HEMEN TIKLA ARA
0 212 233 09 99
ÜCRETSİZ WHATSAPP
BİLGİ HATTI

İngilizce Seviyemi Nasıl Ölçerim?

SDM Dil Okulu Seviye Tespit Sınavları İngilizce Almanca İspanyolca Fransızca Çince İtalyanca Rusça Yunanca Portekizce Farsça Arapça Türkçe

Bir sabah uyandınız ve artık kesinlikle İngilizce eğitimi almaya ihtiyacınız olduğuna karar verdiniz. Dikkat! İlk önemli eylemi gerçekleştirdiğinizden söz ediyoruz: ‘Karar vermek!’ Çünkü iş kariyerinizi ya da eğitiminizi İngilizce kursu ile çok daha ilerilere taşıyabileceğinizi biliyorsunuz. İşte tam bu noktada, iyi ve doğru bir başlangıç için kendinize sormanız gereken çok önemli bir soru daha var: İngilizce seviyemi nasıl ölçerim? İşte bu makalede, birtakım bilimsel kaynaklara da göz atarak İngilizce seviyesi hakkında bazı detayları inceleyeceğiz.

İletişim eksikliği

Günümüzde İngilizce bilmek, neredeyse Türkçe konuşmak kadar temel bir gereklilik durumunda. Çünkü hiçbir şey iletişim eksikliği ya da yetersizliği kadar sıkıntılı değildir. Yabancı bir şirkette çalıştığınızı var sayalım. Şirketin İngiliz sorumlusu ile yapmanız gereken çok önemli bir toplantı var. Ancak siz bu toplantıya ancak bir çevirmen ile katılabiliyorsunuz. Kariyerinizin pek de parlak olmadığını anlamanız için uzun, uzun oturup düşünmenize gerek yok! Şimdi örnek parantezimizi kapatıp, İngilizce seviyemi nasıl ölçerim sorusuna doğru ilerleyelim.

İyi bir İngilizce eğitimi, seviyenize en uygun İngilizce kursu sınıfında mümkündür. Bugüne kadar elbette, pek çok İngilizce kelimeyi duydunuz. İlköğretim, lise ya da üniversitede İngilizce eğitimleri aldınız. Hatta yurt dışına dahi çıktınız! Ama hala, tam olarak ya da istediğiniz gibi İngilizce konuşamıyorsunuz. Çünkü İngilizce seviyeniz hakkında doğru bilgiye sahip değilsiniz. İngilizce kurs eğitimi, işte ilk önce bunu yapacak, İngilizce kurlarla seviyenize göre başlangıç yaparak ilerlemenizi sağlayacaktır.

İngilizce yeterliliği nasıl elde edilir?

İngilizce seviyenizini belirlemenizin bir diğer yararı da kullanacağınız alana göre İngilizce kurs eğitimi almanızını sağlamasıdır. Uluslararası ya da küresel iletişim kurmanın yolu, İngilizceyi değişik ortamlarda en iyi şekilde kullanabilmekten geçiyor. Örneğin yabancılarla telefonda görüşmek, İngilizce E-Posta yazmak, yurt dışındaki bir şirkete teklif sunabilmek ya da konuklarınızı İstanbul’da ağırlamak hep İngilizce yeterliliğinin bir göstergesidir. İngilizce yeterliliğini belirleyen pek çok etken vardır. Bu etkenler, iş toplantılarınız, yurt dışı yazışmalarınız ya da teklifleriniz; bilgiye olan ihtiyacınız ve İnternet erişimleri ve tabii eğitim düzeyi ve diğerleri olabilir. İngilizce yeterliliği konusunda ilk sıralarda yer alan ülkelerde İngilizce eğitimi, çocukların ilk eğitim çağlarında başlamaktadır. Bu da aslında ebevenyelerin kendilerine sordukları, İngilizce seviyemi nasıl ölçerim, sorusunun çocukları için de ne kadar önemli olduğunun bir kanıtı.

İngilizce seviyemi nasıl ölçerim, diyenler için aşağıdaki başlıklar aydınlatıcı olacaktır:

Beginner Seviyesi: Bu seviyede kişiler yalnızca bazı temel kelimeleri bilmektedir.

Elemantary Seviyesi: Beginner seviyesinin bir üst seviyesidir. Bu seviyesinde olan kişiler basit ingilizce kalıplarını bilmektedir ve basit temel kalıplarla kurulan cümleleri anlayabilirler.

Pre-Intermediate Seviyesi:  Daha fazla kelime bilgisi ve daha fazla ingilizce kalıbına hakimdir. Karşısında yavaş konuşan kişiler olması durumunda bir çok konuyu rahatlıkla anlayabilir ve zorlanmalarına rağmen yanıt verebilirler.

Intermediate Seviyesi: İntermediate seviye grubunun ortasında bulunurlar. Daha fazla kelimeye ve daha fazla ingilizce kalıbına hakimdirler. Ancak konuşma konusu devreye girdiğinde pre-intermediate seviyesindeki kullanıcılardan çok daha iyi durumdadırlar.

Upper-Intermediate Seviyesi: Bu dil seviyesi tüm dil seviyelerinden daha iyi durumdadır. Akıcı olarak İngilizce konuşabilirler. Rahatlıkla yurt dışına gidebilirler.

Advanced Seviyesi: Kelime ve gramer bilgisi en üst düzeyde olan seviye grubudur. İngilizceyi akıcı konuşabilir, karşısındaki kişi ne kadar hızlı konuşsa dahi anlayabilir ve İngilizce kitapları okuyabilirler.

Kısacası, İngilizce seviyemi nasıl ölçerim, sorusuna verilecek en doğru cevabı bulmak için yapmanız gereken, bir an önce İngilizce kursu eğitim danışmanına başvurmaktır.

Scroll to Top