İngilizce özel ders almak için İstanbul’da en iyi bölge neresi?

SDM Dil Okulu Seviye Tespit Sınavları İngilizce Almanca İspanyolca Fransızca Çince İtalyanca Rusça Yunanca Portekizce Farsça Arapça Türkçe

Bugün makalemize bir replik -film ya da tiyatro oyunlarının diyalogları için kullanılan tanımlama- ile başlayacağız. Repliğimiz şöyle; “Eğitim hiçbir zaman sona ermez, Watson. Eğitim, en esaslı derslerin sonda yer aldığı bir süreçtir.” Böylesine iddialı -bir bakıma da oldukça doğru- olan sözün sahibi kim olabilir? Cümledeki ipucuna dikkat! Bulamadınız mı? Öyleyse biz yardımcı olalım… Replik, dünyanın en ünlü hayali dedektifi Sherlock Holmes’e ait. Watson ise, hemen her polisiye olayda Holmes’in yardımına koşan Dr. Watson’dan başkası değil! (Şüphesiz bu replik Holmes’in çözmeye çalıştığı bir polisiye olayda söylenmiştir.) Bununla birlikte eğitim açısında baktığımızda Holmes’in yanılmadığını söyleyebiliriz. Diyebiliriz ki, İngilizce eğitimi hiçbir zaman sona ermez. Önemli olan İngilizce kursu ya da İngilizce özel ders için doğru ve kaliteli bir başlangıç yapmanızdır. Böylece kısa sürede iş ya da eğitim kariyerindeki amaç ve hedeflerinize ulaşmanız çok daha hızlı olacaktır. Kim bilir belki de hedeflerinizin arasında Londra’da 221b Baker Sokak’taki Sherlock Holmes Müzesini ziyaret etmek de vardır.

Sherlock Holmes’u İngilizce okumak

Arthur Conan Doyle’un 6 Ocak 1854 tarihinde okurlarıyla tanıştırdığı Shorlock Holmes, tamamen hayal ürünü bir dedektiftir. Britanyalı dedektifin ilk macerası, Kızıl Dosya adını taşır ve 1887 yılında gazetede basılmaya başlanır. Ve o günden günümüze, dünyadaki tüm hayali kahramanlar arasında en meşhur dedektif olmayı başarır. (Ünlü dedektifimizin bir başka özelliği ise eserlerinin birçoğunun İngilizce öğrenenler için farklı seviyelerde hazırlanmış olmasıdır. Bu durum polisiye okumayı sevenler için bulunmaz bir fırsat…) Daha da ilginci ünlü dedektifin olayları çözerken tümdengelim yöntemini kullanmasıdır; sorduğu soruların tutarlı bir bütün oluşturmasına dikkat eder ve her türlü bilgi kırıntısından yararlanmayı da ihmal etmez. Şurası gerçek ki, polisiye okurları için Sherlock Holmes’un maceraları vazgeçilmezdir. Sizin de bu hayran kitlesine katılmamanız için hiçbir neden yok! Eğer henüz İngilizce öğrenmenin başlangıcındaysanız ya da hikâyeleri okumak için yeterli İngilizce seviyeye sahip olmadığınızı düşünüyorsanız üzülmeyin… Önce kendinize, “İngilizce özel ders almak için İstanbul’da en iyi bölge neresi?” sorusunu sorun ve hemen ardından Şişli’de bulunan SDM Dil Okulu’nun linkine tıklayın!

Dr. Watson faktörü

Sherlock Holmes’un maceralarının heyecanını sizlere de bulaştırdığımızı umarak, olmazsa olmaz Dr. Watson faktöründen söz etmek istiyoruz. Dr. Watson, sadece Sherlock Holmes’un en yakın arkadaşı değildir, aynı zamanda yazar Sir Arthur Conan Doyle’un da sesidir! Watson, Sherlock Holmes’un 23 yıllık kariyerinin 17 yılını kaleme almıştır. Bununla birlikte -İngilizce olarak okuduğunuzda sizin de fark edeceğiniz gibi- Dr Watson, kurguda en önemli yere sahiptir çünkü yazarın okuyucuya anlatmak istedikleri onun Holmes’e sorduğu sorular sayesinde ortaya çıkar. Bu da Dr. Watson’u en az Holmes kadar ünlü ve önemli bir karakter yapıyor. Watson’un yazdığı hikâyelerin birçoğu, Holmes’un eleştiri oklarına hedef olur. Yine de dedektifin şöhreti tüm dünyaya, Watson’un kaleme aldığı günlüklerle yayılmıştır. Bu ünlü maceraları, ilk başlarda okumakta zorlansanız da, İngilizce derslerinde ilerledikçe giderek daha da keyif aldığınızı göreceksiniz. Her zaman söylediğimiz gibi İngilizce öğrenmenin en temel kuralı motivasyonu sağlamaktır. Elbette iş ve eğitim kariyeri, İngilizce öğrenmek için birincil nedenleriniz ama unutmayın ki Sherlock Holmes okumak da bir ayrıcalıktır. Bu arada ünlü karakterin maceralarını TV dizisi olarak da izlemenizi -tabii İngilizce olarak- öneririz. Sherlock Holmes’u canlandıran Benedict Cumberbatch’in ile Dr. Watson’u canlandıran Martin Freeman hiç de fena oynamıyorlar.

Scroll to Top
Scroll to Top