HEMEN TIKLA ARA
0 212 233 09 99
ÜCRETSİZ WHATSAPP
BİLGİ HATTI

English Idioms

SDM Dil Okulu Seviye Tespit Sınavları İngilizce Almanca İspanyolca Fransızca Çince İtalyanca Rusça Yunanca Portekizce Farsça Arapça Türkçe

İngilizce “Idioms” olarak tanımlanan deyimler, eğlenceli, renkli ve kendine has anlamları olan ifadelerdir. Kelime anlamlarının tamamen dışında, oldukça farklı ifadelere sahip olan bu İngilizce sözcük gruplarını öğrenmek -gerçekçi olmak gerekirse- pek de kolay değildir. Örneğin “It’s raining cats and dogs” deyiminin gerçek anlamı nedir ve daha da ilginci insanlar fırtınalı havalar için neden bu deyimi kullanırlar? Önce birinci soruya cevap verelim: İngilizce deyimler asla direkt olarak çevrilemezler. Cümle grubundaki kelimelerin değil, ifadenin anlamını öğrenmeniz gerekir. (İkinci soruya gelince… Belki de fırtınanın sokaklardaki kedileri ve köpekleri havaya uçuracak kadar şiddetli olduğunu ifade etmeye çalışmışlardır!) Şurası bir gerçek ki, İngilizceyi ana dili gibi anlamak ve konuşmak için en iyi öğrenme biçimlerinden biri de deyimlere hâkim olmaktır. Bu konuda kararlıysanız, İngilizce deyimlerin anlamlarını ve ne zaman kullanılacaklarını öğrenmek için bazı kaynaklardan yardım alabilirsiniz. Hadi gelin, bu kaynaklara birlikte göz atalım:

world-english.org

Merriam-Webster ve dictionary.com gibi Online sözlükler günlük konuşma dilindeki sözcükleri öğrenmenize yardımcı olur. world-english.org sayfası da bu mantıkla ama daha çok deyimler üzerinde çalışır.

Web sitesini her gün ziyaret ettiğinizde yeni bir deyim görecek ve bu deyimi cümle içerisinde nasıl kullanacağınızı öğreneceksiniz. Sitede aynı zamanda bir English IdiomsTest var. Testi çözebilir ve böylece pek çok İngilizce deyimi tekrar edebilirsiniz. Sitenin en güzel tarafı, sıklıkla kullanılan İngilizce deyimler hakkında bilgi sahibi olmanızı sağlamasıdır. Ayrıca deyimlerin nasıl kullanılacağını öğrenmek isteyen, ancak uzun bir ifade listesini ezberleyecek zamanı olmayanlar için de oldukça idealdir.

FluentU
FluentU, diğer dil öğrenme platformlarının aksine, İngilizce dilinin temellerini öğretmekten çok daha fazlasını yapar: Dilin yanı sıra, kültürü de öğrenmenizi sağlar.
İngilizce deyimler -aslında tüm dillerdeki deyimler- ülkenin ya da coğrafyanın yaşam kültürüne bağlı olarak değişir. İngiltere’de popüler olan bir deyim, Avustralyalılara tuhaf gelebilir. Bu nedenle, sadece sözcük grubundaki kelimelerin anlamını öğrenmek yerine, her bir deyimin bağlamını -kültüre bağlı olarak- öğrenmek önemlidir.
FluentU ile, anadili İngilizce olanların konuşmalarını dinleyerek popüler deyimleri nasıl ve ne zaman kullanacağınız hakkında daha iyi bir fikre sahip olabilir ve böylece İngilizce deyimleri günlük hayatınızda uygulayabilirsiniz.

phrases.org.uk

phrases.org.uk’de ise kategoriler halinde düzenlenmiş ifadeleri bulabilirsiniz.
Deyimlerin anlamlarına derinlemesine incelemek isterseniz -edebi bir makalede ya da bir söyleşide çok işinize yarayabilir- bu siteyi kesinlikle seveceksiniz. Web sitesinde, deyimlerin nasıl kullanılacağını ve aynı zamanda da popüler deyimlere dair kısa bilgiler -tarihçesi ya da nasıl ortaya çıktığına dair- okuyabilirsiniz. Bu hikâyelerden bazıları gerçekten oldukça ilginç!
*American idioms and phrases
*Australian idioms and phrases
*Idioms about money

Work on Your Idioms

İngilizcenizi geliştirmek için Online eğitimlerden yararlanmayı seviyorsanız işte harika bir kaynak daha: Work on Your Idioms.

Work on Your Idioms, İngilizce dilinde kullanılan en yaygın 300 deyime yer veren oldukça kapsamlı bir ders eğitim sunuyor. Kitap, Common European Framework of References for Languages, B1 ve C2 seviyeleri arasındaki öğrenciler için yazılmıştır ve orta ve ileri düzey ESL öğrencileri için idealdir.
Kitap, yalnızca bir deyim sözlüğü değil, aynı zamanda bir ders kitabı olduğundan, deyimler hakkındaki bilginizi test etmek için uygulama egzersizleri ve cevap tuşlarına da sahiptir. Deyimler, basitçe listelenmek yerine, ifadelerin daha kolay hatırlanması sağlayacak temalar şeklinde gruplandırılır. Work on Your Idioms, deyimleri detaylı bir şekilde öğrenmek isteyenler için oldukça önemli bir kaynaktır.

Oxford Dictionary of English Idioms by Oxford University Press
“Oxford Dictionary of English Idioms” İngilizce öğrenirken karşılaşmanız muhtemel 6000’den fazla popüler İngilizce deyimine sahiptir. Kitap, standart bir sözlük gibi görünse de, kelimelerin anlamlarından çok deyimlere ve cümlede nasıl kullanıldıklarına odaklanır.

Deyimlere aşina olduğunuzda, İngilizce dilinin tamamen farklı bir yüzünü görmeye başlayacaksınız. Pek çok konuşmada sıklıkla deyimler de kullanılır ve bazen, İngilizce dilbilgisi kurallarını dahi bozar! Bu yüzden, hata yapma konusunda endişelenmeyin…

Scroll to Top