HEMEN TIKLA ARA
0 212 233 09 99
ÜCRETSİZ WHATSAPP
BİLGİ HATTI

İspanyolca Konuşulan Ülkeler

SDM Dil Okulu Seviye Tespit Sınavları İngilizce Almanca İspanyolca Fransızca Çince İtalyanca Rusça Yunanca Portekizce Farsça Arapça Türkçe

Dünyada İspanyolca konuşulan ülkeler hangileri sorusunun cevabını yazımızda bulacaksınız. İspanyolca küresel çapta yaygın bir şekilde konuşulan diller arasında yerini almaktadır. Bu dil Hint-Avrupa dil ailesine aittir ve Romen dilleri kategorisinde yer almaktadır. İspanyolcanın kökenleri İspanya’nın Kastilya bölgesine kadar uzanmaktadır.

Dünya genelinde yaklaşık 480 milyon kişi, İspanyolcayı ana dili olarak konuşur ve bu nedenle İspanyolca, dünyanın en çok konuşulan dillerinden biridir. İspanyolcayı ana dil olarak konuşan kişi sayısı, İngilizceyi ana dili olarak konuşanların sayısını geçmektedir. Dil bilinmeyenler dahil edildiğinde, İngilizce dışındaki diller arasında en yaygın konuşulan dillerden bir tanesi de İspanyolca olmaktadır. İspanyolca en çok konuşulan kaçıncı dil böylece yanıtlanabilir.

İspanyolca küresel çapta farklı bölgelerde konuşulduğu için tıpkı Amerikan İngilizcesi ve İngiliz İngilizcesi gibi farklı ağızlar, lehçeler ve diyalektik özellikler kapsar.  Kaç çeşit İspanyolca var bu bakımdan kendi içinde farklılık göstermektedir.

Örneğin Arjantin İspanyolcası, diğer ülkelerin İspanyolcasından oldukça farklıdır ve ayrı bir lehçe olarak kabul edilir. Dilin temel yapısı ve kökeni aynı olsa da bazı kelimelerin ve ifadelerin anlamları farklılık gösterebilir. İspanyolca öğrenilen diller arasında en yaygın olanlardan biridir ve internet üzerindeki içerik hacmi açısından en sık kullanılan dillerden biridir.

Küba

Yurt dışına tatile çıkmak isteyen pek çok kişinin hayallerini süsleyen bu ülke renkli sokakları ve tarihi dokusuyla tanınmaktadır. Bunun yanı sıra İspanyolcanın resmi dil olarak kullanıldığı bir ülke olarak bilinir. İspanyolca konuşulan ülkeler arasında Karayipler bölgesinde bulunan Küba, 1902 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nden bağımsızlığını almıştır. Küba’nın 11 milyonun üzerinde bir nüfusu vardır ve nüfusun hemen hemen tamamı İspanyolca konuşur.

Arjantin

Güney Amerika kıtasında bulunan Arjantin, İspanyolca konuşulan ülkeler içerisinde bilmek isteyeceğiniz bir diğer yerdir. Ülkenin başkenti Buenos Aires olup toplam nüfusu ise yaklaşık 45 milyon kişidir. Nüfusun neredeyse 40 milyonu İspanyolca konuşurken, Arjantin’de farklı diller de konuşulmaktadır.

Kolombiya

Kolombiya, Güney Amerika’nın kuzeybatısında bulunan bağımsız bir cumhuriyettir ve başkenti Bogota’dır. Dünya genelinde en büyük 26. ülke olarak kabul edilen Kolombiya’nın nüfusu 45 milyondan fazladır. İspanyolca konuşulan ülkeler arasında İspanyolca resmi dil olarak kullanılırken, 68 farklı Kolombiya dili de tanınmıştır. Ancak nüfusun yaklaşık %99’u İspanyolca konuşmaktadır.

Bolivya

Güney Amerika kıtasında bulunan Bolivya veya resmi adıyla Bolivya Çokuluslu Devleti, İspanyolcanın resmi dil olarak kullanıldığı ülkelerden biridir. 2015 tahminlerine göre, ülkenin yaklaşık 12 milyon nüfusu bulunmaktadır. Bolivya’da İspanyolca dışında 36 farklı yerel gruptan kaynaklanan toplamda 37 resmi dil kullanılmaktadır.

Peru

Güney Amerika’nın batısında bulunan Peru, kuzeyde Ekvador ve Kolombiya, doğuda Brezilya, güneydoğuda Bolivya, güneyde Şili ve batıda Büyük Okyanus ile çevrilidir. Peru’da birçok farklı etnik grup bir arada yaşarken, ülkenin nüfusu yaklaşık olarak 32 milyon kişiden oluşmaktadır. Kaç çeşit İspanyolca var sorusunun yanıtlarından bir tanesini de bu ülkede konuşulan İspanyolca meydana getirir.

İstanbul ispanyolca kursu alarak yukarıda paylaşmış olduğumu ülkelere giderek ispanyolca dilinde konuşabilir ve gezilerinize daha güzellik katabilirsiniz. SDM dil kursundan ispanyolca kursu almak için hemen kendi sayfasına giderek formu doldurabilir veya telefon veya whatsapp üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Scroll to Top