HEMEN TIKLA ARA
0 212 233 09 99
ÜCRETSİZ WHATSAPP
BİLGİ HATTI

İngilizce öğrenmek için kitap tercihleri

SDM Dil Okulu Seviye Tespit Sınavları İngilizce Almanca İspanyolca Fransızca Çince İtalyanca Rusça Yunanca Portekizce Farsça Arapça Türkçe

İngilizce kitap okumak istediğinizde, hangisinden başlayacağınıza karar vermek oldukça zordur. İngilizce kursu ya da İngilizce birebir eğitim, bu dili öğrenmek için ilk adım olabilir. Bununla birlikte İngilizce pratik için asıl yapmanız gereken “reading” egzersizleridir. Üstelik sadece İnternet’te dahi seçebileceğiniz binlerce, milyonlarca kitap var! Peki, bu durum okumanıza engel mi? Hayır! Çünkü ne kadar çok tür olursa olsun, içlerinden mutlaka en az bir tanesi, sizin sevdiğiniz türde bir kitap olacaktır. Fakat kitabınızı seçmeden önce yapmanız gereken bir şey daha var: Okuyacağınız kitabın İngilizce seviyesine karar vermek! “Best Seller” listelerinde yer alan kitapların bir İngilizce öğrencisi için zor olduğunu düşünebilirsiniz. Ama aslında, daha basit bir dille yazılmış (Levellar) kitapların aksine, popüler kitaplar İngilizce öğrenmek için çok daha idealdir.

Şöyle düşünün: Bir kitabın popüler olması ve en çok satanlar listesine girmesi için birçok insana hitap etmesi gerekir. Bu da bu tür kitapların herkesin ilgisini çekecek konulara ya da kolay anlaşılır bir dile sahip olduğunu gösterir. En çok satan kitapları okumanın faydası, ana dili İngilizce olanlarla aynı güncel listeyi takip ediyor -okuyor- olmanızdır. Ayrıca, en çok satanlar onlarca kişi -belki bunlardan birisi yan dairedeki komşunuzdur- tarafından okunduğu için, bu kitapları ve popüler yazarları diğer okuyucularla tartışabilirsiniz.

 

Bütün bunlar, en çok satanların size çok şey -İngilizce dili hakkında- öğretebileceği ve onları kesinlikle okuyabileceğiz anlamına geliyor!

 

Şimdi bir Best Seller satın almadan önce yapmanız gerekenlere birlikte bakalım:

 

 

What’s a Genre?

“Genre”, bir kitap kategorisidir ya da belirli bir tür yazıdır. Edebiyatta birçok tür vardır ki bunları muhtemelen biliyorsunuz. Horror”, “mystery”, “science fiction”, “fantasy ve diğerleri…

What kind of books do you like to read?

Hangi tür kitapları okumaktan hoşlanırsınız? Bir kitabı okumaya karar vermeden önce, türüne karar vermelisiniz. Aksi takdirde, kitabın hemen ilk sayfalarında ilginizi çekmediğini fark edip, okumaktan vazgeçebilirsiniz. Tarihi kurgulardan hoşlanabilir ama bilimkurguyu hiç sevmeyebilirsiniz ya da romantik kitaplardan nefret edebilir fakat bir aşk macerasını soluksuz okuyabilirsiniz.

Öyleyse edebiyatın birkaç türünden söz etmekte fayda var.

 

Thriller and Suspense

Thriller türündeki kitaplar kalbinizin hızlı atmasına neden olur. Kitapta yaratılan gerilim ve merak, sizi hep bir sonraki sayfaya sürükler. Bütün yazarlar, kurguda ne olup bittiğini öğrenmeniz için sayfaları okumaya ve çevirmeye devam etmenizi ister. Suspense türündeki kitaplar ise, diğerine göre biraz daha korkutucu ve heyecan vericidir. Bu tür kitapları evde yalnız olduğunuz gecelerde okumak istemeyebilirsiniz. Bu ikisi, neredeyse aynı tür olarak kabul edilebilir, çünkü konuları açısından birbirlerine çok yakındırlar. Eğer polisiye olayları, cinayet ya da benzeri kurguları seviyorsanız bu türlerin ikisinden de hoşlanabilirsiniz.

 

Thrillers ya da suspense türünde yazılan romanlarda birçok aksiyon kelimesi ve gerçekçi diyaloglar kullanılır. Eğer yeni İngilizce kelimeleri ve ifadeleri heyecanlı ve eğlendirici bir yöntemle öğrenmek istiyorsanız, bu kitaplar, bunu yapmak için harika birer araçtır.

 

Jodi Picoult’un kaleme aldığı “Leaving Time” bu türler için iyi bir örnek olabilir. Kitabın kahramanı, korkunç bir kazadan sonra ortadan kaybolan annesini aramaktadır. Kadın; bir dedektif ve bazı özel güçleri olan birisinden yardım ister. Ancak bu araştırmaları sürdürürken, cevabını bilmek istemedikleri bazı sorularla karşı karşıya kalırlar.

 

Bu kitapta yer alan İngilizce dili, sizi biraz zorlayabilir.  Kitap, tipik bir gerilim değildir. İnsanların eylemlerinden çok düşüncelerine odaklanmaktadır. Yine de pes etmeyin! (Eğer İngilizceniz bir parça daha ileriyse, kitabın tadını daha fazla çıkartabilirsiniz.)

 

Romance ya da romantik türler

Romantik kitaplar daha çok ikili ilişkilere ya da Mr. Right’ı (Harika bir erkek arkadaş ya da mükemmel bir eş!) bulmak konusuna ağırlık verir. Bu tür romanlar genellikle kadın yazarlar tarafından kaleme alınır. Ancak herkes ilişkiler hakkında iyi yazılmış bir hikâyenin tadını çıkarabilir. Kitapların birçoğu, örneğin kadınların erkeklerle konuşma biçimlerini veya erkeklerin kadınlarla konuşma yollarını gösterir.

 

Ünlü Best Seller yazar Danielle Steel’in “Until the End of Time” romanı, bu tür için iyi bir örnek olabilir. Kitap, “Aşk sonsuza kadar sürer mi?” sorusuna cevap arar.  (Doğrusu İngilizce öğrenmek için hiç de fena bir motivasyon değil!)

 

Bu kitapta yer alan İngilizce dili, biraz ayrıntılıdır (yazar birçok sözcük kullanır) ancak İngilizce seviyeniz çok yüksek olmasa da rahatça okunabilir. Asla pes etmeyin!

 

Fantasy ya da fantastik kurgular

Bazen iyi bir fantazi kitabı büyülü toprakları keşfetmenizi sağlar. Bazen de, diğer dünyanın sözcüklerini yaratanları, kendi sıradan dünyamıza taşır. Hangisini tercih edersek edelim, bu tarz bizi gerçek dünyadan uzaklaştaracaktır. Fantastik kurgu romanların çoğu zaman, bir insanı tanımlamak için eş anlamlıları (diğerleriyle aynı şeyi ifade eden kelimeler) ve ortak sözcükleri öğrenmek için harika kılan ilginç açıklamaları ve karakterleri vardır. Fantezya, gerçeklik yasalarını takip etmek zorunda olmadığı için, bu kitaplardaki her şey, herhangi bir şey olabilir!

 

Son yılların en tanınan ve kitapları neredeyse dünyanın tüm dillerine çevrilen J.K. Rowling’in “Harry Potter and the Sorcerer’s Stone”ı ve devamı, bu tür -ve İngilizce öğrenenler için- en iyi örneklerden biridir. Kitabın kahramanı hepimizin bildiği gibi, Harry Potter’dır. Küçük çocuk, merdivenlerin altındaki küçük bir dolapta üzücü bir hayat yaşar. Fakat bir gün, çocuklara sihir öğreten Hogwarts’a davet edilir ve hayatı sonsuza dek değişir.

“Harry Potter” genç yetişkinler için yazılmıştır, bu nedenle dili çok basit ama yine de detaylarla doludur. Ayrıca bir İngiliz dili edebiyatı eseridir. Dolayısıyla İngiliz İngilizcesini öğreniyorsanız, bu dile özgü ifadelerin bazılarına bu kitapta rastlayabilirsiniz.

 

 

 

Scroll to Top