İngilizce Sorular ve Soru Kalıpları

SDM Dil Okulu Seviye Tespit Sınavları İngilizce Almanca İspanyolca Fransızca Çince İtalyanca Rusça Yunanca Portekizce Farsça Arapça Türkçe

 

 

İngilizce dilinde soru kalıpları büyük önem taşımaktadır. Soru kalıpları genel olarak incelendiğinde ikiye ayrıldığını görürüz. Birinci soru kalıbı çeşitleri evet ve hayır şeklinde cevapları olan soru kalıplarıdır. Yani İngilizce dilinde yes ve no olarak cevap verilebilen sorulardır. Diğer soru çeşitleri ise uzun şekilde cevapları olan soru çeşitleridir. Bu soru çeşitleri de WH Questions olarak adlandırılmaktadır. Eğer İngilizce öğrenme konusunda oldukça kararlıysanız bu soru kalıplarını çok iyi şekilde öğrenmeniz gerekecektir. Hayatınızın birçok anlamında karşınıza çıkacaktır. Bol pratikler yaparak bu konuyu kolay bir şekilde öğrenebileceksiniz.

İngilizce dilini öğrenmeye başladığınızdan itibaren en çok karşılaştığınız soru kalıpları what, where, when, whose, who, how gibi soru kalıplarıdır. Bu soru kalıpları ile sorulan soruların bazılarına evet veya hayır olarak cevap verebilsek de çoğu zaman uzun cümleler ile cevap vermemiz gerekmektedir. Sorulan soruya hayır cevabını verdiğiniz andan itibaren uzun bir açıklama yapmak zorunda kalabilirsiniz. Bu tür durumlarda zorlanmamanız açısından bu konu sizler için çok önemlidir. Gelin hep beraber bu kalıpları inceleyelim ve bunlar hakkında bilgi sahibi olalım.

 

What

İlk soru kalıbımız “what?” yani “ne?” anlamına gelmektedir. Ne içeren soru cümlelerin kullanılmaktadır. Mesela senin ismin ne? Bunun İngilizcesi “What is your name? “ olarak karşımıza çıkar. İngilizce öğrenirken en sık duyduğumuz sorulardan bir tanesidir. Dikkatli baktığımız da yukarıda belirttiğimiz gibi bu soruya evet ve ya hayır cevabı veremeyiz.

Soru: What is your name?

Cevap: My name is Hasan.

 

Why

İngilizcede “why?” soru kalıbı “neden?” anlamına gelmektedir. Bir olayın nedenini öğrenmek için soru sormak istediğinizde bu ifadeyi kullanabilirsiniz.

Soru: Why did you come to the cafe late? – Kafeye neden geç geldin sorusunu yöneltiyoruz.

Cevap: I  came to cafe late beacuse i haf to go to school in the morning. Cevap olarak da kafeye geldim çünkü sabah okula gitmek zorun kaldım karşılığını alıyoruz.

When

İngilizcede “when?” kelimesi “ne zaman” anlamına gelmektedir. Birine zaman ile ilgili soru soracağınızda bu soru kalıbı sizlere yardımcı olacaktır.

 

Soru: When will you finish the homework? Ödevi ne zaman bitireceksin?

Cevap: I will fnish the homework at the end of next day. Ödevi gelecek günün sonunda bitireceğim.

 

Who

İngilizcede “who?” kelimesi “kim?” anlamında kullanılmaktadır. Birine kim olduğunu sormak için bu soru ifadesinden yararlanabilirsiniz.

Who is your best friend? – Senin en iyi arkadaşın kim.

My best friend is Hasan. Benim en iyi arkadaşım Hasan.

Hayatınızın her alanında farklı şekillerde kullanabileceğiniz bir soru biçimidir.

 

Whose

İngilizcede “whose?” kelimesi “kimin?” anlamına gelmektedir. Birine bir şey hakkında kimin diye soru sormak istediğinizde bu soru kavramını kullanabilirsiniz.

Whose brother is computer engineer? Kimin kardeşi bilgisayar mühendisidir?

John’s brother is computer engineer. Jhon’un kardeşi bilgisayar mühendisidir.

 

Which

İngilizcede “Which?” kelimesi “hangi?” anlamına gelmektedir. Hangisi benim veya onlardan hangisi bana ait gibi farklı soru tarzlarını sorabileceğiniz soru türüdür.

Soru: Which one do you prefer? Hangisini tercih edersin?

Cevap: I prefer the gray one. Gri olanı tercih ederim.

Buna benzer çeşitli soruları sorabileceğiniz bu soru cümlesi hayatınızı kolaylaştıracaktır.

How

İngilizcede “how?” kelimesi “nasıl” anlamında kullanılmaktadır. Bir şeyi nasıl yaptığını veya bir yere nasıl gittiğini sormak için kullanılabilir.

 

Where

İngilizcede “where?” kelimesi “nerede?” anlamında kullanılır. Birinin nerede olduğunu ve benzeri soruları sormanız için kullanılır.

Scroll to Top
Scroll to Top