HEMEN TIKLA ARA
0 212 233 09 99
ÜCRETSİZ WHATSAPP
BİLGİ HATTI

Çince eğitim seviyeleri – Çince seviyeleri – Başlangıç, orta, ileri düzey

SDM Dil Okulu Seviye Tespit Sınavları İngilizce Almanca İspanyolca Fransızca Çince İtalyanca Rusça Yunanca Portekizce Farsça Arapça Türkçe

Çince Eğitim Seviyeleri

“Yeryüzünde en fazla konuşulan dil hangisidir?”sorusunun cevabı, şüphesiz “Çince” olacaktır.  Bunun temel nedeni dünyadaki her beş kişiden birinin anadilinin Çince olmasıdır. Çin’de ve çevresinde yaşayan bir milyardan fazla kişinin konuştuğu ufak dillerin tümüne Çince denmektedir ve kaynaklara göre, eğer bunlar tek bir dil sayılırsa, dünyada en çok konuşulan dil, Çince olmaktadır. Dil uzmanları, Çincenin bir dil değil, dil ailesi olduğunu iddia etmektedir. Örneğin en çok bilinen Mandarin lehçesi, 1 milyara yakın kişi tarafından konuşulmaktadır. Şanghay ve Wu lehçeleri ise ikinci sıradadır. Göçmen topluluklara daha çok Kantonca hâkimdir. Dünyada en çok konuşulan dil olması Çinceyi, Birleşmiş Milletlerin resmi dillerinden biri yapmıştır. Aslında tüm bunlar Çincenin önemini bir kez daha vurguluyor ve meslek kariyerinize yön verirken Çincenin size sağlayacağı avantajların bir özeti olarak dikkat çekiyor.

 

Çince, “öğrenilmesi zor” genel hükmüne karşın, hiç de düşünüldüğü kadar zor bir dil değildir. Kendine has bir yazı sistemine sahiptir. Çince öğrendiğinizde geçmişi 3.500 yıla uzanan, özel ve köklü bir dili, tüm kültürleriyle birlikte öğrendiğinizi unutmamız gerekmektedir. Çincede her kelime için farklı bir karakter vardır. Geleneksel karakterler 1954’ten sonra kolaylaştırılmış ve basitleştirilmiştir. Çince eğitim seviyeleri, dilin öğrenme kategorileri hakkında yararlı fikirler vermektedir. Örneğin iyi eğitim almış bir Çinli, beş bin ile yedi bin karakteri bilmektedir. Çince seviyeleri, adım adım ilerler ve başlangıç, orta, ileri düzey ile tamamlanır. Eğer Çince yazılmış bir gazeteyi okumak istiyorsanız en az üç bin karakter bilmeniz gerekir ki, Çince seviyeleri tamamladığınızda, birçok metni okuyabilir ve bu dili orijinaline yakın düzeylerde kullanabilirsiniz.

 

Çince seviyeleri;

1.Temel Seviye

2.Orta Seviye

3.İleri Seviye olmak üzere 3 seviyeden oluşur. Her seviye kendi içinde 3 kura ayrılmıştır. Bütün eğitim toplam 9 kurda tamamlanmaktadır.

Çince eğitim seviyelerini Uluslararası Çince Dil Becerisi Kriterleri – Avrupa Dil Kriterleri Çerçevesi (CEF) kapsamında aşağıdaki gibi ifade edebiliriz:

 

A1 – 1. Derece – Bilinmesi gereken kelime sayısı: 150 Kelime

A2 – 2. Derece – Bilinmesi gereken kelime sayısı: 300 Kelime

B1 – 3. Derece – Bilinmesi gereken kelime sayısı: 600 Kelime

B2 – 4. Derece – Bilinmesi gereken kelime sayısı: 1.200 Kelime

C1 – 5. Derece – Bilinmesi gereken kelime sayısı: 2.500 Kelime

C2 – 6. Derece – Bilinmesi gereken kelime sayısı: 5.000 Kelime ve üstü

Scroll to Top