İngilizce Seviyeleri – İngilizce Dil Seviyeleri Nelerdir – İngilizce Kursu

SDM Dil Okulu Seviye Tespit Sınavları İngilizce Almanca İspanyolca Fransızca Çince İtalyanca Rusça Yunanca Portekizce Farsça Arapça Türkçe

 

İngilizce Seviyeleri

 

Günümüzde İngilizce öğrenmenin gerekliliği artık tartışma konusu olmayacak kadar ileri düzeydedir. Hangi yaş ve meslek grubu içerisinde olursanız olun, daha iyi bir iş ve akademik kariyer için ilk yapmanız gereken bir an önce İngilizce eğitimine başlamaktır. İngilizce öğrenmeye karar vermek, bu uzun ve emek isteyen yolda atacağınız ilk önemli adımdır. Kararınızı verdiğiniz andan itibaren sizi bekleyen çok önemli bir soru daha karşınıza çıkacaktır: İngilizce eğitimini nerede ve nasıl alacaksınız? Sizin yerinize cevap verelim: Bu eğitimi kaliteli bir okul, kurs ya da özel derslerle almalı ve İngilizce seviyenize göre belirlenecek iyi bir eğitim programı ile yola çıkmalısınız.

Şurası bir gerçek ki, içinde bulunduğumuz çağ, bilgi çağıdır ve bilgi güçtür! İletişim teknolojilerinin hızla ilerlemesi dünyanın diğer ucundaki herkesi ve her şeyi bizlere yakınlaştırıyor, bu da küresel iletişimin önemini giderek daha çok hissetmemize neden oluyor. Hepimizin bildiği gibi küresel iletişimin ortak dili İngilizcedir. Öyleyse bir saniye dahi kaybetmeden iyi bir İngilizce öğrenmek için gerekli olan tüm çabayı ortaya koymak gerekiyor. Bu durumda ikinci aşamaya geçip, daha iyi ve doğru bir başlangıç için İngilizce seviyenize göz atmalıyız.

 

Yabancı dil ya da İngilizce bilmek!

 

İngilizce bilmek, bu dildeki sözcükleri ve dil bilgisi kurallarını bilmenin yanı sıra, bu sözcükler ve kurallardan yararlanarak bu dili konuşan kişilerle sözlü ya da yazılı iletişim kurmak anlamına geliyor. İyi bir İngilizce konuşmak için ne sadece dil bilgisi yeterli ne de sözcük dağarcığı… Bu bilgilere sahip olmanın yanı sıra, iletişim kurma becerisini de iyi kullanmak gerekiyor. Bu da, öğrendiğiniz dilin ya da İngilizcenin kültürü ve edebiyatı hakkında fikir sahibi olmanız gerektiği anlamına geliyor. Bir yandan İngilizce öğrenirken bir yandan farklı bir yaşam kültürünü öğrenmek İngilizce eğitimine yoğun bir katkı sağlayacaktır ki bu da motivasyon açısından son derece önemlidir. İşte şimdi gerekli olan bir diğer aşamaya geçebiliriz. İngilizce seviyenizi belirlemek!

İngilizce seviyenizi biliyor musunuz?

Doğru bir İngilizce eğitimine başlangıç için en temel kural İngilizce seviyenizin ölçülmesidir. Verimli bir İngilizce eğitimi, seviyenize uygun sınıflarda alacağınız derslerle mümkündür. İngilizce özel ders ya da bire bir İngilizce eğitimlerinde, eğitim danışmanınız ve öğretmeniniz ile birlikte İngilizce seviyenizi belirleyebilir ve en doğru başlangıcı yapabilirsiniz. Bir tür hazırlık olan bu ön aşamada, alfabe, sayılar, basit cümle ve soru kalıpları gibi test ve paragraf soruları, İngilizce seviyeniz hakkında fikir ve bilgi sahibi olmanızı sağlayacaktır. Genel olarak İngilizce seviyesinin 5 kurdan oluştuğunu söyleyebiliriz.

İngilizce seviyeleri farklı kurs ya da eğitim kurumlarında çeşitli isimlerle adlandırılsa da genel olarak aşağıdaki şekilde düşünülebilir.

Beginner Seviyesi: Bu seviyede İngilizce bilen kişiler bazı temel kelimeleri bilmektedir. Bu nedenle Beginner seviyesinde olan kişilerin İngilizce anlaması ve İngilizce konuşması çok kolay değildir.

Elemantary Seviyesi: Beginner seviyesinin bir üst seviyesidir. Elementary seviyesinde olan kişiler basit İngilizce kalıplarını bilmektedir. İngilizce kelime bilgisi Beginner seviyesine göre daha fazladır ve basit temel kalıplar ile kurulan cümleleri anlamak biraz daha kolaydır.

Pre-Intermediate Seviyesi: Bu grupta bulunan öğrenciler, daha fazla kelime bilgisi ve daha fazla İngilizce kalıbına hâkimdir. Çok hızlı konuşmaları anlamakta zorlansalar da daha yavaş konuşmaları anlayabilir ve zorlanmadan yanıt verebilirler.

Intermediate Seviyesi: Bu grupta bulunan öğrenciler Intermediate seviye grubunun ortasında bulunurlar. Daha fazla kelimeye ve daha fazla İngilizce kalıba hâkimdirler. Konuşma ve anlama açısında Pre-Intermediate seviyesine göre daha ileri seviyededirler.

Upper-Intermediate Seviyesi: Bu dil seviyesi Intermediate seviyesinin son dil seviyesidir. Bu seviyeye gelen öğrenciler, diğer tüm dil seviyelerinden daha iyi durumdadırlar. Bu dil seviyesindeki öğrenciler kendilerine daha çok güvenir ve ana dili İngilizce olan kişilerle daha akıcı konuşabilirler.

Advanced Seviyesi: Kelime ve gramer bilgisi en üst düzeyde olan seviye grubudur. Bu seviyede olan kişiler İngilizceyi akıcı derecede konuşabilir, karşısında hızlı konuşan bir kişi daha olsa anlayabilir ve İngilizce kitapları okuyabilir.

Avrupa Dilleri Ortak Çerçeve Sınıflandırılması (The Common European Framework)

Yukarıda belirttiğimiz İngilizce seviyelerinin yanı sıra Avrupa Dilleri Ortak Çerçeve Sınıflandırılması olarak tanımlanan seviyeler de vardır. Bu programında seviyeler Temel kullanıcılar için A1 ve A2, orta seviyedeki kullanıcılar için B1 ve B2, ileri seviyedeki kullanıcılar için C1 ve C2 olarak belirlenmiştir.
Aşağıda yukarıda belirtilen dil seviyelerinin Avrupa Dilleri Ortak Çerçeve Sınıflandırılmasındaki karşılıklarını bulabilirsiniz.

Temel Seviye Kullanıcı (A1, A2): Beginner ve Elementary
Orta Seviye Kullanıcı (B1,B2): Pre-Intermediate ve Intermediate
İleri Seviye Kullanıcı (C1,C2): Upper-Intermediate ve Advanced

Aşağıdaki çizelge İngilizce seviyeleri hakkında çok daha fazla fikir verecektir:

SEVİYE

TOPLAM SAAT

ULAŞILACAK HEDEFLER

A1

100

Basit günlük yaşam ifadelerini konuşup, yazabilir. Kendini tanıtabilir. Nesne ve kişilerle ilgili basit bilgiler verebilir. Kısa metinler, hikâyeler okuyup anlayabilir. Dilin ana mantığı başlangıç seviyesinde verilir. Ulaşılan en önemli nokta aslında dili tanımaktır.

A2

100

Kişi kendini, sevdiği yerleri, hobilerini, ailesini, işini, günlük ihtiyaçlarını ve işlerini şimdiki ve geçmiş zaman kullanarak konuşabilir, yazabilir.

B1

100

Bu seviyenin tamamlanmasıyla birlikte temel dil bilgisini kullanabilir, konuşabilir, yazabilir, konuşulanı anlayabilir.

B2

100

Genel dil bilgisine hâkim hale gelinir. Bağımsız olarak kendini geniş kapsamda ifade edebilir. Akademik çalışmaya geçiş yapabilir.

C1

100

Çok rahat konuşabilir. Dil yapısına hâkimdir. Dil eğitimi alanında seçim yapabilir. Akademik eğitim, iş eğitimi gibi alanlara yönelik çalışmalar yapabilir.

C2

100

Dile tamamen hâkimdir. Anadili gibi konuşabilir, yazabilir. Akademik, politik, iş alanlarında rahatça konuşabilir, yazabilir, anlayabilir.

İngilizce seviyenizin belirlenmesi, İngilizce eğitiminde amaca ve hedefe yönelik öğreniminizde size hız kazandıracaktır. Tabii bu da iş ve akademik kariyerinizde yükselmenizi destekleyecektir. Tüm bu yararlarının yanı sıra İngilizce öğrenmenin pek çok farklı yararları var. Bunların başında odaklanma gücünü artırması geliyor. Bununla birlikte İngilizce öğrenmek fiziksel olarak da zihnin gelişmesini sağlıyor.

İngilizce öğrenmek ve yaratıcılık

İngilizce ve diğer yabancı dilleri öğrenmenin bir diğer yararlı tarafı da ana dilimize olan katkısıdır. İngilizce dil bilgisinin iyi anlaşılabilmesi ve öğrenilebilmesi için Türkçede temel dil bilgisi kurallarının bilinmesi gereklidir. Böylece iki dil, öğrenme aşamasında birbirini destekler ve geliştirir. Yapılan araştırmalar İngilizce ya da başka bir yabancı dil öğrenmenin kişilerin akıcı konuşmasına yoğun katkısı olduğunu ortaya koymuştur. Detaylara dikkat etmek, yaratıcılık ve düzgün cümle kurma-yazma becerisinin artması günlük hayatımızda olduğu kadar iş ve meslek kariyerimiz açısından da son derece önemlidir. Dil öğrenmek dünyaya bakış açımızın genişlemesine ve farklı kültürleri öğrenmemize yardımcı olur. Algı ve düşünme süreçlerimizi geliştirir, daha da önemlisi çevremizdeki kişilerle iletişimimizde bize kolaylık ve sempati sağlar. Çok dilli olmanın avantajlarından yararlanmak da tüm öğrenme sürecinin ödülü elbette… Tüm bu kazanımlar için İngilizce öğrenmeye karar vermek ve bu kararı bir an önce uygulamaya koymakta gecikmemek gerekiyor. Bu kararın ardından İngilizce seviyenizi belirlemeyi de ihmal etmeyin. Seviyenizi belirtmeniz durumunda daha hızlı program süreçleri gerçekleşir ve hedeflerinizi bir adım daha hızlı ulaşabilirsiniz.

İngilizce Seviyeleri İçin Google aramala Sonuçları: ingilizce seviyeleri, ingilizce seviyemi nasıl öğrenebilirim?, ingilizce seviyeleri nelerdir, ingilizce seviyesi nedir, ingilizce seviye tespit sınavı, ingilizce seviye tespit sınavı online, ingilizce seviye tespit, ingilizce seviyeleri nelerdir, seviye tespit sıvanı, ingilizce seviye tespit sınavları, ingilizce seviye tespit sınavı çözümleri, İngilizce kursu

İngilizce seviyenizi ücretsiz ölçmek İçin  Tıklayınız.

Scroll to Top
HEMEN TIKLA ARA
0 212 233 09 99
ÜCRETSİZ WHATSAPP
BİLGİ HATTI