HEMEN TIKLA ARA
0 212 233 09 99
ÜCRETSİZ WHATSAPP
BİLGİ HATTI

Akşam İngilizce kursu

SDM Dil Okulu Seviye Tespit Sınavları İngilizce Almanca İspanyolca Fransızca Çince İtalyanca Rusça Yunanca Portekizce Farsça Arapça Türkçe

İngilizcenizi geliştirmek için harika bir alternatif:

Akşam İngilizce kursu

Konumuz İngilizce olunca, dil eğitimi için pek çok seçeneği masaya yatırmak, bazılarını eleyip bazılarını da denemek gerekiyor. Aslında tüm bu yeni başlangıçlar ya da denemeler -çoğu zaman- sonuca ulaşmıyormuş gibi görünse de, hiç de öyle değildir. Kesinlikle! Her başlangıcın ve denemenin sizlere kattığı pek çok bilgi vardır. -Dil öğrenmek pek çok aşamaya sahip bir eylem çünkü!- Ayrıca, isteseniz de istemeseniz de bir yerden başlamak zorundasınız. Önemli olan bu seçeneklerden sizin için en doğru olanını belirlemektir. İşte bu noktada, iş ve özel hayatınızı gözden geçirerek, “Ne zaman?” sorusuna en samimi cevabı vermeniz gerekiyor. Eğer -gerçekten- dil öğrenmeye karar verdiyseniz, İngilizce kursu için seçeneklerin bir anda çoğaldığını fark edeceksiniz. Bununla birlikte hafta için ya da hafta sonu iş yoğunluğunuz veya evdeki işleriniz dolayısıyla eğitime ayıracak zamanınız olmayabilir. Çok normal… Ama asla umutsuzluğa kapılmayın, çünkü akşam İngilizce kursu, eğitiminize başlamanız için harika bir alternatif olarak sizi bekliyor. Yes you can!

Set S.M.A.R.T. goals

İşte yapmanız gereken de asıl bu! Kendinize akıllı hedefler koymak! Tıpkı az önce sözünü ettiğimiz akşam İngilizce kursu gibi. (Hedefiniz İngilizce eğitimde yol almak ise, çözümü için pek çok alternatiften biri de akşam İngilizce kursu olacaktır.) Tekrar konu başlığımıza dönecek olursak, hedefinizin büyüklüğü ölçüsünde çok daha hızlı ilerleyebileceğinizi asla unutmayın. Ama her şeyden önce üzerinizde taşıdığınız tüm şüphelerden kurtulmalısınız ya da şüpheleri şu kapının arkasında bırakıp ve bir daha asla arkanıza bakmamalısınız. Sizi motive etmesi açısında Steve Kaufman’ın sözüne birlikte göz atalım:

 “In language learning, it is attitude, not aptitude, that determines success.”
-Steve Kaufmann

Kesinlikle çok doğru!

İster akşam İngilizce kursu, isterse diğer kurslarla yola çıkın, ast olan sizin kararlılığınız, diğer bir deyişle duruşunuz ya da tutumunuzdur. Başarınızı belirleyecek olan da budur.

Aşağıdaki soru da, Kaufmann’ın cümlesi kadar önem taşıyor:

“If you don’t know where you are going, how are you ever going to get there?” 

Eğer Türkçe düşürsek, aşağı yukarı şöyle söyleyebiliriz: “Nereye gittiğinizi bilmiyorsanız, oraya nasıl varacaksınız?”

Çok doğru, değil mi?

Hepimiz çoğu zaman yeni hedeflerimizi yılın son günü belirleriz. Birçoğumuz yeni yılda dünyayı fethetmeye, yeni bir dil öğrenmeye, üniversiteyi bitirmeye, kredi kartı borcundan kurtulmaya ya da kız arkadaşımızla barışmaya karar veririz. Fakat bu kararların üzerinden henüz birkaç hafta dahi geçmeden pek çoğu çoktan tarih olur! Ama neden? Bu kararsızlığın ya da kendi kendine verilen “Yeni yılda mutlaka İngilizce öğreneceğim!” kararını sürekli erteleten ne olabilir? Sadece tembellik ya da yoğun iş temposu mu? Belki bazıları için… Fakat asıl sorun iyi belirlenmemiş hedeflerdir. Çünkü hedeflerinizi belirlerken onları gerçekten yapıp, yapamayacağınızın bir garantisi yoktur. Bu nedenle, ne yapmak istediğinizden çok nasıl ve ne zaman yapabileceğinize doğru karar vermeniz gerekir. Doğru adımı atın! Öyleyse, çoğu hedefte, özellikle de yukarıda bahsedilen kararlarda- sorun nedir? Bu sorunun cevabı: Akıllı hedefler olabilir mi?

Aşağıdaki başlıklar hedef belirlemek için kesinlikle işinize yarayacaktır:

 

  • Specific – Özel
  • Measurable – Ölçülebilir
  • Attainable – Ulaşılabilir
  • Relevant – İlgili, amaca uygun
  • Time-bound – Zamana bağlı

İşte iki örnek daha:

“I want to learn English.” demek yerine, “I am going to speak with my English language partner every Wednesday for 15 minutes for the next 6 months.” demeyi denediniz mi? (Aradaki farkı görebiliyorsunuz değil mi?)

Sonuç olarak; “İş kariyerim için kesinlikle İngilizce eğitimimi tamamlamam gerekiyor ama bunun için hiç zamanım yok!” yerine, “İş kariyerim için kesinlikle İngilizce eğitimimi tamamlamam gerekiyor ama bunun için hiç zamanım yok! Fakat akşam İngilizce kursu, bir başlangıç olabilir mi?” şeklinde düşünmek, hangi seviyede olursanız olun, sizi, bir adım öne çıkartacak ve kendiniz için harika bir kişisel gelişim farkındalığı yaratacaktır.

 

Good luck!

 

Scroll to Top