HEMEN TIKLA ARA
0 212 233 09 99
ÜCRETSİZ WHATSAPP
BİLGİ HATTI

Fransızca eğitim seviyeleri – Fransızca seviyeleri – Başlangıç, orta, ileri düzey

SDM Dil Okulu Seviye Tespit Sınavları İngilizce Almanca İspanyolca Fransızca Çince İtalyanca Rusça Yunanca Portekizce Farsça Arapça Türkçe

Fransızca Seviyeleri

Dünyada romantizmle eş tutulan dillerden biri, hatta ilk sırada yer alanı Fransızcadır. Şüphesiz bunda Paris şehrinin katkısı oldukça yüksektir. Sadece Paris’te olma hayali dahi, bu dili öğrenmek için başlı başına bir neden olsa gerek!

 

Hint-Avrupa dil ailesinin Roman alt birimi içerisinde yer alan Fransızca, eski Fransız sömürgesi ülkeler de dâhil olmak üzere 200 milyon insan tarafından kullanılmaktadır. Bazı istatistikler, Fransızca öğrenmek isteyenler için oldukça ilgi çekici olabilir. Örneğin dünyada 128 milyon insan Fransızcayı anadili ya da ikinci dil olarak konuşurken, 54 ülkede 70 milyon aşkın insan da bu dili günlük hayatlarında kullanmaya devam etmektedir. Eğer yolunuz Fransa başta olmak üzere, Kanada, İsviçre, Belçika, Lüksemburg, Monako hatta Afrika’ya düşerse bir yandan bu güzel yerleri gezebilir diğer yandan Fransızcanızı büyük oranda ilerletebilirsiniz. Bir başka özel durum ise, Fransızcanın, Rumence, Katalanca, İtalyanca, Portekizce ve İspanyolca gibi Latincenin devam dillerinden biri olmasıdır. Bu da, bu dilleri konuşanların Fransızcayı çok daha çabuk öğrenebileceği anlamına gelir ki, pek çok kelimenin kökünün Fransızca kaynaklı olması da, diller arasındaki etkileşimi ve öğrenimi kolaylaştırmaktadır.

 

Fransızcanın 29 ülkenin resmi dili olması, profesyonel ve mesleki hayatınıza katkısını da açıkça ortaya sermektedir. La Francophonie olarak adlandırılan Frankofonlar, Fransızca konuşan uluslar topluluğudur. Birleşmiş Milletler ve uluslararası kuruluşların çoğunda resmi dil yine Fransızcadır. Tüm bunlar Fransızca eğitim seviyeleri hakkında araştırma yapmanız için de oldukça geçerli nedenlerdir. Dil seviyenizi bilmek, eğitiminizi çok daha kolay programlamanıza yardımcı olacaktır. Fransızca seviyeleri, eğitimini aldığınız dile ne kadar hâkim olduğunu açık bir şekilde ortaya çıkartacaktır ki böylece, başlangıç, orta, ileri düzey için eğitim danışmanlarınızla birlikte daha etkin ve hızlı bir kurs dönemi geçirebilirsiniz.

 

İngilizce ve Almancadan sonra en sık konuşulan üçüncü dil olan Fransızca eğitim seviyeleri hakkında aşağıdaki bilgileri inceleyebilirsiniz:

 

A1 Seviyesi:

Öğrenciler bu seviyede, temel ihtiyaçlarını karşılayan basit cümleler kurabilirler. Günlük hayattaki konuşmalara katılabilir, fikir ve görüşlerini ifade edebilirler.

 

A2 Seviyesi:

Öğrenciler bu seviyede, bilgi alışverişinde bulunabilir, genel konuları içeren konuşmalara katılabilir, basit konularda beğenilerini ve duygularını dile getirebilirler. Soru sorabilir ya da istek ve taleplerde bulunabilirler.

 

B1 Seviyesi:

Herhangi ya da belirli bir alandaki çeşitli konuları anlayabilir, bilgi alışverişinde bulunabilir, araştırma yapabilir ya da daha önce hazırlık yapmadan, fikir ve görüşlerini belirtebilirler.

 

B2 Seviyesi: Hobileri ya da ilgi alanları hakkında soyut ve somut konularda ayrıntılı sohbetler yapabilirler. Çeşitli konulardaki tartışmalara aktif olarak katılabilirler.

 

C1 Seviyesi:

Bu seviyedeki öğrenciler, ilgi alanlarının dışında da olsa karmaşık konuları anlayabilir, sunumlar hazırlayabilir, toplantılara katılabilirler.

 

C2 Seviyesi:

Bu seviyedeki öğrenciler, yazılı ve sözlü olarak anlatılanların tümünü anlayabilir, akıcı ve etkili bir şekilde cevap verebilirler. Anadili Fransızca olanlarla rahatça konuşabilir, yazabilir ya da çeviri yapabilirler.

Scroll to Top