HEMEN TIKLA ARA
0 212 233 09 99
ÜCRETSİZ WHATSAPP
BİLGİ HATTI

İngilizce aşk ifadeleri

SDM Dil Okulu Seviye Tespit Sınavları İngilizce Almanca İspanyolca Fransızca Çince İtalyanca Rusça Yunanca Portekizce Farsça Arapça Türkçe

 

Yılın en romantik günü şüphesiz 14 Şubat Sevgililer Günü’dür. Fakat bu bir yıl boyunca sevginizi tek bir güne sığdıracağınız anlamına gelmiyor. Üstelik aşkınızı ifade etmek için pek çok özel deyim de var! İşte bu makalede en çok kullanılan birkaç romantik İngilizce expressions cümleden söz edeceğiz.

Yıllar boyunca aşk kelimeleri ve cümleleri o kadar çok kullanıldı ki bu güzel sözler artık anlamını yitirdi. Çok özel bir cümle dahi olsa genellikle karşınızdaki kişiye pek fazla bir şey ifade etmiyor.

Bunlardan biri de fizik kurallarını alt üst eden ilginç bir deyim: “Love makes the world go ‘round.’

 

Love makes the world go ’round: “Dünya sevince güzel…”

Tabii ki aşk, dünyayı dolaştırmaz.  İsterseniz bunu bir bilim adamına da sorabilirsiniz.

“Love makes the world go ‘round’” ifadesinin gezegenin dönmesi ile ilgisi yok. Bu cümle daha çok, dünya, birisini çok sevdiğimizde gözümüze daha güzel görünür gibi bir anlama sahip…  Aslında çok hoş bir deyim fakat o kadar çok kullanılmış ki!  Artık eskisi kadar samimi gelmiyor.

 

“Love means never having to say you’re sorry…”

Diğer bir klişe ifade ise “love means never having to say you’re sorry” cümlesidir. Aslında sevdiğiniz birinden özür dilemek önemlidir! Çocukluğumuzda öğrendiğimiz ilk kurallardan biridir bu: Eğer yanlış bir şey yapar ya da başkasını üzersek, ‘özür dilerim’ demeliyiz.

Bu ifade 1970’lerin ünlü filmli “Love Story”den günlük hayata geçmiştir.

Genç adamın oldukça zengin olan babası sevgilileri birbirinden ayırmak için uğraşır. Bu hikâyenin mutlu sonla bitmediğini biliyoruz. Sevgililer evlenmeyi başarsa da genç kadının ölümü bu birlikteliğin uzun sürmesini engeller. Bu unutulmaz filmle birlikte aşağıdaki diyalog hafızalarımıza kazınır:

 

Oliver: Jenny, I’m sorry.

Jenny: Don’t. Love means never having to say you’re sorry.

 

Aslında bir kişiyi gerçekten seviyorsanız, onun bütün hatalarını zaten affediyorsunuz demektir ki bu durumda Jenny oldukça haklı… Eğer aşıksanız özür dilemeye de gerek yok!

 

“Love hurts”

Ve işte aşk hakkında söylenen bir klişe deyim daha!

İki taraftan birinin karşılık vermediği bir aşk hikâyesinde çiftlerden birinin kalbi fena halde kırılabilir. Sizi sevmeyen birisini sevmek zor, hatta acı vericidir.

 

Love hurts, Love scars

Love wounds and marks …

 

Karşılıksız bir ilişki yaşayan en yakın arkadaşınıza “love hurts” demek pek de keyifli olmayacaktır. Aslında bu milyonlarca kez söylenen boş bir ifadedir. Kalbi kırılmış birisine bu klişe sözü söylememek, söylemekten çok daha iyidir.

 

 

 

 

Scroll to Top