İspanyolca kelimeler

SDM Dil Okulu Seviye Tespit Sınavları İngilizce Almanca İspanyolca Fransızca Çince İtalyanca Rusça Yunanca Portekizce Farsça Arapça Türkçe

Arkadaşlarınızla birlikte yeni açılan kafeteryada kahve eşliğinde sohbet ediyor ve günün yorgunluğunu çıkartıyorsunuz. Bir ara, yan masada oturan neşeli İspanyol grubun konuşmalarına kulak veriyorsunuz ve bu dili bilmemenize rağmen ne konuştuklarını anlıyorsunuz. Üstelik sadece siz de değil, kız arkadaşınız da hayretle kaşlarını kaldırıp, “İngilizce mi konuşuyorlar?” diyor. Gerçek olan şu ki, yan masada oturan grup kesinlikle İspanyolca konuşuyor. Fakat konuşmaları çok tanıdık geliyor ve kendi kendinize sormaya başlıyorsunuz, “Bu kelimeleri tanıyor olabilir miyim?” Makalemize başlamadan önce sorunuza cevap verelim: “Evet, tanıyorsunuz!”

 

Aslında, kulağınıza çalınan sözcükler İspanyolca değil, en azından bir zamanlar İspanyolca değillerdi! Yan masadakilerin kendi aralarında neler konuştuğunu anlamanızın tek bir nedeni var: İspanyolcanın İngilizceden ödünç aldığı kelimeler! Öyleyse seyahatinizde bazı deyimleri ya da ifadeleri, restoranlarda kullanılan kelimeleri ve diğerlerini anlayabilir hatta bir Arjantinli, Meksikalı, Ekvatorlu ya da İspanyol aksanına yakın konuşabilir ve bazı tanıdık İngilizce kelimeleri kullanabilirsiniz.

Bu durumda yapmanız gereken tek şey, “Loanword”leri yani, başka dilden ödünç alınan kelimeleri öğrenmektir.

 

Ödünç kelimeler

Dünya üzeride konuşulan pek çok dilin birbirinden ödünç kelimeler aldığı gizli bir bilgi değildir. Günlük hayatımızda kullandığımız yüzlerce kelimenin farklı dillerin başlangıcına dayanan kökleri vardır ve çoğu zaman bu kök, ortak bir referansa işaret eder. İnsanlık tarihi boyunca birbirleriyle etkileşim gösteren diller, yüzyılımızda da birbirleriden ödünç kelimeler almaya devam ediyor. Bir dilden alınan ve diğer bir dilde kullanılan bu kelimeler, İngilizcede “Loanwords” olarak adlandırılıyor.

Daha spesifik olarak, başlangıçta İngilizceden gelen kelimeleri arayabiliriz ki onlar diğer diller tarafından “Anglicisms”den ödünç alınmıştır. Anglicisms, bu kelimelerin İngilizce kökenli olduğunu gösterir.

Yeni kelimelerin öğrenilmesini ve hatırlanmasını kolaylaştırdığı için diğer dillerden ve özellikle Anglicisms’den alınan kelimeler önemlidir. Sonuçta, İngilizce kelimeyi zaten biliyorsunuz, bu yüzden İspanyolcada aynı kelimeyi ezberlemek çok daha kolay olacaktır.

Aşağıdaki listede yer alan kelimelerin hepsi İspanyolcaya İngilizceden geçmiştir. Kelimelerin bazıları İngilizceye yakınken diğerleri geleneksel İspanyolca ile yakınlık göstermektedir. Bununla birlikte tüm bu kelimeleri, iyi ve sağlam bir İspanyol aksanıyla telaffuz etmeniz gerektiğini unutmayın.

 

 

İspanyolcada sık kullanılan 68 İngilizce kelime

 

 1. PantyPanti
 2. SmokingEsmoquin
 3. Nylon/ Nailon
 4. Piercing
 5. Fútbol
 6. Básquetbol
 7. Tenis
 8. Hockey
 9. Rugby
 10. Waterpolo
 11. Golf
 12. Surf
 13. Footing
 14. Spinning
 15. Gol
 16. Tweet
 17. Email
 18. Post
 19. Chat
 20. Clic
 21. Link
 22.  Internet
 23.  Webcam
 24. DVD
 25. CD
 26. GPS
 27. PC
 28. FAQ
 29. Whiskey / Güisqui
 30.  Gin-tonic
 31. Bloody Mary
 32. Cocktail / Cóctel
 33. Sandwich / Sándwich Sanduche
 34. Beicon Béicon / Bacón
 35. Picnic / Pícnic
 36. Yankee / Yanqui
 37. Snob / Esnob
 38. Gángster
 39. Hooligan
 40. Hippy
 41. Hacker
 42. Líder
 43. Barman
 44. Rocker / Rockero
 45.  Jazz
 46. Funk
 47. Blues
 48. Pop
 49. Punk
 50. House
 51. Heavy
 52. Breakdance Breikdans
 53. Bar
 54. Club
 55. Pub
 56. Camping / Cámping
 57. Parking / Párking
 58. Bestseller Béstseller
 59. Comic / Cómic
 60. Hobby
 61. Boicot
 62. Bol
 63. Bypass / By-pass
 64. Overbooking
 65. Marketing
 66. Catering / Cátering
 67. Zapping
 68. OK

 

Scroll to Top
Scroll to Top