice öğrendikten sonra, müziği kapatarak şarkıyı söylemeye çalışın. Böylece çok daha yoğun bir İngilizce pratiği yapmış olacaksınız.

3.Kelimelerin telaffuzuna dikkat edin: İtiraf ediyoruz ki, bütün şarkılar ve şarkı sözleri çok da anlamlı değildir. Ama bu sizin hiçbir şey öğrenemeyeceğiniz anlamına gelmez. İngilizce şarkıları duymak ve anlamak kesinlikle büyük bir başarıdır. Bu, kelimeleri tanıyacak kadar iyi öğrendiniz demektir. Nakaratları çok fazla olan bir şarkıyı dinliyorsanız (ve şarkı sözlerini henüz okumadıysanız) mutlaka yazmayı da deneyin. Daha sonra şarkıyı anlayıp anlamadığınızı kontrol edin.

Ve en önemlisi eğlenin! Şarkılarla İngilizce öğrenmek, öğrenirken beyninizi dinlendirmek için eğlenceli ve yaratıcı bir yoldur. Öyleyse bir süre için ders kitaplarını bir kenara bırakın ve 2017’in en hit şarkılarını dinlemek için radyonun sesini açın!

Scroll to Top