HEMEN TIKLA ARA
0 212 233 09 99
ÜCRETSİZ WHATSAPP
BİLGİ HATTI

Almanya’da Chancenkarte ile çalışma

SDM Dil Okulu Seviye Tespit Sınavları İngilizce Almanca İspanyolca Fransızca Çince İtalyanca Rusça Yunanca Portekizce Farsça Arapça Türkçe

Bildiğiniz üzere son pandemi sonrası Almanya nitelikli göç almak amacı ile harekete geçmiştir Bundaki temel amaç hem ülkede eksik kalan talebi tamamlamak hemde Ülkede ekonomik büyüme değerlerinin sürdürülebilir olması açısından nitelikli göç ihtiyacı doğmuştur Bu verilere dayanarak Almanya işlemlerin hızlanması ve Başvuru süreçlerini kısaltmak için Chancenkarte yani şans kartı uygulamasını 2024 yılından itibaren başlatmıştır bununla ilgili hem süreçleri hem de bu kartın avantajlari ile ilgili bilgileri sizlerle de paylaşmak istedik.

Öncelikle bakalım Chancenkarte Nedir ve Avantajları nelerdir?

Almanya’da çalışmayı düşünen kullanılacak olan Chancenkarte öncelikle Mühendislik veya teknik iş alanlarında çalışmak isteyenler yabancı personeller için kullanılacaktır bu kart sayesinde Almanya’da kendisine nitelikli eleman arayan firmalar çok hızlı bir şekilde bu veriye ulaşabileceklerdir böylece işveren veya iş arayan kişiler açısından süreç son derece hızlı bir şekilde ilerleyecektir.

Peki başvuru süreci nasıl ilerliyor ?

Öncelikle Chancenkarte başvuruda bulunacak kişilerin,Almanya’da kullanabileceği çalışmak istediği alan ile ilgili diploma yada çalışmayı düşündüğü alan ile ilgili Meslek sertifikası yada denkliği alınmış üniversite diploması (Almanyada geçerli ) bu süreçte Size çok büyük avantajlar sağlar

Almanca dil bilgisi, Chancenkarte başvurularında önemli bir kriterdir. Adayların en az B1 seviyesinde Almanca bilgisine sahip olması beklenir. Bu, iş bulma sürecini ve Almanya’ya uyum sağlamayı kolaylaştırır.

İş arama süreçleri ve firmalarla iş görüşmeleri ,

Chancenkarte başvurusu için Almanya’da bir iş teklifi almak ya da iş arama sürecinde olmak gereklidir. Chancenkarte sahipleri, Almanya’da belirli bir süre iş arayabilir ve bu süreçte ikamet edebilirler.

Peki Başvuru yapmak için hangi belgeler ve yapmak gerekiyor
Chancenkarte kart için gerekli olan belgeler arasında Dil yeterlilik belgesi , Bir firmadan teklif varsa kontrat ve firma bilgileri , Pasaport ve pasaport sürenizi sorun yaşamamak adına uzun süreli alınız ayrıca Konsolosluğu talep etti diğer kişisel bilgiler ayrıca istenecektir .
Chancenkarte kartı olan kişiler Almanya’da rahat bir şekilde ikamet ve iş vizesi alıp bunu rahatlıkla uzatabilirler eğer sizde Almanya’da kendinize bir gelecek düşünüyor iseniz bir an önce bununla ilgili dil eksikliğinizi gidermeye bakınız karşınızda çıkabilecek en büyük engellerden biri Almanca dil eğitiminiz olacaktır . Almanca dil kursunuzu aldıktan sonra bu belgelerin mutlaka resmi olması gerektiğini sakın unutmayınız bunun için yetkinlikleri olan Almanca sınav merkezlerini seçmek zorunluluğunuz vardır Bunlar başlıca GOETHE , ÖSD , Veya TELC sınavlarıdır bu sınavlardan aldığınız Almanca B1 belgesini Rahatlıkla kullanabiliyorsunuz.
Sizlere kariyer planlamanızda başarılar dileriz.

Scroll to Top