İngilizce Seviye Kitapları

SDM Dil Okulu Seviye Tespit Sınavları İngilizce Almanca İspanyolca Fransızca Çince İtalyanca Rusça Yunanca Portekizce Farsça Arapça Türkçe

 

Bazı verilere göre dünya üzerinde yaklaşık 130 milyon yayımlanmış kitap vardır. Müthiş bir haber! Fakat bir insan ömrü asla tüm bu kitapları okumak için yeterli değildir ya da bu -eğer çok, çok uzun yaşayacağınızı düşünüyorsanız 60 bin yılı alabilir.- Elbette, bu oldukça fazla bir zaman! Ve eğer, kitap okuyarak İngilizce öğrenmeye çalışıyorsanız, biraz zorlayıcı olabilir. Şöyle ki; henüz İngilizce başlangıç seviyesinde değilsiniz ama İngilizcenizi okuyarak geliştirmeye çalışıyorsunuz. Örneğin bazı klasikleri okumaya çalıştınız ya da modern bir kurgu romanı, hatta daha sonra filme çekilen bir best-seller’ı… Bu çok güzel bir çaba ama acaba amacına ulaşıyor mu? Henüz başlangıç seviyesi için bu kitapların hiç de kolay olmadığı ortada… Belki çocuk kitaplarını okumaya çalışabilirsiniz fakat bir süre sonra hikâyenin hiç de size uygun olmadığını fark etmek, kitabı okumaktan vazgeçmek için oldukça geçerli bir neden olacaktır. İngilizce yetişkin romanları ile çocuk kitapları arasında bir şey -biz buna level diyoruz- olmalı, değil mi? Var, evet! “The Level Books”, Dünya yazarlarının klasikleri başta olmak üzere pek çok farklı türde adapte edilmiş ya da yeniden yazılmış eğitim kitaplarıdır.

Level Books ne demek?

Level Bookslar, “Level 1”, “Level 2”, “Level 3”, “Level 4” gibi İngilizcenin Elementary, Pre-Intermediate, Intermediate, Upper-Intermediate seviyelerine göre tasarlanmış kitaplardır. Eğitim için hazırlanan bu tür kitaplarda, hikâyeler ya da romanlar, İngilizce öğrencilerinin seviyesine göre yeniden adapte edilmiştir, bir diğer deyişle orijinal metne bağlı kalınarak yeniden yazılmıştır. Örneğin birçok Level kitabında “Alice in Wonderland”, “Peter Pan”, “Gullivers Travels”, “Rapunzel” ya da “The Adventures of Sherlock Holmes” veya Agatha Christie’nin kitaplarını okuyabilirsiniz. İngilizce seviyesi yüksek olanlar daha zor ve karmaşık edebi metinler okuyabilirler. Ya da, henüz başlangıç veya orta derecelere geldiyseniz Level 2-3 keyifle okuyacağız kitaplar olabilir. Levellar, genellikle belirli miktarlarda zorluk derecesine sahiptir. Bununla birlikte Levellar, klasik ve popüler edebiyatın pek çok türünden yararlanır, farklı İngilizce seviyelere uyum sağlamak için yayıncıları tarafından en iyi şekilde hazırlanırlar. Diyebiliriz ki, İngilizce okumak ve pratik yapmak için level kitaplar harika bir yoldur ki başka türlü okuduklarınızı anlamanızın pek de kolay olmayacaktır.

Peki, seviyenize uygun doğru kitabı nasıl seçebilirsiniz?

Doğru kitabı ya da kitap serisini seçmek sizin okumaktan ne kadar zevk aldığınıza bağlıdır. Yüzlerce seçeneğe sahip olan levellar arasında mutlaka sevebileceğiniz birkaç kitabı bulabilirsiniz. Elbette, öğrenmek için okumalısınız, sadece eğlenmek için değil! Hangi tür edebi kitaplardan hoşlanıyorsunuz? Polisiye, romantik, klasik ya da çocuk kitapları mı? Türü doğru belirlerseniz seviyenizi de doğru seçme şansınız kolaylaşacaktır. Yayıncıların kitapların üzerinde seviyenizi belirlemenize yardımcı olacak düzey çizelgeleri vardır. Size, okuyup anlayabildiğiniz seviyenin biraz daha üzerinde bir kitap seçmenizi öneririz. Böylece metni daha iyi anlamanızı garanti altına alacaksınız ve aynı zamanda yeni kelimeleri ve cümleleri öğrenmek için biraz daha fazla kendinizi zorlayacaksınız.

Başlamadan önce birkaç ipucu:

Uzun bir süre dinleyin: Farklı levellar’a sahip olan birçok yazılı metin MP3 olarak kayıt edilmiştir. Kitabı okurken MP3 dosyasını da dinleyin ya da dinleme becerinizi geliştirmek için bu yöntemi sıklıkla kullanın. Hatta telaffuz pratiği için kitabı yüksek sesle de okuyabilirsiniz.

Kelimeleri öğrenin: Birçok kitapta yeni kelime listesi yer alır. Bu listeleri yeni kelimeleri öğrenmek için kullanabilirsiniz. Eğer kitap bir listeye sahip değilse, bir kalem ve kâğıt alın ve hikâyede karşınıza çıkan bilmediğiniz kelimelerin listesini hazırlayın.

Özetleyin ve tartışın: Okuduğunuzu anladığınızdan emin olmanın en iyi yollarından biri de arkadaşlarınızla kitap hakkında tartışmaktır. Eğer konuşacak bir arkadaşınız yoksa kendinizle konuşabilirsiniz. Evet! Bir aynanın önünde oturup okuduğunuz kitabı özetleyin. Bu, daha iyi anlamanıza yardımcı olacak ve konuşma becerilerinizi de geliştirecektir.

Elbette, öğrenmenin en iyi yolu hemen okumaya başlamaktır!

}
Scroll to Top
HEMEN TIKLA ARA
0 212 233 09 99
ÜCRETSİZ WHATSAPP
BİLGİ HATTI