HEMEN TIKLA ARA
0 212 233 09 99
ÜCRETSİZ WHATSAPP
BİLGİ HATTI

Kolay İngilizce öğrenmek için bazı ipuçları

SDM Dil Okulu Seviye Tespit Sınavları İngilizce Almanca İspanyolca Fransızca Çince İtalyanca Rusça Yunanca Portekizce Farsça Arapça Türkçe

Çabuk ve kolay İngilizce öğrenmek için bazı ipuçları

“Have you seen The Matrix?” ya da şöyle soralım, “Matrix’i izlediniz mi?” Eğer bir dönem oldukça ilgi çeken filmi izlediyseniz, Neo’nun eğitim sahnesini de hatırlıyorsunuzdur.  Bu oldukça ilginç bir sahnedir. (Aslında filmin tamamı da öyleydi!) Neo’nun beynine bir program yerleştirilir. Saniyeler sonra Neo gözlerini açar ve şöyle söyler: “I know kung fu.” (Şimdi sahneyi daha iyi hatırlıyorsunuz değil mi?) Daha önce filmi ya da bu sahneyi görmediyseniz, bir ara zaman ayırıp izleminizi öneririz. Bu, İngilizce pratiğiniz için de oldukça yararlı olacaktır. Bununla birlikte, Matrix’ten söz etmemimizin asıl nedeni tam da bu sahne ve elbette İngilizce eğitimiyle ilgili! Az önce sözünü ettiğimiz sahneyi izlediğinizde -ve eğer bir İngilizce öğrencisiyseniz- aklınıza ilk gelen, “Vay canına! Acaba birileri, tıpkı Neo gibi benim beynime bir öğrenme chip’i yerleştirebilir mi?” olacaktır. Maalesef! Şurası bir gerçek ki, Matrix, sadece bir fantezidir ve anında ya da kısa sürede İngilizce öğrenmenize yardımcı olacak hiçbir bilgisayar programı, gizli bir iksir ya da sihirli bir hap yoktur. Ama yapabileceğiniz bir şey var: It will take a lot of hard work and dedication.

Çok sıkı ve özverili çalışmalısınız…

Bu satırları okumaya başladığınıza göre, aslında şu anda ilk adımı atmış oluyorsunuz. İkinci adım ise, iyi bir İngilizce kursu ya da İngilizce özel ders için araştırmalara başlamak ve en kısa süre içerisinde eğitim danışmanlarıyla bir araya gelmektir. Böylece İngilizce eğitiminde çok önemli olan üçüncü adımı da atmış olacaksınız: Motive olmak!

Şimdi, hazır olduğunuza göre, bu makalenin başlığında söz ettiğimiz ipuçlarına şöyle bir göz atalım. Her ipucu, dil öğrenme yolculuğunuzda size yardımcı olacaktır.

1.Practice, practice, practice

Hepimiz anında İngilizce öğrenmek için henüz beynimize yerleştirilebilecek bir chip’in ya da bir programın olmadığı biliyoruz. Ama bildiğimiz bir şey daha var: Çok çalışmak! İşte İngilizce öğrenmenin temel ipuçlarından biri, tam olarak şu anda karşınızda duruyor! Eğer bir İngilizce kursuna katıldıysanız, sınıfa devam etmeli, ev ödevlerinizi tamamlamalı ve mümkün olduğu kadar çok pratik yapmalısınız. İngilizce kursu, dil eğitimi için en iyi yollardan biridir çünkü sizi öğrenmeye zorlar.  Bununla birlikte İnternet’in imkânlarından yararlanmakta da fayda var. (alison.com ya da futurelearn.com gibi siteler İngilizce eğitimi için ilginizi çekebiliriz.)

Birebir özel ders ise, temel gramer eğitimi için son derece yararlı bir yoldur.  Böylece çok daha iyi odaklanabilir ve bolca pratik yapabilirsiniz.

  1. Ne kadar çok pratik yaparsanız, o kadar çok ve hızlı öğrenirsiniz

Yazar Malcolm Gladwell, bir konuda uzman olmak için on bin saat çalışmamız gerektiğini söyler. Doğrusu kulağa biraz abartı gibi geliyor. Fakat aslında söylemek istediği şudur: Elinizden geldiği kadar çok ve uzun saatler boyunca çalışın! Bunun için bazı taktikler geliştirebilirsiniz. Örneğin, temel gramere ihtiyacınız varsa, böyle bir başlangıç yapabilirsiniz. İngilizce dinleme becerilerinizi geliştirmeye karar verdiyseniz eğer, Online kaynakları rahatça kullanabilirsiniz. Daha sonra Podcastslar ya da Audiobookslarla ve kitaplarla devam edebilirsiniz. Pratikleriniz için görsel kaynaklardan -TV şovları ya da filmler- yararlanmak isterniz rottentomatoes.com oldukça işinize yarayacaktır. Bununla birlikte ilgi alanınıza giren -hobiler gibi- pek çok İngilizce blogu ziyaret edebilir ve böylece farkında olmadan dahi pratik yapmış olursunuz. İngilizce öğrenirken en kritik noktalardan biri de kelime öğrenmektir. Kesinlikle kelime dağarcığınızı geliştirmek zorundasınız. Bununla birlikte yeni kelimeler öğrenmek için bazı stratejiler belirleyebilirsiniz. Örneğin ilk olarak işiniz ya da mesleğinizle ilgili ya da kullanacağınızı düşündüğünüz kelimeleri öğrenmeye başlayın. Ayrıca renkler, spor ya da futbol, sağlık, yiyecek, alış veriş ya da havalanı veya iş seyahati gibi belirli konularda kelime dağarcığınızı genişletmeye çalışabilirsiniz. Unutmayın henüz yolun başındasınız ve ezberlemediğiniz yüzlerce kelime daha var! Bu konuda bir kitap önerisine ihtiyacınız varsa eğer “101 American English Idioms” üzerinde durabilirsiniz. (amazon.com’da pek çok farklı ve yararlı kaynak kitap sizleri bekliyor.)

İngilizce seviyenizi belirlemek için tüm bu ipuçları işinize yarayacaktır. İngilizce gramer konularında daha iyi bir eğitim almak için İngilizce kursu Gaziosmanpaşa ve Şişli’den kolayca ulaşabileceğiniz, bire bir dil eğitiminde lider SDM İngilizce Dil Okulu,  Mecidiyeköy Metrobüs ile Osmanbey Metro duraklarının arasında, Şişli Camii’nin hemen karşısında yer almaktadır. Mecidiyeköy’den Taksim yönüne giderken Cevahir AVM sol tarafta kalacak şekilde geçildiğinde, 500 m sonra sol tarafta, kolayca bulabileceğiniz bir konumdadır. İngilizce kursu İstanbul – Şişli merkezli dil okulu,  Taksim ve Mecidiyeköy tarafında metro, metrobüs ve otobüs ulaşımı ile şehrin her yerinden kolayca ulaşılabilir bir noktada İngilizce kursu eğitimlerine devam etmektedir.

 

Scroll to Top