HEMEN TIKLA ARA
0 212 233 09 99
ÜCRETSİZ WHATSAPP
BİLGİ HATTI

En iyi İngilizce öğrenme teknikleri

SDM Dil Okulu Seviye Tespit Sınavları İngilizce Almanca İspanyolca Fransızca Çince İtalyanca Rusça Yunanca Portekizce Farsça Arapça Türkçe

 

İngilizce dili ve kültürü bir bütündür. Yeni bir dil öğrenirken yeni bir kültürle de tanışır ve eğitiminiz ilerledikçe edebiyattan tarihe, coğrafyadan yaşam biçimlerine kadar pek çok şey öğrenirsiniz. Şüphesiz dil öğrenme süreci sizi, düşündüğünüzden çok daha fazla geliştirecek, İngilizceyi iyi konuşmanın yanı sıra farklı kültürlere tanık olmanızı da sağlayacaktır. Bu durum aslında, en iyi İngilizce öğrenme teknikleri arasında, hatta ilk sıradadır. İngilizceniz ilerledikçe okuma isteğiniz artacak, okudukça daha çok konuşmak isteyecek ve böylece çok daha fazla insana ulaşma yolunda büyük adımlar atacaksınız.

 

Meraklı bir öğrenci olun!

Aslında merak etmek, bilgiye giden yolda ilk hareketlerden biridir. Herhangi bir konuda merak etmek daha fazla hareket etmenizi ve giderek merak ettiğiniz konuyu araştırmanıza yardımcı olacaktır. Daha fazla İngilizce okumak gibi! Şüphesiz en iyi İngilizce öğrenme teknikleri arasında ilk sıralarda yer alan okuma becerisi, merak duygusunun en yakın arkadaşıdır. Üstelik İngilizce okuyarak öğrenmek bir yandan dilinizi geliştireceği gibi diğer yandan meslek ve akademik kariyeriniz açısından sihirli bir değnek etkisi yapacaktır. Uzun okuma süreçleri, İngilizce levellar için en geçerli egzersizlerdir. Böylece İngilizce gramer bilginiz, okuduğunu anlama yeteneğiniz, kelime dağarcığınız ve biraz daha sonra  yazma yeteneğiniz artacaktır. Ve eğer yeteri kadar meraklı ve bir parça da edebiyata düşkünseniz bundan 1.000 yıl önce yazılmış “The Tale of Genji” ile karşılaşmanız dahi mümkün!

 

 

The world’s first novel?

Murasaki Shikibu tarafından 11. yüzyıl Japonya’sının destansı hikâyesini anlatan “The Tale of Genji”, bundan 1.000 yıl önce yazıldı.  Kitap günümüzde dünya tarihinde yazılan ilk kurgu roman olarak adlandırılıyor. Romanın kahramanı Prens Hikaru Genji’nin romansları ve hayatının yer aldığı kitabın yazarı da bir kadın olan Murasaki Shikibu’dur. Büyük, hatta müthiş bir beğeniyle karşılanan hikâye, 1925 yılında Arthur Waley tarafından İngilizceye çevrilir. Romanın daha sonraki hayranı ise Virginia Woolf olacaktır.

 

“The Tale of Genji”in en son İngilizce çevirisi 1300 sayfa uzunluğunda bir destandır. Harvard Üniversitesi Sanat ve Kültür Profesörü Melissa McCormick romanı, “monumental work of literature” olarak tanımlıyor. “Murasaki Shikibu, zamanında pek de tutulmayan bir edebiyat tarzı olan kurgu türünde yazıyordu. O zamanlar kurgu, edebiyat türü hiyerarşi ölçeklerinin alt basamağındaydı,” diyor McCormick. Ancak kurgu olmasına ve bir kadın tarafından yazılmasına rağmen “The Tale of Genji”, önemsenmesi gereken bir edebi eserdi. Böylesine değerli bir eseri İngilizce okumanın, en iyi İngilizce öğrenme tekniği içerisinde yer almadığını söylemek büyük bir sürpriz değil! Ancak böylesine bir okuma ödülü için İngilizce seviyenizi ciddi şekilde ilerletmeniz gerektiği de ayrıca önemli bir husus…

 

En başından bu yana söylediğimiz gibi en iyi İngilizce öğrenme tekniği olarak okumak başlı başına bir eğitim biçimidir. İngilizce seviyenize uygun olarak her gün en az 30 dakika okumak size ciddi ve büyük bir katkı sağlayacaktır.

 

 

Scroll to Top