HEMEN TIKLA ARA
0 212 233 09 99
ÜCRETSİZ WHATSAPP
BİLGİ HATTI

İngilizce Konuşulan Ülkeler

SDM Dil Okulu Seviye Tespit Sınavları İngilizce Almanca İspanyolca Fransızca Çince İtalyanca Rusça Yunanca Portekizce Farsça Arapça Türkçe

İngilizce hangi ülkenin dili sorusuna kısaca İngiltere ya da diğer ismiyle Birleşik Krallık şeklinde yanıt verilebilir; ancak tahmin edildiği gibi sadece burası ile sınırlı olmadan bu dil ikinci dil olarak yaygın şekilde kullanılır. Bu bakımdan İngilizce günümüzde küresel bir dil olarak kabul edilir.

Her ülkenin bir resmi dili vardır. Türkiye’de Türkçe, Rusya’da Rusça, Fransa’da Fransızca buna verilebilecek bazı örneklerdir; ne var ki bazı ülkeler farklı bir ülkenin dilini konuşur. Örneğin Küba dendiği zaman burada Küba’ca değil, İspanyolca kullanılmaktadır. Bu durum İngiltere için de geçerlidir. İngiltere Amerika Birleşik Devletleri, Avustralya gibi tahmin edilen ülkelerin dışında;

  • Antigua ve Barbuda
  • Barbados
  • Belize
  • Botsvana
  • Brundi
  • Dominika
  • Hindistan
  • Cebelitarık
  • Hong Kong
  • Filipinler

Resmi dil olarak İngilizce konuşan ülkeler arasındadır. Ancak bunların yanı sıra farklı ülkeler de resmi dil olarak yine tercih etmektedir.

Antigua ve Barbuda

Resmi dili İngilizce olan kaç ülke var sorusunun yanıtlarından bir tanesi Antigua ve Barbuda’dır. Bu konum olarak Karayip Denizi doğusunda; Küçük Antiller ada grubunda yer alan bağımsız bir ada-ülkesidir.

Bazı kişiler tarafından tahmin edilebileceği gibi ismi iki ayrı adadan meydana gelmektedir. Başkent, bunların arasında Antigua adasında bulunan St. Johns olup resmi Dili İngilizcedir. 1493 senesindeki ikinci Amerika seyahatinde Kristof Kolomb burasını ziyaret etmiş; İspanya’daki Santa Maria de la Antigua kilisesine ithafen bu ismi vermiştir.

Eğer buna rağmen neden İngilizcenin resmi dil olduğunu merak ediyorsanız ada zaman zaman el değiştirse de 1632’de İngiliz kolonisi olmuş, 1666 senesinde Barbuda bu konuma girmiştir. İngilizce konuşan ülkeler arasında adalar bağımsızlığını ise 1981 yılında kazanmıştır.

Barbados

Barbados İngilizce konuşan ülkeler arasında olan bir diğer ülkedir. Coğrafi konum olarak Karayipler bölgesinde yer almakta olup bir ada ülkesidir. Başkenti aynı zamanda en büyük kenti konumunda olan Bridgetown’dur.

Tarih olarak burada İspanyollar 15. yüzyılın sonlarında egemen olmuştur. Sonra bir süre Portekiz egemenliğinde kalsa da 1625 yılında İngiltere adayı kendi egemenliğine almıştır. İngilizce konuşulmasının nedeni de budur.  Ülke 1966 senesinde bağımsızlık almış; böylece resmi dili İngilizce olan ülkeler arasına girmiştir.

Belize

İngilizce resmi dil olarak dünyanın pek çok yerinde kullanılmaktadır. Belize de onlardan bir tanesi olarak Orta Amerika’nın Karayipler bölgesinde yer alır. Kuzeyinde Meksika yer almakta olup güney ve batısında Guatemala, doğusunda ise Karayipler Denizi vardır.

Ülke Orta Amerika’nın en az nüfusuna ve nüfus yoğunluğuna sahip olan ülkesidir. Burası Milattan Sonra 300’e kadar Maya uygarlığına tanık etmiş; Maya Uygarlığının hakimiyeti 1200’lere dek sürmüştür.

Avrupalılar ise burayı 1492 yılında Kristof Kolomb ile keşfetmiştir. Eğer nasıl resmi dili İngilizce olan ülkeler arasına girdi merak ediyorsanız, Britanyalılar 1638 yılında buraya yerleşmiştir. 1840’a gelindiğinde ise “Britanya Hondurası” şeklinde isimlendirilerek koloni olmuştur. Sonrasında ise 1862’de “Taç Kolonisi” konumuna ulaşmıştır.

Botsvana

Afrika ülkeleri arasında resmi dili kendi dili olan ülkeler olduğu gibi, farklı bir ülkenin dilini konuşanlar da vardır. Örneğin İngilizce konuşan Afrika ülkeleri arasında yer alanlardan biri Botsvana’dır. Ülkenin başkenti aynı zamanda en büyük kenti konumunda olan Gabarone’dir.

Ülke nüfus yoğunluğu açısından Afrika kıtasının seyrek bölgelerinden biridir. Ülkede parlamentoda konuşulan ve günlük gazetelerde dil İngilizcedir; ayrıca okullarda da orta öğretim seviyesi itibaren dersler bu dil ile verilmeye başlanır. Lakin günlük hayatta Setsvana dili ile iletişim yapılmaktadır.  Öğrenciler okula başladığı ilköğretim zamanında dersleri bununla almaktadır.

Brundi

İngilizce konuşan Afrika ülkeleri arasında yer alan Brundi, resmi dil olarak aynı zamanda Fransızca ve Rundiceyi de kabul etmektedir. Ne var ki İngilizce, resmi dil olarak 2014 senesinde kabul edilmiştir. Ülkenin başkenti Gitega olmakla beraber, en büyük kenti Bujumbura’dır.

Ülkenin kuzeyinde Ruanda, doğu ve güneydoğusunda Tanzanya, batısında ise Kongo Demokratik Cumhuriyeti bulunmaktadır.

Dominika

Dominika ya da resmi adı ile “Dominika Topluluğu” Karayipler bölgesinde bulunan bir ada ülkesidir. Bşakenti Reoseau olup, adanın batı kıyısında bulunmaktadır. Coğrafi anlamda Küçük Antiller’in güneyini meydana getiren Rüzgarüstü adalarında bulunur.

Ada pek çok doğal güzelliğe ev sahipliği yapmakta olup bu yönüyle Karayiplerin Doğa Adası olarak da isimlendirilmektedir. Adanın ismi İspanyolca olup, 1493’de Kristof Kolomb burayı keşfettiği zaman “Dominika” adını vermiştir.

Ada neden İngilizce konuşulan ülkeler arasında diyorsanız, İngiltere Paris anlaşması ile 1763’de burasını almıştır. Bağımsızlığını da yine İngiltere’den, 1978 senesinde elde etmiştir. Ülke İngiliz Milletler Topluluğu, Birleşmiş Milletler, Karayip Topluluğu gibi yerlere üyedir.

Hindistan

Her ne kadar “Hindistan” dendiği zaman akla gelen dil “Hintçe” olsa da aslında ülkede konuşulan bölgesel diller çok azladır. Bengalce, Teluguca, Marathi, Urduca, Gujarati onlardan sadece bazılarıdır. Bunların yanı sıra pek bilinmese de ikinci resmi dili İngilizcedir.

Ülkenin tarihine kısaca bakıldığı zaman 16. yüzyıldan itibaren Babür Devleti’nin egemen olduğu görülmektedir. Burada Avrupa ticareti ise 15. Yüzyıl itibariyle yaşanmıştır. 7 Yıl Savaşları neticesinde Hindistan’ın geneli İngiltere kolonisi olmuştur. Bağımsızlığını ise İngiltere’den, 1944 senesinde almıştır.

Cebelitarık

Cebelitarık bir ülke olmasa da coğrafi konumu itibariyle Avrupa’da İngilizce konuşan ülkeler arasında sayılabilir. Burasının ülke olmamasının sebebi bir “Britanya Denizaşırı Toprağı” konumunda olmasıdır. Her ne kadar çoğu Cebelitarık’ı İspanyaya bağlı düşünse de aslında İngiltere toprağıdır ve bağımsız da değildir.

İber Yarımadasının güneyinde bulunan ada 33.000 üzeri kişiye ev sahipliği yapmaktadır. Burada İngiliz-Hollandalı güçler, Habsburgların İspanyol tahtı iddiası sonrasında İspanyol Veraset Savaşları esnasında burasını İspanyollardan almıştır. 1713’de ise Utrecht anlaşmasında İngilizlere geçmiştir.

Yakın tarihlere bakılacak olduğunda İngiltere ve İspanya arasında ilişkilerde bir çekişme sebebi olduğu görülür. Hatta burada yaşayan halk 1967 senesindeki reformda İspanyol egemenliği önerisini kabul etmemiştir. Aynı şekilde 2002’de de bir referanduma gidilip ortak egemenlik önerilse de buna da ret yanıtı gelmiştir.

Hong Kong

Asya’da bulunan Hong Kong özel bir idaredir. Dünyada nüfus yoğunluğunun en fazla olan yerlerden biri olup, resmi adı “Çin Halk Cumhuriyeti Hong Kong Özel İdari Bölgesi” şeklindedir. Çince duşında resmi dilleri arasında İngilizce de vardır.

Bunun nedenini merak ediyorsanız, 1842 Birinci Afyon Savaşı ardından Çing Hanedanının Hong Kong adası Britanya İmparatorluğuna devredilmiş, böylece bir İngiltere kolonisi olmuştur. İkinci Afyon Savaşı ardından ise bu Kowloon Yarımadasına doğru büyümüştür. Toprakların tümü 1997 senesinde Çin’e geri verilmiş; egemenlik devri ardından özel idari bölge statüsü alınmıştır.

Bugün İngilizce konuşan ülkeler arasında Hong Kong, Çin anakarasından ayrı yönetim ve ekonomik sistem taşımaktadır.

Filipinler

Bir diğer Asya ülkesi olan Filipinler resmi dil olarak Filipince dışında İngilizceyi de kabul etmektedir. Başkenti Manilla olan ülkenin en büyük kenti Quezon City’dir. Ülkenin adının kökeni aslında İspanyolcaya dayanmaktadır; zira İspanyol kralı II. Felipe’nin onuruna verilmiş bir isimdir. İspanyol Kaşif Ruy Lopez de Villalobos; 1542 keşfi ardından Leyde ve Samar adalarını bu şekilde isimlendirmiştir.

İstanbul ingilizce kursu alarak yukarıda paylaşmış olduğumu ülkelere giderek ingilizce dilinde konuşabilir ve gezilerinize daha güzellik katabilirsiniz. SDM dil kursundan ingilizce kursu almak için hemen kendi sayfasına giderek formu doldurabilir veya telefon veya whatsapp üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Scroll to Top