HEMEN TIKLA ARA
0 212 233 09 99
ÜCRETSİZ WHATSAPP
BİLGİ HATTI

İngilizce öğren

SDM Dil Okulu Seviye Tespit Sınavları İngilizce Almanca İspanyolca Fransızca Çince İtalyanca Rusça Yunanca Portekizce Farsça Arapça Türkçe

İngilizceyi daha iyi ya da daha akıcı nasıl konuşacağınızı öğrenmek mi istiyorsunuz? Bu, cevabı pek de kolay verilebilecek bir soru değil, ne yazık ki! Hiç kimse beş kısa günde İngilizce öğretme ya da öğrenme formülüne sahip değil. (Keşke olsaydı!) Ama daha kısa zamanda İngilizce öğrenmenize ve konuşmanıza yardımcı olacak bazı önerilerimiz var, neyse ki! Aşağıdaki öneriler iş, meslek ya da eğitim kariyerinizde sürekli karşınıza çıkan İngilizce öğren zorunluluğuna bir başlangıç oluşturabilir. Unutmayın ki başlamak, işin yarısı demektir. Şimdi İngilizceyi daha iyi öğrenmenize ve konuşmanıza yardımcı olacak bazı ipuçlarını birlikte inceleyelim:
1.Accept that english is a weird language

İngilizce dilbilgisinde onlarca kalıp ve yüzlerce -bazıları çok mantıklı olmasa da- kural vardır. Örneğin “read” ve “read”  aynı kelimelerdir ama past ya da present tense olarak kullanılırken farklı şekilde telaffuz edilirler. Ya da “mouse” kelimesinin çoğulu “mice” ama “house” kelimesinin çoğulu “houses”tir. Bazen kurallar mantığınızı aşabilir çünkü birçok istisna bu kuralları bozar. Bu nedenle her kural ya da istisna için bir neden bulmaya çalışırsanız, İngilizceyi öğrenmek ya da kusursuz konuşmak pek de kolay olmayacaktır. Bazen İngilizce tuhaftır ve açıklanamaz. Bu tür durumlarda yapılacak en iyi şey istisnaları ve kuralları ezberlemek olmalıdır.

2.Dive into the Deep End

Haftada bir saat İngilizce çalışmak, gerçek bir ilerleme kaydetmek için yeterli değildir. İngilizcenizi hızlı bir şekilde geliştirmenin en iyi yolu, her gün en az birkaç dakika egzersiz yapmaktır. Her egzersizde çok zor olabileceğini düşündüğünüz İngilizce kelimeleri dinlemek, okumak ve hatta söylemek için kendinize meydan okuyun. Eğer akıcı bir şekilde İngilizce konuşmak istiyorsanız, bunu günlük hayatınızın önemli bir parçası haline getirmelisiniz.

 

3.Stop Being a Student

 

Size uygun en doğru öğrenme biçimlerini belirlemelisiniz. Doğru başlangıçlar, başarısızlık ve başarı arasındaki farkı gözler önüne serebilir. Kendinizi İngilizce öğrenen biri olarak düşünmeyi bırakın; İngilizce bilen birisi olarak düşünmeye başlayın. Bu küçük değişiklikle kendinizi daha güvende hissedecek ve zaten bildiğiniz İngilizceyi daha etkili bir şekilde kullanmaya başlayacaksınız.

Bu yöntem İngilizce düşünmeye başlamanız gerektiği anlamına da geliyor. Örneğin, İngilizcede “apple” kelimesini söylemek isterseniz, muhtemelen önce ana dilinizdeki kelimeyi ve sonra doğru kelimeyi İngilizce olarak düşünmeye başlarsınız. Bunun yerine, bir elmanın resmini hayal edin ve daha sonra sadece İngilizce kelimesini “apple” olarak düşünün.

4.Remember the answer is in the question

Birisi size İngilizce bir soru sorduğunda dikkatlice dinleyin. Böylece mükemmel bir şekilde cevap verebilirsiniz. İngilizce sorular ayna gibidir:

 

–           Does he…..?                      Yes, he does.

–           Can she….?                        Yes, she can.

–            Is it….?                               Yes, it is.

 

Birisi size bir soru sorarsa ve nasıl cevap vereceğinizden emin değilseniz, cümlenize, soruda kullanılan kelimeleri düşünerek başlayın. Karşınızdaki kişi, cevap vermek için ihtiyacınız olan kelimelerin çoğunu zaten söyledi. Sadece İngilizce dilbilgisi ezberlemek yerine, bu tür kalıplar üzerine yoğunlaşın.

5.Get more out of listening

Çoğu öğrenci ana dili İngilizce olan bir kişiyi dinlediğinde, söylenen kelimeleri anlamaya odaklanırlar. Sadece kelimelerin ne anlama geldiğini değil, aynı zamanda kişinin nasıl söylediğini de dinlemeye çalışın. Kişinin hangi kelimelerle bağlantı kurduğuna veya “you” yerine “ya” dediğine dikkat edin.

Söylemesi yapmaktan kolay, değil mi? Ana dili İngilizce olanları dinlediğinizde, konuşulan her kelimeyi anlamak zor olabilir. Karşınızdaki bilmediğiniz birçok kelimeyi kullanabilir, çok hızlı konuşabilir veya güçlü bir aksanı olabilir. Bu çok normal çünkü İngilizce onun ana dili! Yine de umutsuz olmayın. İngilizce öğrenmek için temel ihtiyacınız doğru bir eğitim kurumundan destek alarak içinizdeki İngilizce öğren sesine kulak vermektir.

 

Scroll to Top