HEMEN TIKLA ARA
0 212 233 09 99
ÜCRETSİZ WHATSAPP
BİLGİ HATTI

How are you? sorusuna İngilizce nasıl cevap verirsiniz?

SDM Dil Okulu Seviye Tespit Sınavları İngilizce Almanca İspanyolca Fransızca Çince İtalyanca Rusça Yunanca Portekizce Farsça Arapça Türkçe

Ana dili İngilizce olanlarla çok daha doğru cümlelerle diyalog kurmak ister misiniz? Bunun için ilk adımı “How are you?” sorusuna vereceğiniz cevapla atabiliriz. Size bu soru sorulduğunda doğru cevabı verdiğinizden nasıl emin olursunuz? Çok zor değil, sadece nasıl hissettiğinizi İngilizce olarak söyleyeceksiniz. İşte püf noktası burada gizli, çünkü cevabınız her zaman tam olarak doğru olmayacaktır.

Genellikle sorulan soru şudur: “Good morning! How are you today?”

Ve verilen cevap ise; “Fine!”

Ya da bazen şöyle cevaplar da duyabilirsiniz: “happy”, “hungry” ya da “angry”.

Eğer bu cevapları ana dili İngilizce olanlar verseydi, günlük aktivitelerine göre ilginç reaksiyonlar alabilirdiniz ya da yine aynı kişiler sizden “hungry” veya “angry” cevaplarını aldıklarında şaşırırlardı. Hatta bazıları siz “fine” dediğinizde, “What’s wrong?” sorusunu dahi sorabilirlerdi.

Peki, “fine” cevabındaki yanlışlık nedir? Eğer gerçekten karnınız acıktıysa, insanlar bunu duydukları için neden şaşırsınlar ki! Şimdi aklımıza takılan bu duruma birlikte göz atalım.

How Are You?
How are you? sorusuna verdiğiniz cevap, soruyu kimin size sorduğuna bağlıdır.
Soruya bazı resmi (daha kibar) cevaplar verebilirsiniz ki bu daha çok tanıdıklarınız ya da yabancılarla konuşurken kullandığınız kelimelerdir. Tabii ki bu cevapları, herkesle hatta aile ve yakın arkadaşlarınızla konuşurken de kullanabilirsiniz. Bazı kişilerin kim olduklarını bilseniz de onları çok iyi tanımazsınız. Bu, bir ya da iki kez tanıştığınız biri olabilir, belki de bir arkadaşın arkadaşı, tamamen unuttuğunuz eski bir sınıf arkadaşınız ya da markette çalışan birisidir. Hakkında hiçbir şey bilmediğiniz veya daha önce hiç tanımadığınız kişiler “yabancı” olarak adlandırılır. Bu yabancılar, süpermarketin kasiyeri, bürodaki bir görevli veya otobüste yanınızda oturan birisi olabilir.
Bu insanlardan biri (tanıdık veya yabancı), nasıl olduğunuzu sorduğunda nasıl cevap vermelisiniz?

Tanıdıklarınızı ve yabancıları selamlamak
Öncelikle önemli bir şey söylemeliyiz. Şöyle ki; tanıdığınız ya da hiç tanımadığı ama her gün otobüs durağında karşılaştığınız kişi, aslında sizin nasıl olup olmadığınızla hiç ilgilenmez. Eğer her sabah sizi gördüğünde “How are you?” diyorsa bu, kibar bir şekilde sizi selamlıyor demektir.
Amerika’da, “Hi, how are you?” bir tür selamlaşmadır. Tıpkı “Hello” gibi. Bu tür bir soruyla karşılaştığınızda en iyisi kısa bir cevap vermektir ki biz de genellikle gerçekte nasıl olduğumuzu söylemeyiz. Aşağıda bu tür durumlarda verdiğimiz birkaç cevabı bulabilirsiniz:

Fine
Genel olarak ana dili İngilizce olmayanların “How are you?” sorusuna verdiği cevap “Fine” kelimesidir. Fakat bu cevabı verirken biraz dikkatli olmanız gerekir, çünkü çoğu zaman bu cevap, bir şeylerin yanlış gittiği izlenimini doğurabilir. Örneğin sesinizin tonlaması bu kelimenin anlamını farklılaştırabilir. Küçük bir gülümseme ya da bir iç çekiş de aslında hiçbir şeyin yolunda olmadığının göstergesidir.

Farklı bir durumda “fine”nın nasıl olumsuz bir anlamı olduğuna dair bir örneğe bakalım:

Sally: Oh, sorry. I ordered the wrong color you wanted red!
Kate: It’s fine. We’ll just use blue. There’s no time to order red now.

Bu örnekte gördüğünüz gibi “It’s fine” kelimesi aslında olumsuz bir durumu, iyi olarak algılamanın bir biçimidir. Aynı durum bu soruyu başkasına sorduğunuzda da geçerlidir. Eğer birisi size “fine” cevabını veriyorsa, çok harika olmasa da yeteri kadar iyi hissetmektedir, demektir.

Not bad
Bu cevap, ses tonunuza bağlı olarak daha tarafsız ya da biraz pozitif olabilir. Eğer kötü değilseniz, her şey yolunda demektir.

All right
“How are you?” sorusuna “all right” şeklinde cevap vermek, “fine” kelimesinden çok daha iyidir. Ve tonlama (ses perdesi, yüksek veya düşük), anlamı biraz değiştirebilir.

“I’m all right” cümlesinde ise her kelime bir önceki sözcükten daha yüksek bir tonda ise pozitif bir enerjiye sahiptir.

“How are you?” sorusuna verilen en yaygın cevap “Good” kelimesidir: Olumlu, kibar ve sık kullanılan bir cevaptır. “Good” cevabını verdiğinizde gerçekten iyi hissetmiyor olabilirsiniz, ancak bir tanıdık veya yabancı için bu şekilde cevap vermek çok normaldir.
Eğer “Good” kelimesini mutlu ve keyifli olduğunuz anlamında kullanıyorsanız dil bilgisi olarak da doğrudur.

 

Daha Fazla Pratik İngilizce Örnekleri İçin Tıklayınız.

Scroll to Top