Pratik İngilizce

SDM Dil Okulu Seviye Tespit Sınavları İngilizce Almanca İspanyolca Fransızca Çince İtalyanca Rusça Yunanca Portekizce Farsça Arapça Türkçe

Mutlaka “Kırmızı Halı” hakkında bir şeyler duymuşsunuzdur. Belki duymamış ya da ilgilenmemiş olabilirsiniz ama bu oldukça popüler halıyı, en azından TV’de gördüğünüze eminiz. Oscar ödülleri açıklanmadan önce Hollywood yıldızları bu ünlü kırmızı halıda yürür ve gazetecilere bol, bol poz verirler. Açıkçası kırmızı halı, cazibenin, şöhretin ve eğlencenin oldukça çok konuşulduğu bir yerdir! Peki, siz de İngilizcenizi kırmızı halı ile ödüllendirmek ister misiniz? (Hepimizin dil öğrenirken bazı motivasyonlara ihtiyacı var, değil mi?) Üstelik bu ödül töreni düşündüğünüz kadar da zor değil! İlk yapmanız gereken Hollywood’un ünlü filmleri seçmek! (Mutlaka aklınızda birkaç film adı vardır!) Şimdi, pratik İngilizce için aşağıdaki detaylara birlikte bakalım:

İngilizce eğitimi sırasında pratik İngilizce yapmak en hassas ve önemli noktalarından biridir. Pratik İngilizce yapmanın en doğru yöntemi ise ilgi alanlarınızı doğru belirlemektir. (Kim sinema kültürüne ve filmlere ilgi duymaz ki?) Bu makaledeki film listesi, belki kendinizi bir Amerikan film yıldızı gibi hissetmenizi sağlayamaz ama emin olun ki, pek çok yeni kelimeyi ve ifadeyi öğrenmenizi sağlayabilir. Ve tabii harika İngilizce pratikler yapmanızı da!

 

Film izlerken nasıl İngilizce pratik yapabilirsiniz?

Film izlemek, dinleme becerilerinizi geliştirmek ve İngilizce pratik için harika bir yoldur, böylece yeni kelimelerin yanı sıra, ana dilindeki konuşmalara tanık olursunuz. Fakat bunu doğru yapmalısınız. Pek çok İngilizce öğrencisinin yaptığı hata, filmi bir öğrenme aracı haline getirememeleridir. Bunun yerine, arkalarına yaslanıp, filmi kendi dillerindeki bir filmi izledikleri gibi seyrederler. Oysa filmin gerçekten öğretici olması için yapmanız gereken bazı şeyler vardır.

Film izlerken İngilizce öğrenmek, bu sırada aktif olmanızı gerektirir. Şöyle ki; TV’de ya da bilgisayarınızda İngilizce bir film izlemeye karar verdiniz. Bu harika! Öncelikle filmi ve altyazıları orijinal diline çevirin. Bu arada not defterinizi yanınıza almayı da unutmayın. Böylece videoyu durdurabilir ve karşılaştığınız yeni kelimeleri ya da ifadeleri yazabilirsiniz. Filmden sonra bilmediğiniz kelimelerin tanımlarını aramak için İngilizce bir sözlük ya da mobil uygulama kullanabilirsiniz. Bununla birlikte kelimeleri ve cümleleri yazdığınız sahneleri hatırlatan kısa bazı notlar da almalısınız. Bu, filmin o sahnesine geri dönmenizi ve tekrar etmenizi kolaylaştırır. Aynı sahneyi ne kadar çok izlerseniz, kelimeleri, cümleleri ve diğer ifadeleri -kullanıldıkları anlamlara göre- daha iyi anlayabilirsiniz. Daha sonra kendi başınıza okuma ve tekrarlama alıştırmaları da yapabilirsiniz.

Artık İngilizce filmlerden yeni ifadeler öğrenmeye hazır olduğunuza göre, kelime dağarcınızı artırmak ve konuşma becerilerinizi geliştirmek için aşağıdaki film listesine göz atabilirsiniz:

 

“Forrest Gump”

“Fight Club”

“The Departed”

“Reservoir Dogs”

“Vanilla Sky”

“Dead Poets Society”

 

 

 

Have a good time!

Scroll to Top
Scroll to Top