HEMEN TIKLA ARA
0 212 233 09 99
ÜCRETSİZ WHATSAPP
BİLGİ HATTI

İtalyanca eğitim seviyeleri – İtalyanca seviyeleri – Başlangıç, orta, ileri düzey

SDM Dil Okulu Seviye Tespit Sınavları İngilizce Almanca İspanyolca Fransızca Çince İtalyanca Rusça Yunanca Portekizce Farsça Arapça Türkçe

İtalyanca Seviyeleri

Son yılların en popüler dillerinden biri olan İtalyanca, Romans dilleri arasında Latinceye en sadık kalmış olanıdır. İtalyancanın Fransızca, İspanyolca, Portekizce, Rumence ve Katalanca gibi diğer Romans dillerine olan büyük benzerliği, bu dili öğrenenlerin pek çok dili öğrenmesini kolaylaştırır. İtalyancadaki hemen her kelime ünlü harflerle biter ve aynı zamanda ilgi çekici vurguları vardır. Dilin kendine özgü melodisi, onu, dünyanın en güzel lisanlarından biri haline getirmiştir. Bu keyifli dilin ayrıcalıklı bir özelliği daha var: Dante Alighieri!

 

Eğer edebiyatla ilgilisiyseniz bu isim size hemen “İlahi Komedya”yı hatırlatacaktır çünkü bu değerli isim, İtalya’nın en önemli ozanlarından biridir. Bununla birlikte Dante’yi ünlü yapan eseri onun aynı zamanda İtalyancanın atası sayılmasını da sağlamıştır. Dünya edebiyat tarihinin en büyük eserlerinden biri kabul edilen “İlahi Komedya”, modern İtalyancanın temelini oluşturur. Her ne kadar konumuz Dante olmasa da, İtalyancadan söz ederken bu ünlü ozanı anmamak mümkün değil… Duygusal anlatımları oldukça zengin olan İtalyancayı öğrenmenin pek çok avantajı var ki bu listenin en başında turizm geliyor. Dünya giderek daha da küreselleşiyor ve bu da İtalyanca gibi özel dillerin öneminin ve kullanım alanlarının artmasını sağlıyor. Eğer gerçekten İtalyanca öğrenmeye karar verdiyseniz bir yerden başlamak zorundasınız. İtalyanca eğitim seviyeleri işte bu nedenle çok önem taşıyor. Daha önce başladığınız bir kurs ya da okul eğitimiz varsa, mutlaka İtalyanca seviyeleri hakkında bilginiz vardır. Sizin de bildiğiniz gibi İtalyancayı iyi bir şekilde konuşmak için başlangıç, orta, ileri düzey sevileri aşama aşama geçmek zorundasınız. Yeni bir dil öğrenmek emek ve zaman isteyen bir eylemdir ancak eğer tercihinizi İtalyancadan yana kullanıyorsanız diğer dillere göre daha şanslısınız demektir. (Ve tabii İngilizce biliyorsanız!) Çok da zor olmayan İtalyancayı kolayca öğrenebilir ve bu melodik dilin keyfini başta İtalya olmak üzere dünyanın pek çok bölgesinde çıkartabilirsiniz.

 

Şimdi İtalyanca eğitim seviyeleri konusunu birlikte inceleyelim:

 

İtalyanca seviyeleri, Avrupa Dil Seviyeleri sistemine göre A1, A2, B1, B2, C1, C2 şeklinde düzenlenmiştir. İtalyanca seviyesi aynı zamanda “kur” olarak ifade edilebilir. Başlangıç seviyesi A1’dir.

 

 

Başlangıç Seviyesi A1

Bu seviyede öğrenciler, günlük ifadeleri anlayabilir ve genel ihtiyaçlarını karşılayacak, basit cümleler kurabilirler. Örneğin kendilerini başkalarına takdim edebilir, nerede yaşadıklarını ve çalıştıklarını anlatabilir ya da kişisel detaylar konusunda sorular sorup, cevap verebilirler. Eğer yardım alırlarsa, temel gramer yapılarını kullanarak iletişim kurabilirler.

Başlangıç Üzeri A2

Bazı cümleler ile sıkça kullanılan ifade ve kelimeleri anlayabilirler. Örneğin temel kişisel ve aile bilgileri, alış veriş, adres bilgileri, yaşadıkları çevre ya da iş ortamı gibi günlük hayatta sıklıkla kullanılan cümleleri kurabilirler. Aile ya da acil ihtiyaç gibi alanlardaki konuları basit terimlerle ifade edebilirler.

Orta Seviye B1

İş, okul ya da hobiler gibi özel hayatın içinde yer alan ve sıkça karşılaştıkları benzer hususların ana fikrini anlayabilir ve anlatabilirler. İtalyancanın konuşulduğu bir yerde seyahat ederken ortaya çıkabilecek durumları çözebilirler. Profesyonel konularda basit bağlantılı metinler kullanabilir.

Orta Üzeri B2

Meslek ya da akademik alanlarda teknik tartışmaların neredeyse hepsini anlayabilir ve özet konularda karmaşık metinlerin ana fikirlerini tercüme edebilirler. Karşı tarafla daha rahat bir diyalog kurabilirler. Herhangi bir konuda görüş ya da fikirlerini açıklayabilirler.

İleri Seviye C1

Uzun metinleri anlayabilir ve özel ifadelerin anlamlarını takip edebilirler. İtalyancayı sosyal, akademik ve profesyonel amaçlar için etkin bir şekilde kullanabilirler. Karmaşık konularda grameri sağlam, detaylı metinler üretebilir, daha düzenli cümleler kurabilirler.

İleri Seviye C2

Bu seviyedeki öğrenciler, duyduğu ve okuduğu her şeyi anlayabilir, bilgileri özetleyebilir, tartışmaları ve düşünceleri ifade edebilirler. Söyleşi ya da metinlerde, en karmaşık durumlarda bile rahatça diyalog kurabilir ya da yazılanları okuyabilirler.

Scroll to Top