HEMEN TIKLA ARA
0 212 233 09 99
ÜCRETSİZ WHATSAPP
BİLGİ HATTI

Pratik İngilizce konuşma

SDM Dil Okulu Seviye Tespit Sınavları İngilizce Almanca İspanyolca Fransızca Çince İtalyanca Rusça Yunanca Portekizce Farsça Arapça Türkçe

Pratik İngilizce konuşmak için 6 altın kural

İş ya da akademik kariyerinizde uzun zamandır eksikliğini hissettiğiniz İngilizce eğitiminizi tamamlamaya ya da en azından ihtiyacınız olan kadarını öğrenmeye karar verdiniz. (Belki böylece daha köklü bir eğitim için de fırsat yakalamış olursunuz.) Fakat önemli bir probleminiz var: Zaman! Günümüzde hemen hepimizin en temel problemi eğitim başta olmak üzere pek çok şeye zaman ayıramamak… Yine de yıllardır ihmal ettiğiniz İngilizcenizi artık -ne olursa olsun- belirli bir düzeye getirmek zorunda olduğunuzu biliyorsunuz. -Belki bir sınava hazırlanıyorsunuz veya Japon işadamları için bir sunum hazırlamanız gerekiyor. Belki de bir iş arıyorsunuz ya da yeni bir yaşama başlamak için yurt dışına çıkma planları yapıyorsunuz?- Kısacası İngilizce öğrenmek için milyonlarca nedeniniz olabilir ama asıl önemli olan karar vermektir ki, bunu az önce yaptınız. Bir diğer önemli nokta ise, İngilizceyi pratik olarak öğrenmek için nasıl bir yol izleyeceğinizdir. Bazen çok kısa süre içerisinden İngilizce birkaç cümleyi öğrenmek durumda olabilirsiniz. (Şirketinizin uluslararası bir anlaşmaya imza atayacağınız düşünün!) Peki, İngilizceyi hızlı ve pratik bir şekilde öğrenmek mümkün müdür? Ya da, bu hızlı yöntemler sizin için verimli olacak mıdır? Eğer pratik İngilizce konuşma yollarını arıyorsanız aşağıdaki önerileri okumanızda ve tabii en kısa sürede uygulamanızda fayda var.

1.Firt of all, don’t panic.

Japonlarla yapacağınız iş toplantısına aylar kalmış olabilir, bu durumda, her şeyden önce sakin olun ve panik yapmayın. Aceleci olmak size hiçbir şey kazandırmaz ve yeni bilgiler edinmenize de yardımcı olmaz. İlk yapmanız gereken İngilizcenizi geliştirmek ve pratik bir aşamaya getirmek için zamanınızı nasıl daha iyi kullanabileceğinizi planlamaktır. Ve tabii bunu yaparken kesinlikle gerçekçi olun! (Kendinizi asla kandırmaya çalışmayan!) Şurası bir gerçek ki İngilizceyi iki ya da üç ayda asla öğrenemezsiniz ama epeyce geliştirebilirsiniz. Üstelik eski bilgilerinizi daha aktif hale getirebilir, daha sık pratik yapabilir,  yıllar önce ortaokul ya da lisede öğrendiklerinizi tazeleyebilirsiniz. Yeni İngilizce kelimeler öğrenmek -Japonlarla yapacağınız toplantıda- yurt dışında ya da bir sınavda hayat kurtarıcı olabilir.

2.Be focused.

Pratik İngilizce konuşma için ilk yapmanız gerekenler listesinde “odaklanmak” en başta geliyor. Unutmayın ki İngilizce öğrenmek pek de kolay bir şey değildir. Yine de birkaç basit soru ile daha pratik sonuçlar elde edebilirsiniz. Örneğin “Neden pratik İngilizce konuşmaya ihtiyaç duyuyorsunuz? Bir iş görüşmesi için mi? Bu durumda İngilizcenizi ilerletmek için kısa süreli de olsa özel ders almanız ya da bir öğretmenle pratik yapmanız gerekebilir. Belirli durumlarda -iş görüşmesi gibi- ne tür sorularla karşılaşabileceğinizi öğretmeninizle karşılıklı konuşabilirsiniz.  Kısa sürede her şeyi öğrenemezsiniz ama özel durumlar için hazırlanabilirsiniz.

3.Deal with it as much as you can. 

Bu madde gerçekten çok ama çok önemli! Günlük hayatınızda, evde, ofiste, okulda hatta yolda yürürken, otobüs beklerken, bir duraktan diğerine giderken İngilizce ile ilgilenin! Her gün, her saat hatta her saniye İngilizce öğrenmeye çalışın. (Bu o kadar da zor değil!) Başucunuzda İngilizce kitaplarla uyuyun ve uyandığınızda bir paragraf dahi olsa okumaya çalışın ve İngilizceyi hayatınızın bir parçası haline getirin. Boşa harcayacak tek bir dakikanız dahi yok! Eğer İngilizceyi ihmal ederseniz kesinlikle hedeflerinize ulaşamazsınız.

  1. Unless you need to learn general English, it might be better to get a private teacher who can focus on what you really need.

Eğer şu anda genel İngilizce öğrenmeniz gerekmiyorsa, özel derslerle Pratik İngilizce konuşma alıştırmalarına odaklanabilirsiniz. Öğrencilerle dolu kalabalık bir İngilizce sınıfında eğitim almak ucuz olabilir ama öğretmeninizle birebir ya da karşılıklı konuşmak için pek de fazla şansınız olmayacaktır.

  1. Use technology.

İşte oldukça önemli bir başlık daha!  İngilizce öğrenmek için yirmi birinci yüzyılın avantajlarını kullanabilir ve zorlandığınız durumlarda teknolojik çözümlerden yararlanabilirsiniz. Akıllı telefonunuzu ya da tabletinizi açın ve İngilizce öğrenmek için onları en iyi şekilde kullanmaya başlayın. Uzun bir otobüs yolculuğunda İngilizce masallar dinleyebilir ya da okuyabilirsiniz. Online İngilizce sözlükleri kullanarak pek çok yeni kelime öğrenebilir, bazı basit gramer kurallarını tekrar edebilirsiniz. Hatta bir adım daha ileriye gidip, Online İngilizce derslerine başlayabilirsiniz. (Aslında isterseniz her yerde ve her zaman İngilizce öğrenebilirsiniz.) Yapmanız gereken tek şey bu teknikleri kullanmak için çaba sarf etmenizdir.

  1. Never get disappointed.

Kendi kendinizi asla hayal kırıklığına uğratmayın çünkü en ufak bir umutsuzluk bütün öğrenme şevkinizi kıracaktır. Muhtemelen, çok sıkı çalışsanız da, bazen ilerleyemediğinizi hissedeceksiniz. Fakat bu durum, dil öğrenme sürecinin bir parçasıdır. Unutmayın ki İngilizce öğrenmek ciddi bir projedir ve maksimum enerji ve çabanızı pozitif bir şekilde harcarsanız, çok şey elde edersiniz. (Bu apaçık bir gerçektir!) Hedeflerinizi düşünün, -Japonlarla başarılı bir iş toplantısı, yeni iş olanakları ya da yüksek puanlar kazanılan bir eğitim programı- ve elinizden gelenin en iyisini yapın.

 

 

Scroll to Top