HEMEN TIKLA ARA
0 212 233 09 99
ÜCRETSİZ WHATSAPP
BİLGİ HATTI

İNGİLİZCENİZİ SOSYAL MEDYA İLE GELİŞTİRİN!

SDM Dil Okulu Seviye Tespit Sınavları İngilizce Almanca İspanyolca Fransızca Çince İtalyanca Rusça Yunanca Portekizce Farsça Arapça Türkçe

İngilizce öğrenmeye nereden başladığınız pek de önemli değildir. Aslında önemli olan ‘İngilizce öğrenmeye’ karar vermektir. Asıl macera, bu ilk adımı attıktan sonra başlayacaktır. Çünkü artık, öğrenme isteği ve kısa süre sonra da ‘İngilizce pratikleri’ hayatınızın ayrılmaz bir parçası olacaktır. Bu aşamada İngilizcede ilerleme ‘Beginners’, ‘Intermediate’ ya da ‘Advanced’ seviyesindeki öğrenciler için çok önemlidir. İngilizcenizi geliştirmek için asıl ihtiyacınız olan sürekli pratik yapmaktır. Dilin gelişimi aralıksız egzersiz ile mümkündür. Aksi takdirde asla ilerleyemezsiniz. Bu; ciddi, disiplinli ve zorunlu bir çaba gerektirir. Ancak bu yorgunluğa değer! Eğer amacınız İngilizcenizi adım, adım geliştirmekse disiplinli bir çalışma programı -ve biraz da eğlenerek- bunu yapabilirsiniz. Peki, ama nasıl?

İngilizcenizi geliştirmek için bazı yollar

İngilizcenizi geliştirmenin en iyi ve en doğal yollarından biri de moda ‘trendleri’ takip etmektir. Örneğin Facebook ya da Twitter gibi sosyal medya web siteleri, başka ülkelerde yaşayan insanlarla kolayca bağlantı kurmanızı ya da arkadaşlarınız ve ailenizle sürekli irtibatta kalmanızı sağlar. Bununla birlikte Facebook, Twitter ve diğerleri İngilizce pratik yapmak için harika birer araçtır.

İngilizcenizi geliştirmek için seçebileceğiniz birbirinden farklı pek çok sosyal medya web sitesi vardır. Facebook, Twitter, Instagram, Pinterest, Snapchat… Bu liste sonsuza dek uzayabilir çünkü her gün listeye yeni bir sosyal medya ismi ekleniyor. Şurası bir gerçek ki, sosyal medya web siteleri, kullanıcılarının ilgisini çekmek için sürekli yeni içerikler üretir. İşte bu da, İngilizce okumayı ve eğlenceli videolar izlemeni kolaylaştırır. Dünyanın pek çok farklı ülkesinde milyonlarca insan sosyal medyada zaman geçirir ve üstelik birçoğunun ana dili İngilizcedir. Siz de onlarla kolayca bağlantı kurabilir ve ana dili İngilizce olan pek çok kişiye kolayca erişebilirsiniz. Bunun için ihtiyacınız olan tek şey bir internet ağıdır.

Haydi başlayın!

Öyleyse İngilizce  kursu ile pratikleri için çalışmaya, dünyanın en popüler web sitesi olan Facebook ile başlayabilirsiniz. Bunun dört kolay yolu var:

1.Facebook dil ayarlarını değiştirin

Facebook’ta İngilizcenizi geliştirmek için web sitesinde kullandığınız dili İngilizceye çevirebilirsiniz. Böylece Facebook’ta zaman harcarken çok daha fazla İngilizceye maruz kalabilir, yüzlerce İngilizce kelime ve cümle okuyabilir, hatta yazabilirsiniz.

2.Facebook’ta İngilizce konuşanlarla aktif şekilde bağlantı kurun

Eğer Facebook arkadaş listenizde ana dili İngilizce olanlar varsa, onlarla sıklıkla sohbet edebilirsiniz. Büyük ihtimalle bu arkadaşlarınızın gönderileri ve paylaştıkları makaleler İngilizcedir. Aynı zamanda İngilizce gönderilere yorum yapabilir, duvarlarına yazabilir ya da yorum bölümlerindeki konuşmalara -tabii İngilizce olarak- katılabilirsiniz. Sadece bir kelime ya da basit bir cümleyi dahi İngilizce yazsanız, bu sizin için paha biçilmez bir pratik olacaktır.

3. Facebook’ta İngilizce içerik yayınlarını beğenin!

Facebook; insanlar, şirketler ve markalar tarafından kullanılan yüzlerce gruba sahiptir. Bu grupların hedefi kullanıcılarla bağlantı kurmak ve kullanıcılarının dikkatini çekmek için ilginç içerikler yayınlamaktır. Aslında, İngilizce pratiği için hiç de kaçırılmayacak bir fırsat! Bu sayfaları keşfedebilir, “beğen” botunu ile sayfalara katılabilir ve her gün haber akışınıza yeni İngilizce bağlantıların eklenmesini sağlayabilirsiniz. Böylece Facebook’tan pek de uzaklaşmadan uzun süre İngilizce pratiği yapabilirsiniz. Fakat bunları yaparken oldukça dikkatli olmanız gerekir. Facebook’un bir süre sonra bir tür bağımlılık yarattığını unutmayın.  

4.Bir Facebook grubuna katılın

Facebook gruplarında hayal edemeyeceğiniz kadar çok tartışma konuları vardır. Hobi ya da ilgi alanlarınıza göre bir gruba katılabilir, İngilizce anlama ve okuma becerilerinizi geliştirebilirsiniz.

Have a good time!

Scroll to Top