İngilizce Tekerlemeler ve Anlamları

SDM Dil Okulu Seviye Tespit Sınavları İngilizce Almanca İspanyolca Fransızca Çince İtalyanca Rusça Yunanca Portekizce Farsça Arapça Türkçe

Her dilde olduğu gibi İngilizce gibi bir dilde de birden fazla tekerleme bulunmaktadır. İngilizce tekerleme ve anlamları, genelde ölçülü ve kafiyeli bir şekilde kurulan basmakalıp sözlerdir. Masal, hikâye, bilmece ya da tiyatro gibi türlerde kullanılır. Dünyada ilk tekerlemelerin Türkler tarafından bulunduğu belirtilse de bu yeni çıkan bulguların sonuçlarına göre değişebilir.

Tekerlemeler dili daima zorlayan kelimelerden veya birbirine yakın harflerin tekrarından oluşur. Tekerlemelerin bu durumu birbirine çok benzeyip ayırt etmediğiniz seslerin ayrımını yapmamıza yardımcı olur.

Burada yer alan tekrarlar dil öğrenmede telaffuzu güçlendirir. Bundan dolayı tekerlemeler, bazen ana dilde bazen de hedef dilde çokça önemli bir yere sahiptir. Tekerlemeler belli bir sesi kendi odağına alır. Bundan dolayı çıkarmakta zorlandığınız sesleri İngilizce tekerlemeler sayesinde çıkarmaya başlarsınız.

İngilizce Tekerleme Okumak Ne İşe Yarar?

Bazı dillerde olan sesin diğer dilde bir karşılığı olmayabilir. Örnek verecek olursak /θ/(peltek okunan -th) sesi bizde bulunmaz. Bundan dolayı bir sesi çıkarabilmek için ağız kaslarımızı çalıştırdıktan sonra bu sesi kasları kullanarak tanıtmamız gerekecektir.

Bundan dolayı İngilizce dilindeki seslere aşina olmak için bu dilde yer alan sesleri çalışmamız gerekir. Bu kapsamda İngilizce tekerlemeler işinize yarayacaktır. Burada yer alan tekerlemeler sayesinde dilimizi İngilizcenin sesiyle tanıştırdıktan sonra güçlendirebiliriz.

İngilizce tekerlemeler ve anlamları öğrenerek zor kelimeleri ‘dilim dönmüyor’ şeklinde söylemekten korkmayız.

Tekerlemenin İngilizce dilindeki karşılığı tongue twister yani dil bükücüsüdür. Bu da tamamen İngilizcedeki tekerlemelerin amacı dili bükebilme görevi sağlamasıdır. Burada vermiş olduğumuz İngilizce tekerlemeleri tekrarlayarak ustalaşabilirsiniz. Bu şekilde İngilizce öğrenmede büyük bir eşiği de aşmış olacaksınız.

İNGİLİZCE TEKERLEMEANLAMLARI
I thought the exam was tough even though I had been   thorough when looking through my notes.Notlarıma bakarken sınavı geçmiş olmama rağmen zor olduğunu düşündüm.  
Red Buick, blue Buick   Red Buick, blue Buick   Red Buick, blue BuickKırmızı Buick, mavi Buick   Kırmızı Buick, mavi Buick   Kırmızı Buick, mavi Buick
Tie a knot, tie a knot.   Tie a tight, tight knot.   Tie a knot in the shape of a nought.Düğüm at, düğüm at.   Sımsıkı bir düğüm at.   Şekilsiz bir şekilde bir düğüm at.
Peter Piper picked a peck of pickled peppers    Peter Piper bir parça biber turşusu aldı
A peck of pickled peppers Peter Piper picked   Peter Piper’ın seçtiği biber turşusu
If Peter Piper picked a peck of pickled peppers Peter Piper bir parça biber turşusu aldıysa
He would chuck, he would, as much as he could,Taşıyabildiği kadar fazla taşırdı
How much wood would a woodchuck chuck   Bir dağ sıçanı ne kadar odun taşırdı
Fuzzy Wuzzy was a bear.          Fuzzy Wuzzy bir ayıydı.

Tekerlemelerle İngilizce Çalışmanın Faydaları

Tekerlemeler, İngilizce gibi öğrenmek istediğiniz herhangi bir dilde konuşma yeteneği kazandırır. İngilizce gibi basit görünen fakat telaffuz farklılıkları bulunan bir dilde konuşma becerilerini geliştirmek ve o dilde daha etkili bir şekilde iletişim kurmak için tekerlemeler ile pratik yapmanızı sağlar.

Burada konuşma ve hitap yeteneğinizi geliştirmenize yardımcı olacağından dolayı aynı zamanda da yeni kelimeler öğrenmeniz için belli bir katkı sunar. Tekerleme çalışmalarında mutlaka ses kaydedici kullanarak yapmalısınız. Bu şekilde dil çalışması yapmazsanız bir anlamı kalmayacaktır.

İngilizce tekerleme ve anlamları çalışmak her yaştan insanın yapması gereken bir işlemdir. Bu şekilde İngilizce öğrenmenin yanı sıra telaffuzda da sorun yaşamamış olursunuz.

İstanbul ingilizce kursu alarak yukarıda paylaşmış olduğumu ülkelere giderek ingilizce dilinde konuşabilir ve gezilerinize daha güzellik katabilirsiniz. SDM dil kursundan istanbul ingilizce kursu almak için hemen kendi sayfasına giderek formu doldurabilir veya telefon veya whatsapp üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

}
Scroll to Top
HEMEN TIKLA ARA
0 212 233 09 99
ÜCRETSİZ WHATSAPP
BİLGİ HATTI