HEMEN TIKLA ARA
0 212 233 09 99
ÜCRETSİZ WHATSAPP
BİLGİ HATTI

İngilizce Zamirler(Pronouns)

SDM Dil Okulu Seviye Tespit Sınavları İngilizce Almanca İspanyolca Fransızca Çince İtalyanca Rusça Yunanca Portekizce Farsça Arapça Türkçe

Bu konumuzda İngilizce zamirler hakkında bilgi vereceğiz. İngilizce dili için zamirler basit gözükse de ufak bir harf hatalarında bile cümlenin anlamını değiştirebilen zamirler konusu oldukça önemlidir. Zamir bahsedilmek istenen kelimeyi söylemeden başka bir kelime ile anlatılmak istenen kelimeden bahsetmektir.

Konu içerisinde yer alan Türkçe ifadeleri dikkate almamanızı öneririz. İngilizce zamir bilgileri ile ilgili küçükte olsa bilgi sahibi olmanız için Türkçe karşılıklarını ekledik. İngilizce dilbilgisi ile Türkçe dil bilgisini karıştırmayın. Bu ifadeler sadece daha iyi fikir yürütmenize yardımcı olacaktır. Türkçede dil bilgisi ile aynı konuları içerdiği hatasına düşmeyin. Sadece İngilizce dil bilgisi konularını daha iyi kavramanız için Türkçe karşılıklarından yararlanılmıştır.

Subject Pronouns(Özne Zamirler)

I – Ben

You – Sen

He – O (Erkekler için)

She – O (Kadınlar için)

It – O( Hayvan, bitki yada cansız varlıklar için)

We – Biz

You – Siz

They – Onlar

Belirtilen bu ifadeler İngilizce de cümle de özne olarak kullanılmaktadır. “You” bir zamir olarak karşımıza çıkmaktadır. Bunun yanı sıra hem “sen” anlamında kullanılırken hem de “siz” anlamında kullanılabilmektedir. Üçüncü tekil kişide bahsetmek istediğinizde cins ve cinsiyet ayrımları göz önünde bulundurulurken kişisel olmayan toplu üçüncü kişilerden bahsederken “they” ifadesi kullanılmaktadır.

Bu ifadeler hakkında örnekleri inceleyelim.

My name is Alperen. I am 5 years old. –Bura I kavramı ben olarak kullanılmıştır. Benim yaşım 5 anlamına gelmektedir.

You are driving very slow. – Arabayı çok yavaş sürüyorsun anlamında kullanılmıştır. Burada you sen olarak kullanılmıştır.

Alperen and I are at school. We ara students. – We burada biz anlamını vermektedir.

 

Object Pronouns(Nesne Zamirleri)

Me- Beni, bana

You – Seni, sana

Him – Onu, ona (Erkekler için)

Her – Onu, ona (Kadınlar için)

İt – Onu, ona (Hayvan, bitki ve cansız varlıklar için)

Us – Bizi,  bize

You – Sizi, size

Them – Onları, onlara

Burada belirtilen zamirler cümle içerisinde nesneleri ifade etmek amacıyla kullanılmaktadır. Nesne ifade ettiklerinden dolayı yüklemden sonra kullanılmaktadır. “You” ve “it” nesne olarak kullanılmaktadır. Aynı zamanda özne olarak da kullanma fırsatınız vardır.

Örnek vermek gerekirse;

I am hungry. Can you make me a cake? Burada me ifadesi bana kek yapabilir misin anlamında kullanılmıştır.

I love you.- Hayatımızda birçok kez duyduğumuz bu cümledeki you seni anlamında kullanılmıştır.

Bu zamirleri cümle için kullanarak pratikler yapabilirsiniz. Kendi oluşturduğunuz pratikler sayesinde zamirler konusunu daha çabuk kavrayabileceksiniz. Sizlere kolaylık sağlaması açısında Türkçe cümleler belirleyerek bunları İngilizce cümlelere çevirebilirsiniz.

POSSESSIVE ADJECTIVES(SAHİPLİK SIFATLARI)
my – benim
your – senin
his – onun (erkek)
her – onun (kadın)
its – onun (hayvan, bitki, cansız varlık)
our – bizim
your – sizin
their – onların

Buradaki sahiplik sıfatları İngilizce de ismin yerine kullanılabilmektedir. Fakat sıfat niteliği taşıdıklarından dolayı bir ismin önünde kullanıldığında cümle içerisindeki ismin kime ait olduğu hakkında bilgi sağlar. Günlük hayatımızda sıklıkla duyduğumuz kimin sorusu yani İngilizcesi “whose” olan sorunun cevabı olarak kullanılmaktadır.

Örnek vermek gerekirse;

Whous car is that? Şu kimin arabası? Sorusunu bu şekilde sormaktadır.

Alperen’s hair is short. Burada Alperen’s his olarak kullanılmıştır. Bu cümlenin Türkçesi “Alperenin saçı kısadır.” olarak çevrilmektedir.

Gördüğünüz gibi İngilizcedeki zamirler konusunda birçok anlam değişikli yaşanabiliyor. Him yerine his yazdığınızda bile büyük farklılıklar ile karşılaşabiliyorsunuz. Bu tarz sorunlar ile karşılaşmamak adına zamirler konusuna hakim olmanız gerekir. Sizlerin en doğru cümleleri kurması için zamirler konusu büyük önem taşımaktadır.

 

Scroll to Top