HEMEN TIKLA ARA
0 212 233 09 99
ÜCRETSİZ WHATSAPP
BİLGİ HATTI

İngilizceyi süper kahramanlarla öğrenin

SDM Dil Okulu Seviye Tespit Sınavları İngilizce Almanca İspanyolca Fransızca Çince İtalyanca Rusça Yunanca Portekizce Farsça Arapça Türkçe

Spider-Man, Hulk, Black Panther gibi ünlü çizgi roman karakterlerinin yaratıcısı Stan Lee, Los Angeles’ta 95 yaşında hayatını kaybetti. Lee’nin vefatının ardından sosyal medyada pek çok ünlü duygusal mesajlarla ünlü çizere veda etti. Başta Spider Man olmak üzere bu karakterleri -Fantastik Dörtlü, X-Men, Daredevil, Hulk ve Iron Man- bizler de oldukça yakından tanıyorsunuz. İngilizce eğitimi için önemli faktörlerden biri olan filmler, özellikle de Lee’nin karakterleri, birçoğumuz için eğlenceli ve öğretici oldu ve olmaya da devam edecek. Şimdi bu değerli insan için ünlü Hollywood yıldızlarının neler söylediklerine birlikte göz atalım.

 

Marvel Entertainment ve Walt Disney, web sitelerinde yazar, editör ve yayıncı olan Stan Lee hakkında bir video yayınladı: “Marvel and The Walt Disney Company salute the life and career of Stan Lee and offer our undying gratitude for his unmatchable accomplishments within our halls. Every time you open a Marvel comic, Stan will be there. Please join us in remembering Stan “The Man” Lee.”

Mesajın tümü oldukça etkileyici ancak son iki cümle -aşağı yukarı şu anlama geliyor- “Bir Marvel çizgi romanını her açtığınızda Stan orada olacak. Lütfen Stan “The Man” Lee’yi hatırlamak için bize katılın. ” oldukça duygusal ve etkileyici… Disney başkanı ve yöneticisi Bob Iger ise veda mesajında Lee’nin, “Dünyadaki tüm Marvel hayranları karşısında kendi başına bir süper kahraman,” olduğunu belirtiyordu.

 

“Hiç kimse tamamen iyi ya da tamamen kötü değildir”

Lee, Stanley Martin Leiber adıyla New York’ta doğdu. Ailesi maddi sorunlar yaşıyordu. Okulu bıraktıktan sonra çizgi roman yayımcısı Timely’de çalışmaya başladı. İlk hikâyesi olan Kaptan Amerika’yı 1942 yılında yazdı.

Eserlerini imzalarken Stan Lee takma adını kullanıyordu çünkü bir gün ciddi ve büyük bir edebiyat kitabı yazmayı düşünüyordu. Bu nedenle gerçek kişiliğinin çizgi romanlarla bağlantısının açıkça bilinmesini istemiyordu. Ama asla böyle olmadı. Çizgi romanlardaki başarısı ve ünü artıkça, takma ismini daha çok benimsemedi ve bir süre sonra da yasal olarak Stan Lee adını kullanmaya karar verdi. Bu arada Timely ismini Marvel Comics olarak değiştirdi. Lee, yeni karakterler yaratmaya devam etti. “Fantastik Dörtlü”yü 1961’de yazdı ve bunu “Hulk” takip etti. Bir yıl sonra “Örümcek Adam”ı yayımladı. “Daredevil” ise 1964 yılında okurla buluştu.

Lee’nin karakterleri genellikle süper güçlere sahipti, ama aynı zamanda zayıf yönleri ve ahlaki hataları da vardı. Tıpkı bizler gibi onlar da her sabah erken kalkıp, işlerine gidiyorlardı. Belki süper güçlere sahiptiler ama onlar da insandı, Tanrı değil! Bu fantastik karakterlerin birçoğu New York’ta ve Amerika’nın başka şehirlerinde yaşadılar. Sadece dünyayı kurtarmak için değil, aynı zamanda faturalarını ödemek, arkadaş edinmek ve iş bulmak için de mücadele ediyorlardı.

1969’da Marvel için yayımlanan bir röportajda Lee, fantastik karakterlerin yaratılmasının önemini tartıştı ve “Hiç kimse tamamen iyi ya da tamamen kötü değildir,” diye yazdı. Tıpkı Iron Man olarak bilinen Tony Stark ya da radyoaktif bir örümceğin ısırmasından sonra elde ettiği korkutucu yeteneklerle nasıl baş edeceğini bilemeyen duyarlı, zeki lise öğrencisi Peter Parker gibi.

Marvel grubunun Superman benzeri olan Steve Rogers, Captain America’nın bile problemleri vardı. Aktör Chris Evans, birçok Hollywood filminde bu karakteri oynadı. Evans, Captain America’nın yaratıcısına Pazartesi günü Twitter’da bir teşekkür yayınladı.

“There will never be another Stan Lee,” he wrote.

 

Aktör, yazar ve komedyen Seth Rogen, Lee’nin karakterlerinden hiçbirini oynamadı, ama bir Tweet ile onu hatırladı: “Thank you Stan Lee for making people who feel different realize they are special,”

Aktör Zoe Saldana “Galaxy Guardians” ve “Avengers” filmlerinde Gamora’yı canlandırdı. Saldana, yazdığı Tweet’te Lee’ye şöyle veda ediyordu: “Today we lost one of the greats. @TheRealStanLee, you were a inspiration and superhero to us all. Thank you for contributing so much- and giving us all something to aspire to!”

 

Büyük ustayı biz de saygıyla anıyor ve müthiş hayal gücünün ürünü olan bu etkileyici fantastik kahramanları bizlerle tanıştırdığı için teşekkür ediyoruz. İngilizceyi süper kahramanlarla birlikte öğrenmek için onlara ihtiyacımız vardı. Teşekkürler #StanLee.

 

Scroll to Top