HEMEN TIKLA ARA
0 212 233 09 99
ÜCRETSİZ WHATSAPP
BİLGİ HATTI

Beatles’in şarkılarıyla nasıl İngilizce öğrenirsiniz?

SDM Dil Okulu Seviye Tespit Sınavları İngilizce Almanca İspanyolca Fransızca Çince İtalyanca Rusça Yunanca Portekizce Farsça Arapça Türkçe

Sizin favori İngilizce öğretmeniniz kim: John, Paul, George ya da Ringo? (Ama Bunlar Beatles’ın müzisyenleri değil mi? Kesinlikle, evet!) Şurası bir gerçek ki, Beatles grubundakiler büyük müzisyenlerdi ve siz de İngilizce öğrenmek için onların şarkılarını dinleyebilirsiniz. Grup üyeleri, şarkı sözlerinde, İngilizceyi nasıl kullanacaklarını çok iyi biliyordu. (Şarkı sözleri basitti, kolay anlaşılıyordu ve aynı zamanda derin anlamlara sahiptiler.) Belki de bu nedenle büyük bir hayran kitlesine sahip oldular ve pek çok insan onların müzikleriyle ilgilendi. Ve elbette tüm zamanların en ünlü grubu olmalarının nedenlerinden biri de buydu. Beatles’ın büyük bir hayranı olmayabilir ya da grubu tanımayacak kadar genç olabilirsiniz, ama bu pek bir şeyi değiştirmez. Beatles’ın şarkıları -başlangıç, orta ya da ileri seviyeler- İngilizce öğrenmeye başlayanlar için oldukça iyidir. Hemen her seviyedeki öğrenciler, birlikte İngilizce şarkı söylemek için bir ya da iki tane Beatles şarkısı bulabilir. Grubun melodileri oldukça çekicidir, şarkı sözleri günlük konuşma dilinize çok yakın ve doğaldır. (İlk nakaratın ardından, Beatles’la birlikte söylemeye başlayacağınızdan emin olabilirsiniz.) Bu keyifli pratikler İngilizce kursu ya da İngilizce özel ders ile öğrenmeye başladığınız gramer bilgileriniz için size destek olacaktır. Öyleyse biraz Beatles dinleyip, İngilizce pratik yapmaya ne dersiniz?

1.“Twist and Shout”

Level: Young Learners

Language you’ll learn: Action verbs

Eğer aşağıdaki linki tıklar ve “Twist and Shout” şarkısını dinlemeye başlarsanız, bazı actions verb’leri öğreneceksiniz.

Örneğin:

Twist – (v.) Bu bir dans hareketidir. Vücudunuzu müziğin ritmiyle birlikte soldan sağa doğru hareket ettirip, dans etmeye başlarsınız.

Shout – (v.) Çok yüksek sesle konuşmak, bağırmak ya da bağırarak konuşmak.

Shake  – (v.) Sallamak ya da şarkı içerisinde bir tür dans hareketi, diyebiliriz.

İşte üç tane yeni fiil öğrendiniz bile! Şimdi, linki tıklayabilir, yeni kelimeler ve fiilleri öğrenmek için şarkı sözlerini takip etmeye başlayabilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=b-VAxGJdJeQ

2. “Hello, Goodbye”

Level: Young Learners

Language you’ll learn: Opposites

Eğer aşağıdaki linki tıklar ve “Hello, Goodbye” şarkısını dinlemeye başlarsanız, bazı zıt anlamlı kelimeleri de öğrenmeye başlayacaksınız.

Örneğin:

hello / goodbye
yes / no
stop / go
high / low

Kelimeleri çiftler halinde öğrenmek, zıt anlamlılar gibi, onları daha iyi hatırlamanıza yardımcı olur. Eğer bir kelimeyi hatırlamıyorsanız, onu her zaman zıttı olan bir kelimeyle tanımlayabilirsiniz, bu da akıcılığınızı geliştirecektir.

İşte sekiz tane yeni kelime öğrendiniz bile! Şimdi daha fazla yeni kelime öğrenmek için şarkı sözlerini takip etmeye başlayabilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=KsltyFa0D_E

3. “Penny Lane”

Level: Beginner

Language you’ll learn: There is / There are

Bir yeri ya da neler yaptığımızı, yer edatlarını -“there is/there are” gibi- ve daha çok Present Continuous zaman kalıbını kullanarak açıklarız.

Beatles’ın “Penny Lane” isimli şarkısı, bir İngiliz mahallesinde yaşanan güneşli bir günü, güzel ve ilgi çekici ifadeler kullanarak anlatır. Şarkı sözlerindeki “there is / there are” kalıpları, havanın güzelliğini, mahallede kimlerin yaşadığını ve neler yaptıklarını açıklar. Bununla birlikte şarkıda pek çok başka ifadeyi de öğreniriz. Örneğin:

 “on the corner there is barber,”

“beneath the blue, suburban skies” ya da  “in the pouring rain,” gibi.

Beatles, yer edatlarıyla hayalindeki sahneyi tarif ediyordu. Bunu -şarkıyı birkaç kez dinledikten sonra- siz de yapabilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=S-rB0pHI9fU

Bu keyifli pratikleri İngilizce kursu ya da İngilizce özel ders ile pekiştirebilirsiniz. İngilizce seviyenizi belirlemek, İngilizce gramer konularında daha iyi bir eğitim almak için İngilizce kursu Şirinevler ve Şişli’den kolayca ulaşabileceğiniz, bire bir dil eğitiminde lider SDM İngilizce Dil Okulu,  Mecidiyeköy Metrobüs ile Osmanbey Metro duraklarının arasında, Şişli Camii’nin hemen karşısında yer almaktadır. Mecidiyeköy’den Taksim yönüne giderken Cevahir AVM sol tarafta kalacak şekilde geçildiğinde, 500 m sonra sol tarafta, kolayca bulabileceğiniz bir konumdadır. İngilizce kursu İstanbul – Şişli merkezli dil okulu,  Taksim ve Mecidiyeköy tarafında metro, metrobüs ve otobüs ulaşımı ile şehrin her yerinden kolayca ulaşılabilir bir noktada İngilizce kursu eğitimlerine devam etmektedir.

Scroll to Top