Fransızca Konuşulan Ülkeler

SDM Dil Okulu Seviye Tespit Sınavları İngilizce Almanca İspanyolca Fransızca Çince İtalyanca Rusça Yunanca Portekizce Farsça Arapça Türkçe

Dünyada birden fazla Fransızca konuşan ülke bulunmaktadır. Fransa’nın etkilerinin bulunduğu bu ülkeler Güney Amerika’dan Avrupa’ya kadar uzanıyor. Fransa’nın resmi dili olan Fransızca’nın bu ülkelerde konuşulmasının en büyük nedeni bu ülkelerin zamanında sömürü ülkesi olmasıydı. Bugün halen resmi dili Fransızca olan birden fazla ülke bulunmaktadır. Hatta bunun için bir kuruluşta aktif olarak faaliyetini devam ettiriyor.

OIF, ana dili Fransızca olan 57 resmi ülkeden oluşan resmi kuruluşlardan birisidir. OIF, Fransızca konuşan kültürleri birlikte iş birliği sağlamak ve kültür ve bilgi paylaşmak için kurulmuştur. Bu organizasyon aynı zamanda futbol, basketbol ve benzeri spor oyunlarına dayalı çeşitli etkinliklerde düzenlemektedir.

Fransız İmparatorluğu

20. yüzyılın başlarına kadar birden fazla Fransa sömürüsü vardı. Avrupa’da hakim olan imparatorluklar coğrafi keşiflerle beraber geniş alanlara yayılmıştır. Fransa’da diğer ülkeler gibi Amerika, Afrika ve Asya’daki ülkelerin kendi egemenlikleri içine girdiği anlamına gelmekteydi. Buna bağlı olarak Fransa dünya ülkelerinin neredeyse bir kısmını yönetiyordu.

Bu zamandan sonra birden fazla ülke Birinci Dünya Savaşı’nın ardından bağımsızlık kazanmaya başladı ve Fransa, 1960 yılına kadar Afrika ve Güney Doğu Asya’da bulunan bazı ülkelerde güçlü bir etkiye sahip oldu. Sömürge döneminden kaynaklı olarak, birden fazla ülke Fransa tarafından yönetilmese de bu coğrafyalarda Fransızca hâkim olmaya devam etmektedir.

Fransa günümüzde de Avrupa’nın dışında birden fazla ülkeyi yönetmektedir. Bu daha çok DOM-TOM olarak adlandırılmakta. DOM TOM ülkeleri arasında Karayipler’de Guadeloupe, Güney Amerika’daki Fransız Guyanası ve Pasifik Okyanusu’nda bulunan Fransız Polinezyası gibi ülkeler yer almaktadır.

Kanada

Dünyanın en büyük gelişmiş ülkelerinden birisi olan Kanada’nın büyük bir kısmı Fransızca konuşmaktadır. Kanada’nın resmi dili Fransızca olan ve kültür bakımından çok güçlü bir Fransız etkisine sahip bir bölge olan Qubec bu alanda öne çıkmaktadır. Quebec bölgesinde yaşayan 8 milyona yakın insanın yaklaşık yüzde 80’i Fransızcayı resmi dili olarak kabul ediyor.

Amerika Birleşik Devletleri

Çok eskiden Fransa’nın Amerika’da özellikle güney kesim olan Louisiana ve New Orleans’ta birden fazla kolonisi bulunmaktaydı. Fransızca günümüzde halen Louisiana kentinde konuşulmaktadır.

Güney Amerika

Fransız Guyanası adı verilen Fransa etkisinde kalan ülkede resmi diller günümüzde Fransızca ve Creole’dir. Güney Amerika’daki tek Fransızca konuşulan alandır. 17. Yüzyıldan günümüzde kadar Fransa etkisi devam etmektedir.

Karayip

Guadeloupe adı verilen bölgenin resmi dilleri günümüzde Fransızca ve Creole’dir. Başkent Basse-Terre olan bu bölge 1980’den itibaren Fransa’nın bir bölgesi haline gelmiştir.

Afrika

Afrika ülkelerinde yaşayan 100 milyon halk günümüzde halen Fransızca konuşmakta Fransızca’yı ikinci dil olarak kabul etmektedir.

  • Tunus
  • Fas
  • Cezayir
  • Fildişi Sahili
  • Senegal

Kuzey Afrika

Cezayir birden fazla ülkenin etkisinde kalmıştır buna bağlı olarak 1830-1962 yılları arasında Fransız egemenliği altındaydı. Bu ülkede Arapça, Berberice ve Fransızca çokça kişinin konuştuğu dillerdendir. 2,4 milyon km2’lik alanda yer alan Afrika kıtasında en büyük ülke olup dünyanın da yüzölçümü en büyük 10. Ülkesidir. Günümüzde halen bu bölgede yer alan Mısır ve Tunus gibi ülkelerde bu dil konuşulmaktadır.

MISIRARAPÇA/FRANSIZCA
TUNUSARAPÇA/FRANSIZCA/BERBERİCE
CEZAYİRARAPÇA/ARAMCA VE FRANSIZCA

Güney Pasifik

Güney Pasifik bölümünde Fransa Polinezyası ve Tahiti’de Fransızca konuşulan ülkeler arasında yer almaktadır. Bunun yanı sıra bu bölgede yer alan Küçük Yeni Kaledonya adası da (Nouvelle Calédonie) Avustralya’nın yakınlarında bulunmasına rağmen Fransa’ya aittir ve Pasifik ülkelerinden olup Fransız nükleer denemeleri için bir üsttür.

Avrupa’da ise Fransızca konuşulan ülkeler arasında Belçika bulunmaktadır. Belçika’nın güney kısmı Fransızcayı ikinci dil olarak kabul etmiştir.

İstanbul Fransızca kursu alarak yukarıda paylaşmış olduğumu ülkelere giderek ispanyolca dilinde konuşabilir ve gezilerinize daha güzellik katabilirsiniz. SDM dil kursundan fransızca kursu almak için hemen kendi sayfasına giderek formu doldurabilir veya telefon veya whatsapp üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

}
Scroll to Top
HEMEN TIKLA ARA
0 212 233 09 99
ÜCRETSİZ WHATSAPP
BİLGİ HATTI